Nasze stowarzyszenie pomaga przygotować się mieszkańcom i organizacjom społecznym do brania udziału w różnych formach konsultacji społecznych i w różnych procedurach prowadzonych przez administrację publiczną. Przekonujemy obywateli, że w każdej sprawie, czy dotyczy ona rozwiązań na poziomie kraju, czy problemów gminy, dzielnicy, ulicy, ważne są ich opinie. Ważne jest też, aby mieszkańcy sprawdzali i pilnowali jak realizowane są podjęte przez władze decyzje i zobowiązania. Często okazuje się, że to trudna praca, wymagająca zaangażowania wielu osób, poświęcenia przez nich czasu i pieniędzy. Przygotowujemy ich do tego zadania i wspieramy naszą wiedzą i doświadczeniem.
Pierwsza Warszawska Agenda 21, stowarzyszenie założone w 1998 roku, zrzeszające ludzi różnych profesji - zapalonych społeczników. W naszym statucie zapisaliśmy dość ogólnie, że stowarzyszenie zajmować się będzie:
1. Inicjowaniem, rozwijaniem i upowszechnianiem działań obywatelskich, różnych form edukacji, przekazu informacji oraz działań artystycznych, które służyć mają:
- propagowaniu dziedzictwa narodowego i kulturowego,
- ochronie walorów dziedzictwa przyrodniczego i krajobrazu oraz zasobów środowiska,
- budowaniu partnerstwa i zasad współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju i samorządności,
- promocji zdrowia i poprawie jakości życia oraz upowszechnianiu kultury fizycznej,
- pobudzaniu inicjatyw lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Wspieramy i uczymy społeczności lokalne jak należy prowadzić dialog, na czym polega partycypacja społeczna i długofalowe planowanie, jak wpływać na rozwój przestrzenny w okolicy, jak rozumieć i jak korzystać z dokumentów stanowiących o prawie miejscowym.
Udowadniamy, że z dialogu wynika wiele korzyści dla samorządów, które poznają lepiej faktyczne potrzeby mieszkańców, co pozwala podejmować trafniejsze decyzje akceptowane przez lokalną społeczność. Mieszkańcy i organizacje pozarządowe zyskują zaś poczucie współdecydowania o rozwoju swojego terenu i odpowiedzialności za sprawy lokalne, poznają procedury i zasady działania organów samorządowych. Taka współpraca i zaangażowanie daje szanse na rozwiązanie wielu problemów unikając konfliktów i protestów społecznych.
Pomogliśmy uratować przed zmianą przeznaczenia kilka terenów zieleni w miastach. Przyczyniliśmy się do utworzenia kilkunastu pomników przyrody. Bierzemy udział w procedurach sporządzania i zmiany kilku planów zagospodarowania przestrzennego i studiów gminnych. Uczestniczymy w konsultacjach większości dokumentów strategicznych w gminie, a także planów i programów krajowych. Prowadzimy - na zamówienie i bez, liczne zajęcia, szkolenia, kursy, konsultacje. Jednak na takie działania bardzo trudno zdobyć wsparcie finansowe. Pomagamy w ochronie pięknych, starych drzew, które inwestorzy i administracja skazały na zagładę. Bronimy pięknych zielonych enklaw, które powinny być parkami, a często w ich miejscu powstają ekskluzywne osiedla albo centra handlowe. Upominamy się o szanowanie praw zwierząt - szczególnie tych dziko żyjących w naszym sąsiedztwie. Każda taka sprawa czy interwencja wymaga nie tylko zaangażowania i wiedzy, ale wiąże się z kosztami ( m.in. na opracowanie dokumentacji specjalistycznej, na pomoc prawną, opłaty sądowe i administracyjne itp.). Na takie cele nie przewidziano dotacji ze źródeł publicznych. Dlatego potrzebujemy tego wsparcia od Państwa. Z góry dziękujemy :) Więcej o nas na stronie http://www.agenda21.waw.pl
Rodzaj organizacji: Stowarzyszenie / Fundacja
Adres:
Warszawa 02-134, 1. Sierpnia 36 B,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc