Zebrane środki przeznaczymy na: Organizację zajęć z blind tenisa dla osób niewidomych i słabowidzących, dorosłych i dzieci, Zakup sprzętu do blind tenisa, Zakup nagród na turnieje blind tenisa
Rakieta w dłoni, kolejne żmudne ćwiczenia na bekhend i ten słodki smak zwycięstwa po trudnym secie – jeszcze całkiem niedawno te doświadczenia były zupełnie obce osobom z dysfunkcją wzroku. Dziś niewidomi Polacy z powodzeniem grają w tenisa ziemnego, a raczej jego wyjątkową odmianę – blind tenis. Treningi odbywają się w kilku miastach w Polsce w ramach „Akademii Tenisa dla Niewidomych i Słabowidzących” (ATNiS) – projektu Fundacji Widzimy Inaczej współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Do gry w naszej akademii zapraszamy zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Każdy może zostać rakietą blind tenisa. Treningi w ATNiS mają być świetną zabawą, ale i rehabilitacją osób niepełnosprawnych poprzez zajęcia tenisowe – mówi prezes Fundacji Widzimy Inaczej, Robert Zarzecki. – Zajęcia odbywają się w 9 województwach, największa grupa zebrała się w Warszawie, ale trenują też zawodnicy w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Łodzi, a nawet małym Kwiecewie, w warmińsko-mazurskim – dodaje.
Nadrzędnym celem tych działań jest propagowanie aktywności fizycznej wśród osób z niepełnosprawnością wzroku. Ale niewidomi i słabowidzący tenisiści po kilku latach trenowania dostrzegają, że ta aktywność ma ogromny wpływ na ich codzienność.
– Blind tenis nie tylko pozwala na ogólny rozwój kondycji, ale i trenuje umiejętność koncentracji na otaczającym nas świecie, na identyfikowaniu dźwięków, odnajdywaniu się w przestrzeni. To bardzo pomaga w codziennym życiu – mówi Monika, jedna z zawodniczek.
Jest to też sport, który świetnie integruje, w blind tenisa grają całe rodziny czy grupy znajomych. – Pracujemy nad tym, by był to sport, który łączy, nie dzieli. Owszem są pewne różnice, my w zwykłego tenisa nie zagramy, ale w blind tenisa mogą grać i często grają z nami też osoby dobrze widzące. Chcielibyśmy, by niewidomi tenisiści czuli się przede wszystkim sportowcami.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
WARSZAWA 01-032, 18/31,
www.widzimyinaczej.org.pl
https://www.facebook.com/widzimyinaczej
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc