Zebrane środki przeznaczymy na: Zakup roślin miododajnych, Prowadzenie vloga przyrodniczego "Pszczoły i My", Zorganizowanie zajęć dla dzieci w ramach programu "Dzieci i Pszczoły"
Pszczoły zawsze wzbudzają zachwyt i respekt wśród dzieci, czasem lęk, ale wówczas to tylko wina nas, dorosłych… my staramy się rozpalać serca, żeby w kolorowych barwach wiedzieć te pierwsze, a niwelować strach. Kochamy to co robimy i naszą miłością do pszczół pragniemy zarazić każdego, kogo napotkamy na naszej drodze.
Fundacja Kochajmy Pszczoły skupia pszczelarzy, których wspólnym celem jest edukacja pszczelarska i leśna dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W tym co robimy, mieszczą się także pojęcia związane z budowaniem relacji człowiek-środowisko, zmianami klimatycznymi, czy zrównoważonym rozwojem.
Fundacja powstała w 2017 roku, mieści się w Urlach-Borzymach i posiada cztery oddziały w województwach: mazowieckim, kujawsko-pomorskim, śląskim oraz podlaskim. Wśród założycieli Fundacji Kochajmy Pszczoły są pszczelarze, trenerzy, coache, filmowcy, fotografowie i osoby zaangażowane w rozwój nowych technologii.
Nasze trzy główne programy edukacyjne to Dzieci i Pszczoły, Ludzie i Pszczoły oraz od 2020 roku nasz nowy program - Cyfrowi Badacze Pszczół.
W 2019 roku w ramach autorskiego programu "Dzieci i Pszczoły" przeprowadziliśmy 4-godzinne, interaktywne warsztaty o znaczeniu pszczół dla ludzi, gatunków owadów zapylajacych żyjących w Polsce i w Europie, roślin pożytkowych dla pszczół, życia i funkcjonowania rodziny pszczelej w ulu oraz pracy pszczelarza dla ponad 2400 dzieci.
W warsztatach skierowanych do młodszych dzieci, w wieku 4-9 lat, tylko w 2019 roku wzięło udział ponad 600 uczestników. Za każdym razem na zajęcia był zabierany szklany ul, w którym uczestnicy mogli obserwować pszczoły na żywo i dowiadywali się jak się ich nie bać, ale też z uwagą obserwować wykonywaną przez nie pracę i zbierać jej plony.
Nasze warsztaty zostały również docenione przez rodziców. W październiku za program „Dzieci i Pszczoły” w Plebiscycie Słoneczniki, organizowanym przez Grupę Czas Dzieci, otrzymaliśmy nagrodę rodziców, w kategorii Przyroda, za najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w Warszawie.
Nasza fundacja realizuje również program „Ludzie i Pszczoły”. Od 2017 roku bierzemy udział w Bartniku Ziemi Sanockiej organizowanym w Skansenie w Sanoku przez Starostwo Powiatu Sanockiego. Co roku prowadzimy w skansenie otwarte warsztaty pszczelarskie z innym tematem przewodnim tj. wykonywanie uli dla dzikich pszczół, sadzenie roślin miododajnych. Stale współpracujemy również ze Skansenem im. M. Żywirskiej w Brańszczyku. W 2019 roku, w ramach programu "Ludzie i Pszczoły", została m.in. zorganizowana impreza z warsztatami wykonywania miodowych lemoniad oraz świec z wosku pszczelego w związku z obchodami Światowego Dnia Pszczół. Ponadto w ramach programu "Ludzie i Pszczoły" zrealizowaliśmy projekt 3-godzinnych warsztatów dla seniorów, w których wzięło udział ponad 300 osób.
W tym roku rozpoczynamy realizację dwóch nowatorskich programów:
1. "Cyfrowi badacze pszczół" - to całoroczne, 40-godzinne warsztaty, podczas których uczestnicy zostają wprowadzeni w świat pszczół, dowiedzą się dlaczego pszczoły są niesamowite i że zawdzięczamy im większość owoców i warzyw, które na co dzień spożywamy. W programie "Cyfrowi badacze pszczół" dodatkowo wykorzystujemy sprzęt cyfrowy i dajemy uczestnikom dostęp do nowych technologii, w celu obserwacji przyrody, co czyni go ciekawszym i bardziej atrakcyjnym dla młodych odbiorców. Co ciekawe, ostatnie, pokazowe zajęcia dla publiczności przygotują i poprowadzą nasi uczestnicy zajęć.
2. Przyrodniczy vlog edukacyjny "Pszczoły i My"
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Borzymy 05-281, Al. prof. J. Nielubowicza 1,
www.kochajmy-pszczoly.org
https://www.facebook.com/kochajmypszczoly
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc