Zebrane środki przeznaczymy na: Kompleksową rehabilitację społeczną, zawodową oraz medyczną osób niepełnosprawnych
Fundacja MIELNICA powstała dnia 16 sierpnia 1988 roku z inicjatywy i założyciela Dr Piotra Janaszka (zm. w 1998r.) i Andrzeja Obalskiego - fundatorów.
Fundacja Mielnica jest organizacją pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego, jedną z pierwszych Fundacji w Polsce, która powstała w celu niesienia kompleksowej pomocy osobom niepełnosprawnym.
Celem Fundacji jest wszechstronna działalność na rzecz propagowania idei rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz dorosłych, promocja i realizacja różnych form kompleksowej rehabilitacji (społecznej, zawodowej i medycznej).
Fundacja Mielnica stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość kształcenia, rozwijania własnych zainteresowań, rehabilitacji, wypoczynku, sportu i turystyki, uzyskania pracy i radzenia sobie w codziennych sytuacjach. Podejmuje też różne działania, których celem jest kształtowanie właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie.
Podstawowe formy działalności:
Warsztat Terapii Zajęciowej w Koninie powstał w 1993 roku i był jednym z pierwszych w Polsce. Otacza opieką 55 osób niepełnosprawnych z terenu Konina. Zajęcia odbywają się w pracowniach: informatyki i podstaw reklamy, krawieckiej, integracyjnej pracowni artystycznej, technicznej, ekologicznej, rewalidacyjnej, gospodarstwa domowego i ogrodniczej.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Mielnicy Dużej, gm. Skulsk powstał w 1997 roku. Przyjmuje każdego dnia 30 osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich. Działa na tej samej zasadzie, jak WTZ w Koninie. Uruchomiony został w 1997 roku. Zajęcia odbywają się w pracowniach: artystycznej, gospodarstwa domowego, komputerowej, ogrodniczej, technicznej i umiejętności społecznych.
Środowiskowy Dom Samopomocy im. Doktora Piotra Janaszka rozpoczął działalność we wrześniu 1999 roku w Koninie. W zajęciach uczestniczy 35 osób z terenu powiatu i miasta, które są przygotowywane do uczestnictwa w życiu społecznym. Oprócz terapii w poszczególnych pracowniach (techniczna, krawiecko-ogrodnicza, artystyczna i gospodarstwa domowego), zajęcia prowadzi pedagog, logopeda, fizjoterapeuta oraz prowadzone są zajęcia informatyczne.
Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy w Ignacewie gm. Skulsk rozpoczął działalność we wrześniu 2014 roku. Aktualnie jest w trakcie organizacji swojej działalności.
Zakład Pracy Chronionej Fundacji Mielnica w Koninie powstał w 1992 roku w Koninie. Zatrudnia 40 osób niepełnosprawnych, cała załoga liczy 41 osoby. Zakład produkuje odzież roboczą wysokiej jakości, którą sprzedaje na terenie całego kraju.
Ośrodek Rehabilitacji Fundacji Mielnica - Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej powstał w marcu 1999 roku - z działem fizjoterapii i poradnią dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Ośrodek Szkolenia Instruktorów Terapii Zajęciowej powstał w 1994 roku. Kursy prowadzone są na dwóch poziomach: podstawowym, doskonalącym. Absolwentami Ośrodka jest ponad 600 terapeutów z całej Polski.
Gospodarstwo Agroturystyczno-Pomocnicze Fundacji Mielnica zostało uruchomione w 2003 roku. Posiada bazę noclegową dla 25 osób, w której organizowane są m.in.: biwaki oraz spotkania.
Biwak dla rodziców z dziećmi niepełnosprawnymi organizowany jest cyklicznie w wakacje. Biwak jest jedyną formą wypoczynku dla przebywających na nim mam lub ojców z dziećmi, ale nie tylko. Biwak trwa tydzień, podczas którego są prowadzone dla dzieci zajęcia rehabilitacyjne, hipoterapia, a dla rodziców spotkania seminaryjne z różnymi specjalistami (psycholog, pracownik socjalny, logopeda, rehabilitant, terapeuta zajęciowy itp.). Biwak odbywa się w Gospodarstwie Agroturystyczno-Pomocniczym Fundacji Mielnica w Mielnicy Dużej.
Spotkania artystyczne i sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej odbywają się cyklicznie w wakacje. Turnusy trwają 1 tydzień. Uczestniczy w nich dzieci i młodzież niepełnosprawna oraz niepełnosprawni artyści. Zajęcia artystyczne są prowadzone przez studentów i terapeutów, a sportowe przez przeszkolonych wolontariuszy. Ważnym elementem naszych spotkań jest zawsze integracja środowisk sprawnych i niepełnosprawnych. Spotkania odbywają się w Gospodarstwie Agroturystyczno-Pomocniczym Fundacji Mielnica w Mielnicy Dużej.
Piknik Integracyjny „Piłka na Plaży”. Projekt obejmuje organizację – rozgrywek w piłce plażowej siatkowej osób niepełnosprawnych. Miejscem rozgrywek jest plaża nad jeziorem Gopło w Mielnicy Dużej (w przypadku złych warunków atmosferycznych – sala gimnastyczna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Skulsku). Adresatami projektu są osoby niepełnosprawne uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu powiatu konińskiego.
Ogólnopolska Olimpiada Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka Abilimpiada - impreza mająca na celu docenienie pracy i wyeksponowanie umiejętności zawodowych osób niepełnosprawnych, a także stworzenie możliwości rywalizacji osobom niepełnosprawnym.
Organizacja turnusów rehabilitacyjnych.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Konin 62-504, Szpitalna 43,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc