Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących Tęcza powstało w 1992 roku z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych: niewidomych i słabowidzących oraz tych z niepełnosprawnością sprzężoną, mających, oprócz problemów wzrokowych, również inne dodatkowe niepełnosprawności - ruchową, intelektualną oraz współistniejące schorzenia neurologiczne (padaczka, mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne, autyzm i całościowe zaburzenia rozwoju).
Prowadzimy w Warszawie trzy placówki:
- Poradnię Wczesnej Interwencji dla małych dzieci niewidomych i słabowidzących (ul. Nowolipie 13/15), w której diagnozowane są problemy wzrokowe i rozwojowe dziecka, prowadzone są zajęcia terapeutyczne oraz - równolegle - wsparcie i edukacja rodziców. Poradnia obejmuje różnymi formami wsparcia 130 rodzin w skali roku.
- Ośrodek dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężoną Niepełnosprawnością (ul. Kopińska 6/10) - przedszkole specjalne; edukacja dzieci w wieku szkolnym; rehabilitacja i opieka medyczna. W ośrodku codzienną edukacją, terapią i rehabilitacją obejmujemy 45 dzieci.
- Ośrodek dla Dorosłych Osób Niewidomych i Słabowidzących ze Sprzężoną Niepełnosprawnością (ul. Leonarda 12) - wsparcie osób dorosłych; rehabilitacja, terapia. W ośrodku codzienną edukacją, terapią i rehabilitacją obejmujemy 46 osób z niepełnosprawnością wzrokową i dodatkowymi schorzeniami neurologicznymi. W ośrodku działa pracownia ceramiczna, w której niepełnosprawni artyści wspierani przez profesjonalistów, tworzą unikalne dzieła sztuki. Można je obejrzeć na stronie www.ceramika.tecza.org
Łącznie stałymi formami wsparcia obejmujemy 230 rodzin w skali roku.
Tęcza specjalizuje się we wczesnej diagnostyce problemów wzrokowych małego dziecka (doświadczony okulista, najnowsze testy diagnostyczne) i terapii prowadzonej również w warunkach domowych. Ważnym celem jest psychologiczne wsparcie dla rodzin, ich edukacja i włączanie jako partnerów do procesu rehabilitacji na wszystkich etapach życia dziecka.
Wypracowany przez Tęczę kompleksowy system pomocy obejmuje równolegle wsparcie dla dziecka i jego rodziny, począwszy pd najwcześniejszych miesięcy życia dziecka poprzez edukację przedszkolną i szkolną aż do dorosłości, często przez całe życie osoby niepełnosprawnej.
Stowarzyszenie poszukuje środków na wsparcie dla kontynuowania systematycznej pomocy dla osób dorosłych oraz lobbuje na rzecz zmian systemowych dotyczących kontynuacji rehabilitacji i edukacji dla tej grupy osób.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 02-321, Kopińska 6/10,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc