Razem zebraliśmy: 480 500,86 zł

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"

Wspieraj nas przy okazji zakupów w sklepach internetowych razem z FaniMani.

 • Serduszko Część wartości Twoich zakupów trafia do nas.
 • Metka cenowa z sercem To nic nie kosztuje, robisz zakupy tak jak zwykle.
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" - logotyp/zdjęcie

Jak to działa?

 • Zakupy on-line?
  Planujesz zakupy w Internecie?
 • Wejdź przez przez FaniMani
  Wejdź na stronę sklepu przez FaniMani
 • Płacisz tyle co zwykle
  Kupujesz jak zwykle i płacisz tyle co zwykle
 • Otrzymujemy darowiznę średnio 2,5% od wartości Twoich zakupów

Korzystaj z oferty ponad 938 sklepów internetowych i wspieraj naszą działalność:

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"

Warszawa 00-159, ul. W. Andersa 13,
Rodzaj organizacji: Stowarzyszenie / Fundacja

www.malibracia.org.plikonka Facebook Profil Facebook

Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” działa w Polsce od 2002 roku wspierając osoby starsze i samotne, cierpiące z powodu podeszłego wieku, choroby lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Przeciwdziała marginalizacji osób starszych, łamie stereotypy na temat starości i alarmuje społeczeństwo o trudnej sytuacji seniorów w Polsce.

Podsumowanie 2014 roku
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” pragnie docierać do samotnych i najbardziej potrzebujących naszej pomocy seniorów. Zależy nam, by poprawić jakość ich życia, nadać mu sens i przywrócić chęć do działania i spotkań z innymi. Rok 2014 był bardzo pracowity, ale po raz kolejny utwierdził w przekonaniu, że warto działać i że to, co robimy jest potrzebne.

W ciągu minionych 12 miesięcy wolontariusze odwiedzali i towarzyszyli prawie 300 naszym podopiecznym, spędzając z nimi w sumie ponad 27 000 godzin. Otoczyliśmy opieką kolejne potrzebujące wsparcia osoby starsze. Dzięki obecności wolontariuszy samotni do tej pory seniorzy, odzyskiwali radość życia poczucie bycia ważnym i potrzebnym oraz wiarę w życzliwość drugiego człowieka.
Nasi wolontariusze towarzyszyli swoim podopiecznym na spacerach, odwiedzali w domach, stawali się powiernikami ich trosk i radości - po prostu przyjaciółmi.
Ważnymi wydarzeniami w naszym kalendarzu były, jak co roku, spotkania wielkanocne i wigilijne, dzięki którym - w czasie, gdy ich samotność bywa najdotkliwsza - nasi podopieczni mogli poczuć radość świętowania w gronie życzliwych im osób.
Podejmowaliśmy wspólne międzypokoleniowe działania, które mają wyprowadzić samotne osoby starsze z izolacji oraz integrować pokolenia. Zrealizowaliśmy projekty, w ramach których odbyło się blisko 800 różnego typu spotkań, zajęć i warsztatów, wśród których można wymienić:
- spotkania z ekspertami, dotyczące zdrowia, finansów, praw konsumenta, bezpieczeństwa i wiele innych.
- zajęcia językowe (j. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański), zajęcia komputerowe;
- warsztaty ruchowe, gimnastykę, zajęcia na basenie, nordic walking i inne;
- warsztaty asertywności, warsztaty terapeutyczne (np. terapia śmiechem, terapia tańcem), warsztaty z psychologiem itp.
- spotkania o różnej tematyce: podróżnicze, biograficzne, poświęcone ciekawym pasjom i hobby, lekcje europejskie i wiele innych;
- zajęcia plastyczne, warsztaty florystyczne, teatralne oraz inne spotkania, które nie tylko bawią, ale także ćwiczą pamięć i pomagają zachować sprawność manualną;
- wyjścia do muzeów, kin, teatrów, galerii, na wernisaże, wystawy, spacery z przewodnikiem i wiele innych;
- wernisaże prac naszych podopiecznych - seniorzy mają różne ciekawe pasje i talenty, odkrywamy je i eksponujemy, by mogli docenić je inni.

Zorganizowaliśmy 10 jednodniowych wakacyjnych wycieczek za miasto, w których uczestniczyło w sumie blisko 200 naszych Podopiecznych. Część z nich miała również możliwość wyjazdu na organizowany przez nas pięciodniowy pobyt wakacyjny w miejscowości Spała.

W ramach naszej oferty seniorzy korzystali z bezpłatnych porad prawnika i psychologa. Skorzystało z nich w sumie 180 osób powyżej 70 roku życia.
Nagrywaliśmy wspomnienia warszawskich seniorów, by ocalić je od zapomnienia i udostępnić młodszym pokoleniom. Nagrania można bezpłatnie wypożyczyć w warszawskiej siedzibie Stowarzyszenia.

W październiku 2013 roku uruchomiliśmy ogólnopolski Telefon Zaufania dla osób starszych, a w 2014 roku skorzystało z niego ponad 700 seniorów!

W październiku świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych w warszawskim Ogrodzie Saskim - piknik rodzinny stworzyliśmy, na którym znaleźć było można międzypokoleniowe wydarzenia i inicjatywy oraz sylwetki ciekawych seniorów.

Zorganizowaliśmy również szereg warsztatów dla wolontariuszy, które miały na celu pogłębić ich wiedzę i kompetencje, a także zainspirować do działań z seniorami, w tym: szkolenia z pierwszej pomocy, warsztaty z zarządzania czasem, z ergonomii pracy, warsztaty z pracownikiem socjalnym, inspirujące do działań z seniorami i wiele innych.
Otrzymaliśmy też certyfikat Organizacji Przyjaznej Wolontariuszom.

Oprócz tego jak zawsze aktywnie realizowaliśmy naszą misję alarmowania społeczeństwa i instytucji publicznych w sprawach dotyczących osób starszych, m.in. działając w ogólnopolskim „FORUM50+. Seniorzy XXI wieku” oraz uczestnicząc w pracach Komisji Ekspertów ds Osób Starszych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tutaj pobierz podsumowanie 2015 roku:
https://issuu.com/malibraciaubogich/docs/mbu_podsumowanie_2015

Udostępnij i pomagaj nam zbierać:

Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich"
Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" - logotyp/zdjęcie

Wspieraj nas przy okazji zakupów.

Wspieraj nas

Serwis prowadzony jest przez Fundację FaniMani, która pomaga w zbieraniu funduszy na różne ważne cele. Wiecej o FaniMani

Jesteśmy tutaj dla Ciebie. Potrzebujesz pomocy? Zajrzyj do sekcji Jak to działa? albo skontaktuj się z nami – wyślij e-mail na info@fanimani.pl