Kaszubska Fundacja Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „ Podaruj trochę słońca” powstała z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych w 1997 roku.
Pierwszym konkretnym działaniem było zorganizowanie i sfinansowanie zajęć w zakresie hipoterapii. Tę formę rehabilitacji akceptują i lubią w zasadzie wszystkie dzieci. We wsi Starkowa Huta, w gminie Somonino powstał ośrodek, który hoduje i przygotowuje koniki polskie do pracy terapeutycznej dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym i dzieci z autyzmem, a także dla dzieci z zaburzeniami czy opóźnieniami psychoruchowymi.
Dziecko posadzone czy położone na koniku rozluźnia mięśnie, doznaje przyjemnych wrażeń dotykowych i emocjonalnych. Takie dziecko w późniejszym etapie lepiej ćwiczy z rehabilitantem.
Kolejnym wyzwaniem i krokiem w rozwoju fundacji było zorganizowanie i prowadzenie zajęć z fizjoterapeutą i zajęć hydroterapii.
Podopiecznych przybywało. Szczególnie tych najbardziej pokrzywdzonych przez los. Tych, którzy byli niesprawni ruchowo, intelektualnie, nie mówili. Gdy osiągnęli wiek szkolny mogli liczyć tylko na parę godzin indywidualnego nauczania, a uczyć się trzeba z rówieśnikami. Rodzicom zaś marzyła się szkoła, w której ich dzieci miałyby zajęcia z rehabilitacji, logopedii, hipoterapii, poznawania świata.
Marzenia się spełniają. W 2002 r. w 100-letnim budynku dawnej szkoły w Pierszczewie (gm. Stężyca) powstała placówka dla najbardziej potrzebujących dzieci. Kaszubska Fundacja „Podaruj trochę słońca” powołała Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Dzieci dostały swoją szkołę. Fundacja zorganizowała też dowozy uczniów. Okazało się, że 3 busy codziennie pokonują ponad 200 km, by dowieść uczniów do placówki.
Miejsca zaczęło brakować, wtedy wójt gminy Stężyca przekazał fundacji do użytku drugi budynek w Sikorzynie.. Od 2008 r. dzieci i młodzież mają zajęcia w 2 budynkach w Pierszczewie i Sikorzynie. Zajęcia są różnorodne i prowadzone według indywidualnego planu terapii przygotowanego dla każdego ucznia. Zajęcia edukacyjna są to m.in.: zajęcia stymulacji wielozmysłowej, ćwiczenia rehabilitacyjne indywidualne i grupowe, logopedia, a dla uczniów niemówiących komunikacja alternatywna. Ulubionymi zajęciami dzieci jest muzykoterapia, ale też hipoterapia i hydroterapia. Młodzież uczestniczy w kółkach: plastycznym, krawieckim, fotograficznym.
Fundacja powołała również Oddział Wczesnego Wspomagania Rozwoju dla najmłodszych dzieci, które potrzebują wsparcia. Tu niwelowane są opóźnienia psychoruchowe, pracuje się nad zaburzonym ruchem czy opóźnioną mową.
Chętnych i potrzebujących wysokospecjalistycznej terapii ciągle przybywa. Odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska było powołanie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z oddziałem Wczesnego Wspomagania Rozwoju w Strzepczu (gm. Linia). Tam odbywają się zajęcia w zrewitalizowanym budynku byłego Liceum Ogólnokształcącego.
Fundacja stara się działać na rzecz integracji środowiska. Regularnie organizuje imprezy i wyjazdy integracyjne oraz wyjścia do placówek kulturalnych. W Sikorzynie działa świetlica środowiskowa.
Dużą wagę fundacja przywiązuje do kształcenia terapeutów w zakresie wysokospecjalistycznych metodach edukacyjnych i rehabilitacyjnych. Fundacja jest organizatorem szkoleń i międzynarodowych seminariów. Odwiedzili nas światowej sławy twórcy metod terapeutycznych, t.j.: dr Swietłana Masgutowa, dr. Fred Donaldson, oraz polscy superspecjaliści: Jacek Kielin, Małgorzata Koczyk.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Hopowo 83-312, Starkowa huta 35,
www.podarujtrocheslonca.pl
https://www.facebook.com/KfronPodarujTrocheSlonca?fref=nf
The fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc