O Klubie
Początki szermierki na Opolszczyźnie sięgają września 1950 r., kiedy to w Spójni Opole treningi z młodzieżą rozpoczął fechmistrz Wirgiliusz Kuleczko. Wkrótce ćwiczyło już 26 zawodników, co pozwoliło dwa lata później na rozegranie pierwszych mistrzostw województwa opolskiego.
W 1953 r. po raz pierwszy w Opolu zorganizowano imprezę mistrzowską – Mistrzostwa Polski w florecie drużynowym kobiet i mężczyzn. Zawody rozgrywano w hali Budowlanych. Jako pierwsze rozpoczęły kobiety. Turniej był bardzo emocjonujący, a losy tytułu ważyły się do ostatniej walki w finale. O tytuł mistrza wśród mężczyzn rywalizowało 12 zespołów. Na najwyższym poziomie stało spotkanie CWKS - Budowlani decydujące o tytule mistrzowskim.
Mecz toczył się w atmosferze zaciętej walki o każde trafienie i trwał ponad dwie i pół godziny!
Po raz drugi mistrzostwa Polski w Opolu odbywały się w 1958 r.
Znów były to zawody drużynowe we florecie. Walka o tytuły trwała przez całe mistrzostwa. Wśród kobiet liczyły się dwie pierwsze drużyny, które wysoko wygrywały wszystkie pojedynki. Dopiero bezpośrednie spotkanie wygrane przez zawodniczki z Katowic 12:4 zadecydowało o ich tytule, a pokonane warszawianki musiały zadowolić się srebrnym medalem.
Wśród mężczyzn rywalizacja była znaczniej bardzie wyrównana. Faworytami byli mistrzowie sprzed roku Legia Warszawa. Jednak w drugim dniu zmagań zespół Marymontu pokonał Legię 9:7, a po wygranej w ostatnim dniu z Kolejarzem Wrocław 9:5 zapewnił sobie tytuł mistrzowski. Marymont przegrał tylko jeden mecz z GKS Gliwice 6:10.
W tym czasie na terenie województwa opolskiego działało już kilka klubów z sekcjami szermierczymi: LPŻ Opole, MKS Patria MDK Opole, MKS Sławęcice, Polonia Nysa, Zawisza Otmęt, które rozgrywały regularnie rozgrywki ligowe o mistrzostwo województwa. W dniu 14 marca 1962 r., z inicjatywy trenera Czesława Wojciechowskiego powstaje
sekcja szermiercza przy SKS Start po fuzji z MKS Patria.
Pracą szkoleniową w tym Klubie w okresie jej istnienia oprócz Czesława Wojciechowskiego zajmowali się; Bogusław Kubicki – trener vice Mistrza Świata w szabli aktualnego Prezesa PZSZ Jacka Bierkowskiego, Jerzy Kłosowicz, Ryszard Marszałek oraz Ryszard Chocki i Marek Czajkowski. Pochodzący z Opola trenerzy Ruta Gołąbek-Osyczka oraz Jacek Syczka kontynuowali trenerską karierę w Niemczech, gdzie piastowali funkcje trenerów kadry narodowej we florecie kobiet i szabli.
Apogeum sukcesów opolskiej szermierki przypada na przełom lat siedemdziesiątych
i osiemdziesiątych XX wieku za sprawą Piotra Jabłkowskiego – zawodnika Startu (wychowanek trenera Czesława Wojciechowskiego), który wywalczył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w 1980 r. w szpadzie drużynowej. Wcześniej, w 1978 r. w Madrycie Jabłkowski wywalczył brąz w mistrzostwach świata juniorów oraz zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata wśród seniorów. Zwłaszcza to drugie wydarzenie przeszło do historii opolskiej szermierki: zawodnik z Opola w finale uniemożliwiał swojemu przeciwnikowi zadanie trafienia, które dawałoby Jabłkowskiemu srebrny medal, a jego przeciwnikowi złoty i w efekcie opolanin zamiast medalu zakończył zawody na czwartym miejscu, za co został później wyróżniony nagrodą fair-play.
Z biegiem czasu szermierka w Opolu uprawiana w coraz mniejszej ilości klubów, w końcu tylko w Starcie i Zrywie, potem w UKS Piątka trenera Zbigniewa Borysiuka.
W 2002 r. po powrocie do Opola trenera Czesława Wojciechowskiego doprowadził on wraz z małżonką Mariolą do reaktywacji Startu jako klubu uczniowskiego i obecnie w Opolu szermierze mogą reprezentować barwy dwóch klubów: Uczniowskiego Klubu Sportowego „Start” i Akademickiego Klubu Szermierczego.
Klub szermierczy i jego działania są ściśle związane z misją Polskiego Związku Szermierczego, ma rozpowszechniać i dbać o rozwój szermierki i ich wychowanków.
Rozwój ten ma charakter wszechstronny - obejmuje zarówno sprawność fizyczną i zdrowie, jak i osobowość . Kształtuje cenne cechy i umiejętności: zespołowość , współpracę, dążenie do doskonałości, rycerskość - szacunek dla przeciwnika, szacunek dla trenera i sędziego. Buduje wzajemne zaufanie i poczucie odpowiedzialności.
Miecz był w wiekach średnich przedmiotem szczególnym. Z jednej strony stanowił owoc pracy wielu pokoleń pragmatycznych użytkowników, którzy poszukiwali najlepszych sposobów uczynienia z niego jak najdoskonalszej broni.
Z drugiej, w obrębie całej cywilizacji łacińskiej, miał moc przywoływania różnego rodzaju sacrum: reprezentował władzę doczesną i duchową, etos rycerski, czystość, prawość i sprawiedliwość, ideę obrony wiary oraz status wolnego człowieka.
Te wszystkie aspekty mają przygotować naszych podopiecznych, ukształtować ich charakter, duszę i pomóc w dorosłym życiu.
Zapraszamy na treningi 4 razy w tygodniu pod fachowym okiem międzynarodowej sławy trenera - Pana Czesława Wojciechowskiego oraz Pani Marioli Wojciechowskiej.
Koniecznie należy odwiedzić naszą stronę: www.startopole.pl - oraz zapraszamy do kontaktu telefonicznego bezpośrednio z Trenerem - Czesławem Wojciechowskim 606 365 888.
Serdecznie pozdrawiamy
Zarząd UKS Start Opole
Rodzaj organizacji: Drużyna sportowa/Klub sportowy
Adres:
Opole 45-356, 1-go Maja 151,
www.startopole.pl
https://www.facebook.com/UKS-Start-Opole-685881928164288/
UKS START OPOLE
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc