Zebrane środki przeznaczymy na: Rewitalizacja historycznej zajezdni tramwajowej, Wyposażenie studia kreatywnego do prowadzenia zajęć i szkoleń, Wyposażenie sali muzycznej i organizacja zajęć muzycznych dla dzieci (m.in. nauka gry na perkusji)
Praskie centrum kultury i rzemiosła ,,Stacja Praga” to przyszła wizytówka warszawskiej Pragi. Miejsce, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością, młode pokolenie znajduje wspólny język z tym starszym. Jest to centrum kultury oparte na retro motoryzacji, w którym historia spotyka się z kulturą. Zapomniane miejsce zabytkowej zajezdni, z której w 1866 roku wyruszył pierwszy warszawski tramwaj konny, zostanie przywrócone do blasku świetności.
Centrum ,,Stacja Praga” będzie piękną wizytówką Pragi, miejscem prawdziwym i naturalnym, ruchem oddolnym, bez udziału wielkich korporacji, z nowoczesnym spojrzeniem na rzeczywistość i otaczający nas świat, jednocześnie pielęgnującą i dbającą o tradycję, mądrość i doświadczenie starszego pokolenia. Zachowany zostanie surowy klimat warsztatów i starej Pragi, przy urozmaiceniu lokacji atrakcyjnymi przedmiotami (meble stworzone na podstawie konstrukcji starych aut, retro gadżety np. budki telefoniczne) i oświetleniem, w szczególności z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych neonowych szyldów. Przygotowane zostaną m.in. kawiarnia Retro Stacja Praga, otwarty ,,Stary Garaż” w których naprawiane będą historyczne pojazdy, pracownie rzemieślnicze oraz pracownie malarskie. Zaplanowaliśmy także utworzenie klubokawiarni ,,Bulbez” (z gwary staro praskiej) i biblioteki wraz z centrum spotkań ,,Chodź pogadać”, w którym to będzie można poczytać tematyczne książki, a także organizowane będą spotkania z autorami i prelekcje. W otwartej przestrzeni ,,Stacji Praga” przedstawione będą wystawy tematyczne, a także zainstalowana zostanie mini scena/podest, na której w lecie prowadzone będą spotkania z inżynierami starszego pokolenia, kombatantami, artystami czy muzykami. W kolejnych etapach zaplanowane zostało także utworzenie studia zdjęciowego, rekwizytorni filmowej oraz sali do zajęć sportowych.
Projekt w pełni wpisuje się w założenia dokumentów ,,Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.”, ,,Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030” oraz strategii #Warszawa2030, zyskał też poparcie Zespołu Dziedzictwa Kulturowego dla Dzielnicy Praga-Północ oraz Wydziału Lokali Użytkowych w Biurze Polityki Lokalowej dla m.st. Warszawy. Uzyskaliśmy szerokie poparcie wśród artystów i organizacji działających na Pradze m.in. Fundacji A.M.FOGTT czy Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, ale przede wszystkim przychylność wśród mieszkańców.
Naszą misją w projekcie ,,Stacja Praga” jest nie tylko działanie na rzecz rewitalizacji Pragi i szerzenia kultury w tym miejscu, ale także aktywne wspieranie lokalnej społeczności poprzez tworzenie nieformalnego ośrodka środowiskowego, który wspierał będzie pozytywne zmiany i rozwój społeczny w najbliższej okolicy. Projekt został pozytywnie zaopiniowany przez psychologów, a także pracowników naukowych Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Celem centrum ,,Stacja Praga” jest, aby wraz z kolejnymi etapami projektu spełniał on także funkcję platformy rozwojowej dla młodszego pokolenia, które cierpi obecnie na liczne problemy z określeniem własnej tożsamości czy znalezieniem kierunku życia.
W ,,Stacja Praga” każdy znajdzie miejsce dla siebie, bo Praga jest dla każdego. Projekt z racji swojej objętości i kompleksowości został podzielony na wiele etapów. Jest to szczególnie istotne z uwagi na specyfikę dzielnicy i konieczność płynnego wpisania się w tkankę miejską. Dlatego też w pierwszym etapie zdecydowaliśmy się na najem dwóch lokali.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 04-611, V Poprzeczna 5,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc