Tomek ma mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem lewostronnym. Urodził się 28 grudnia 2012 r. Dostał 10 punktów w skali Apgar, choć po urodzeniu był siny, a w drugim dniu życia miał drgawki. Przez pierwsze kilka miesięcy nie wiedzieliśmy jeszcze, że rozwija się nieprawidłowo. Pod koniec pierwszego roku życia, czyli od razu gdy otrzymaliśmy diagnozę, że Tomek ma złożoną wadę rozwojową ośrodkowego układu nerwowego i schizencefalię, rozpoczęliśmy rehabilitację. Nieustannie próbujemy różnych terapii po to, aby Tomek mógł być kiedyś samodzielny. Oprócz terapii metodą NDT Bobath, zajęć SI, terapii wzroku, terapii ręki, rozmaitych zajęć logopedycznych, stosujemy również terapię w kombinezonach Therasuit / Dunag, terapię czaszkowo-krzyżową, integrację odruchów dynamicznych i posturalnych itd. Korzystamy również z zajęć, które sprawiają Tomkowi najwięcej radości, czyli hipoterapia, muzykoterapia, zajęcia na basenie czy warsztaty kulinarne. W miarę możliwości staramy się przynajmniej raz lub dwa razy w roku uczestniczyć w turnusie rehabilitacyjnym, oferującym kompleksową rehabilitację dla dzieci z MPD.
Dużym osiągnięciem Tomka, pomimo problemów z nieprawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego, asymetrią, spastycznością i skrótem lewej nóżki jest to, że potrafi już stać samodzielnie i chodzić na niewielkie odległości z pomocą ortez. Dzięki temu coraz lepiej radzi sobie w przedszkolu i może wyjść z innymi dziećmi na krótki spacer bez wózka. Niemniej jednak nieustannie wymaga asekuracji, gdyż nie potrafi chodzić sam po schodach, często się potyka i nie potrafi zauważyć zagrożenia.
Wada wzroku i oczopląs sprawiają najmniej kłopotów. Tomek nauczył się z nimi żyć i całkiem nieźle funkcjonować.
Od kilku lat największymi problemami są trudności z koncentracją uwagi i brak możliwości porozumienia się. Tomek potrafi powiedzieć zaledwie kilka słów, choć ciężko pracuje wraz z logopedami nad wymawianiem kolejnych sylab. Porozumiewa się odpowiadając na zadane proste pytania „tak” albo „nie”. Stosujemy też gesty Makatona, dzięki którym Tomek może sam pokazać co chce.
Ci, którzy go znają, wiedzą, jak bardzo chce pomagać i czuć się potrzebny, choć nieraz otoczenie mu to utrudnia, bo po prostu nie rozumie jego intencji.
Intensywna rehabilitacja i ciężka praca naszego syna przynosi kolejne drobne sukcesy, z których cieszymy się wszyscy. Wierzymy w to, że nas syn będzie kiedyś mówił i chodził samodzielnie.
Tomek w naszej opinii wiele już potrafi, ale w porównaniu z rówieśnikami z przedszkola jest jeszcze bardzo daleko za nimi. Wszystkiego, co inne dzieci potrafią zrobić bez trudu, on musi się nauczyć, ale uczy się z radością i cieszy się z każdego nawet najdrobniejszego sukcesu.
Za wszelką pomoc i środki przeznaczone na dalszą rehabilitację naszego syna serdecznie dziękujemy.
Możesz także przekazać darowiznę dla naszego dziecka i odliczyć ją od swojego podatku w przyszłym roku.
Wystarczy, że dokonasz wpłaty na konto Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym nr konta: 28 1050 1243 1000 0022 6024 6216
Nie zapomnij wpisać nazwiska dziecka w tytule przelewu.
Zebrane środki przeznaczymy na: rehabilitację, terapię logopedyczną, zaopatrzenie ortopedyczne
Strona www: http://supertomek.space
Pomóż zbieraćThe fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc