Zebrane środki przeznaczymy na: Funkcjonowanie świetlicy "drop in" dla osób ze środowisk zmarginalizowanych i uzależnionych
Fundacja Polityki Społecznej Prekursor jest największą w Polsce i jedyną w Warszawie organizacją pozarządową realizującą działania z zakresu ograniczania szkód zdrowotnych i społecznych wśród osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Pracownicy Fundacji (wcześniej Fundacji Redukcji Szkód) mają ponad 14-letnie doświadczenie w pracy w tym obszarze. Fundacja prowadzi działania z zakresu ochrony praw człowieka, zdrowia publicznego, polityki społecznej. Jesteśmy finansowani przez agendę Ministerstwa Zdrowia (Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii) i Urząd Miasta st. Warszawy. Współpracujemy z Instytutem Psychiatrii i Neurologii, Państwowym Zakładem Higieny oraz wieloma organizacjami i instytucjami publicznymi. Współpracujemy również z Global Drug Policy Program w OSF. Bierzemy udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach, panelach i spotkaniach eksperckich. Wyniki naszej pracy i badań są przedstawiane w krajowych i międzynarodowych publikacjach. Fundacja istnieje od roku 2011. Systematycznie rozszerzamy swoje działania, wchodzimy w koalicje z innymi organizacjami co poprawia jakość świadczonych usług. Od ponad trzech lat w lokalu przy Dworcu Centralnym w Warszawie (wcześniej wiele lat na ulicy Górczewskiej), prowadzimy kompleksowe działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków używania narkotyków, głównie drogą iniekcji. Roczna liczba klientów Fundacji to około 400 osób.
Prowadzone przez Fundację Zintegrowane Centrum Pomocy i Redukcji Szkód (świetlica dla czynnych użytkowników substancji psychoaktywnych czynna od 11 do 17-tej od poniedziałku do soboty) to miejsce, gdzie odbiorcy naszego serwisu mogą otrzymać gaziki do dezynfekcji, czyste igły i strzykawki (oraz oddać zużyte, które są utylizowane, dzięki czemu nie stanowią one zagrożenia dla społeczności lokalnej). W drop-in klienci mogą napić się ciepłego napoju, zjeść coś, załatwić podstawowe sprawy administracyjne, socjalne, porozmawiać, wykąpać się oraz uprać swoje rzeczy. W ramach Centrum odbiorcy mogą korzystać z pomocy prawnej, pomocy pielęgniarskiej, wparcia psychologa, interwenta kryzysowego, pracownika socjalnego, specjalisty terapii uzależnień. Pracujemy metodą case management; oznacza to, że każda osoba jest prowadzona indywidualnie oraz wspierana w kierunku pozytywnych zmian. To, w jakich obszarach pracujemy nad zmiana wynika z indywidualnych potrzeb danego klienta Pomagamy w uzyskaniu miejsca w szpitalach, poradniach uzależnień, programach substytucyjnych, noclegowniach.
Prowadzimy program wsparcia leczenia substytucyjnego dla pacjentów warszawskich programów (konsultacje z doradcą zawodowym, wyjścia kulturalno - integracyjne). Jesteśmy jedną z niewielu organizacji zajmujących się pomocą osobom iniekcyjnie używającym dopalaczy, co stanowi w perspektywie ostatnich lat coraz częstsze zjawisko w Polsce.
Dyżury outreach prowadzone są w miejscach gromadzenia się odbiorców, głównie na ulicach, klatkach schodowych, pustostanach na obszarach zdegradowanych i rewitalizacji. Nierzadko wspieramy klientów w trudnych sytuacjach życiowych takich jak doświadczanie przemocy (w tym fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej), kryzysy życiowe, bezdomność.
Zajmujemy się również przeciwdziałaniem wykluczeniu tych osób, poprzez działania rzecznicze. W ramach oferty nasi klienci mogą również skorzystać z porady prawnej. Wspieramy również osoby uzależnione HIV+ poprzez prowadzenie warsztatów muzycznych, relaksacyjnych oraz tworzenia sieci samopomocowych.
Niestety co roku, ze względu na wydatki nie ujęte w żadnym z grantów (np podatek od nieruchomości), musimy wydawać ponad 6000 złotych. Finansowanie Fundacji ze źródeł publicznych bardzo zmalało od zeszłego roku.
Rodzaj organizacji: Świetlica, Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 02-097, Banacha 14/12,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc