Zebrane środki przeznaczymy na: Zapewnienie profesjonalnej, systematycznej i szybkiej pomocy terminalnie chorym na nowotwory., Zapewnienie wsparcia praktycznego, materialnego i psychicznego rodzinie chorego,, Domowe usługi opiekuńcze i medyczne dla osób starszych niesamodzielnych i ich rodzin.
Hospicjum Ojca Pio działa nieprzerwanie od 1999 roku. W 2019 r. (20 roku pracy) hospicjum otoczyło całościową opieką 214 chorych i ich rodziny (blisko tysiąc osób). Pomoc jest całkowicie bezpłatna i praktycznie natychmiastowa − nie ma kolejek. Jeśli chorzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej otrzymują od hospicjum bezpłatnie leki, artykuły higieniczne, opatrunkowe i odżywki. Dzięki Wypożyczalni sprzętu medycznego, działającej przy hospicjum, mają zapewnione specjalistyczne łóżka, materace, koncentratory tlenu i inne urządzenia niezbędne do właściwej opieki.
W hospicjum najważniejsze są jednak kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób odpowiedzialnych za stan chorych. Obecnie w organizacji etatowo pracuje 3 lekarzy i 4 pielęgniarki, a na umowach cywilnoprawnych 5 lekarzy, 7 pielęgniarek, 3 psychologów/terapeutów i 2 fizjoterapeutów. Profesjonalizm tych osób oraz spełniane przez hospicjum standardy przekładają się na kontrakt na usługi medyczne z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Pozycję hospicjum jako podmiotu leczniczego wzmacnia również uzyskany w 2019 r. Certyfikat ISO 9001, który potwierdza sprawne zarządzanie organizacją we wszystkich obszarach.
20. rok działalności hospicjum to również rozwój usług opiekuńczych i medycznych dla osób starszych (po 60 roku życia) niesamodzielnych ze względu na choroby przewlekłe, niepełnosprawność czy różnego rodzaju wykluczenia. Chorzy mają zapewnioną opiekę pielęgnacyjną, pielęgniarską, lekarską, psychologiczną i fizjoterapeutyczną natomiast ich opiekunowie rodzinni mają szansę na czasowy odpoczynek, poprawę własnych umiejętności opiekuńczych oraz udział w grupach wsparcia z udziałem terapeuty/psychologa.
Nadal ogromnym wyzwaniem dla organizacji − przy jednocześnie rozwijającej się opiece medycznej − jest kontynuacja budowy Domu Ojca Pio, czyli własnego ośrodka hospicyjno-opiekuńczego, a w najbliższym czasie uruchomienie pierwszego wzniesionego budynku, w którym działać będzie ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych niesamodzielnych i specjalistyczne poradnie. Jak dotąd jedyną formą finansowania tego przedsięwzięcia, na którą hospicjum może realnie liczyć, są darowizny, zbiórki pieniężne i 1%.
Obecnie grono wolontariuszy hospicjum to około 60 osób profesjonalnie przygotowanych i przeszkolonych do pomocy chorym i ich rodzinom. Bardzo często hospicyjni wolontariusze działają w swoim najbliższym otoczeniu, niemal po sąsiedzku.
W ciągu minionego roku żaden z przyjętych przez hospicjum chorych nie został bez pomocy. Każdego dnia pracowników hospicjum można spotkać w kilkudziesięciu miejscach na terenie całego powiatu. Całokształt pracy pokazuje porównanie, iż w ciągu 365 dni roku – codziennie – pod opieką organizacji jest ponad 70 chorych, a wraz z nimi najbliżsi członkowie rodziny, niejednokrotnie tak samo jak chory − zdruzgotani chorobą, pozbawieni sił, niepewni. Misją hospicjum było i pozostaje, by działać tak, aby załagodzić każdy ból − fizyczny, psychiczny i duchowy.
Misją hospicjum jest także promowanie dobroczynności poprzez akcje społeczne:
Zdobywamy Szczyty dla Hospicjum
Nocny Bieg po Pszczynie
Znaki Nadziei
Więcej na www.hospicjumojcapio.pl
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS), Hospicjum
Adres:
Pszczyna 43-200, Marii Skłodowskiej-Curie 1,
www.hospicjumojcapio.pl
https://www.facebook.com/HospicjumPszczyna
Hospicjum św. Ojca Pio
The fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc