Zebrane środki przeznaczymy na: Promowanie utalentowanej młodzieży, rozwijanie ich artystycznych pasji, organizację bezpłatnych konkursów, festiwali, warsztatów teatralnych i innych wydarzeń teatralnych, wsparcie działań statutowych stowarzyszenia
Nasze stowarzyszenie działa niezmiennie od 2014 roku, realizując wiele projektów edukacyjnych i kulturalnych na terenie Zabrza oraz miast ościennych. Większość z tych projektów jest finansowana ze środków Miasta Zabrze, pozyskanych w ramach tzw. konkursu ofert w dziedzinie kultury i dziedzictwa, ale od wielu lat kwota finansowania nie zmieniła się, poszukujemy więc nowych źródeł wsparcia.
Każda złotówka ma ogromne znaczenie i zostanie wykorzystana w pełni efektywnie, przyczyniając się do podnoszenia jakości organizowanych wydarzeń oraz rozwoju oferty dla dzieci i młodzieży. Dzięki każdemu wsparciu możemy tworzyć jeszcze więcej wartościowych inicjatyw!
Nasze działania prowadzone są na szeroką skalę i mają wierną grupę uczestników, jak i stałą grupę odbiorców. Obecnie organizujemy cyklicznie takie wydarzenia jak:
1) OGÓLNOPOLSKIE KONKURSY RECYTATORSKIE (OKR dla uczniów szkół ponadpodstawowych i dorosłych; MAŁY OKR dla uczniów szkół podstawowych)
To wydarzenia o charakterze cyklicznym , cieszące się z roku na rok ogromnym zainteresowaniem. Co roku bierze w nich udział około 150 osób! Laureaci dodatkowo reprezentują miasto w dalszych etapach konkursu (eliminacje regionalne, wojewódzkie, ogólnopolskie).Tylko w tym roku, podczas eliminacji różnego szczebla (poza miejskim) zabrzanie zdobyli 16 nagród (w tym 10 w etapie rejonowym, 4 w etapie wojewódzkim i 2 w etapie ogólnopolskim).
Działania obejmujące projekt mają poszerzać środowisko interesujące się żywym słowem, tworzyć coraz szerszy krąg publiczności interesującej się teatrem, ale także tej, która będzie uczestniczyć w każdych innych wydarzeniach teatralnych, adresowanych do dzieci, młodzieży, ale też dorosłych.
2) Teatroteka amatorskiego ruchu teatralnego ( zrealizowano już 4 edycje)
To inicjatywa, dzięki której amatorskie grupy teatralne z terenu Zabrza i okolic mogą dotrzeć ze swoimi propozycjami teatralnymi do szerszej publiczności. Z naszego rozeznania wynika, że na terenie Zabrza powstaje przynajmniej kilkanaście spektakli, które mają ograniczone możliwości skonfrontowania się z widownią. Z kolei nagranie spektakli wymaga zaplecza technicznego i lokalowego, by móc zachować jakość prezentacji- a na to z kolei grupy teatralne nie mogą sobie pozwolić ze względów finansowych.
Zdajemy sobie sprawę jak ważna dla młodych aktorów jest możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności, poprzez profesjonalne nagranie propozycji i udostępnienie ich zainteresowanym nauczycielom i placówkom oświatowym i kulturalnym. Placówki te będą mogły wprowadzić na zajęciach online elementy edukacji teatralnej w ciekawej formie, a uczniowie będą mogli zobaczyć spektakle wykonaniu ich rówieśników lub starszych kolegów.
Z kolei profesjonalnie nagrane spektakle stają się nie tylko pamiątką, ale mają szansę na wzięcie udziału w festiwalach teatralnych, które odbywają się czasem w formie online lub wymagają wcześniej przesłania nagrania (jako etap kwalifikacji). Profesjonalne warunki nagrania zwiększają poziom prezentacji, a tym samym szansy na podium. Dowodem na to, że jest to projekt ważny i potrzebny, są chociażby dotychczasowe osiągnięcia w roku 2024, kiedy to dzięki nagraniom zespoły teatralne z Zabrza miały szansę zaistnieć na festiwalach ogólnopolskich i zdobyły kilkanaście nagród!
3) Liga Recytatorska – to trwający od 28 lat turniej dla wszystkich miłośników „Sztuki słowa”, organizowany przez ZTKT (wcześniej TKT Oddział Zabrze). Pomysłodawczynią turnieju oraz jego organizatorką przez wiele lat była Maria Popławska, znana w Zabrzu animatorka kultury . Liga jest formą upowszechniania wiedzy na temat kultury żywego słowa wśród uczniów oraz nauczycieli zabrzańskich szkół poprzez wymianę doświadczeń i korzystanie z fachowych rad aktorów.
Współorganizatorami Ligi Recytatorskiej dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII od kilkunastu lat jest Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu, natomiast uczniowie klas O-III mają możliwość udziału w tzw. Małej Lidze Recytatorskiej, organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 28 w Zabrzu. Każdego roku najlepsi recytatorzy prezentują swoje umiejętności podczas koncertu laureatów. W tym roku odbędzie się już XXXI edycja Ligi Recytatorskiej oraz XVI edycja Małej Ligi Recytatorskiej.
Co roku bierze w Lidze Recytatorskiej udział ponad 100 uczestników z kilkunastu szkół podstawowych. Liga Recytatorska finansowana jest ze środków Miasta Zabrze, ale środki te od lat nie ulegają zwiększeniu, więc poszukujemy nowych źródeł wsparcia.
Adres:
Zabrze 41-800, Plac Teatralny 1,
Zabrzańskie Towarzystwo Kultury Teatralnej
The fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc