Fundacja eFkropka - logotyp/zdjęcie
 

Fundacja eFkropka

Warszawa 04-088, Majdańska, 5 lok. 23,
Rodzaj organizacji: Stowarzyszenie / Fundacja

Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem ludzi chorujących psychicznie i pracą terapeutyczną na ich rzecz, a w działania fundacji włączają się osoby po kryzysach zdrowia psychicznego, tzw. eksperci przez doświadczenie. Obecnie zarówno w Radzie Fundacji jak i jej Zarządzie zasiadają osoby z doświadczeniem choroby psychicznej. Celem naszych projektów jest zmi ... Zobacz więcej

Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem ludzi chorujących psychicznie i pracą terapeutyczną na ich rzecz, a w działania fundacji włączają się osoby po kryzysach zdrowia psychicznego, tzw. eksperci przez doświadczenie. Obecnie zarówno w Radzie Fundacji jak i jej Zarządzie zasiadają osoby z doświadczeniem choroby psychicznej.
Celem naszych projektów jest zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów. Główną misją Fundacji jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi. Poprzez wielowymiarowe działania terapeutyczne i edukacyjne mamy nadzieję zbudować zaplecze pomocne w przełamywaniu barier i osobistych ograniczeń, umożliwiać powrót do naturalnej aktywności i podejmowania ról w życiu osobistym i społecznym.

Obecnie realizujemy programy:
1. Razem wbrew stereotypom. Od 2015r. prowadzimy działania edukacyjne, pracujemy z pacjentami – ekspertami przez doświadczenie - którzy stają się edukatorami i szkolą różne grupy zawodowe w zakresie kontaktu z osobami po kryzysie. Wspólnie przygotowaliśmy cykl szkoleń antydyskryminacyjnych dla urzędów, pracodawców, mediów, studentów, policji, służby zdrowia itp. Prowadzonych przez edukatorów. Przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt szkoleń w formie warsztatów: przed nami kolejne grupy odbiorców.
a. Nasi Edukatorzy - osoby leczące się psychiatrycznie - zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu w przestrzeni publicznej. Uczestniczą w konferencjach naukowych dla psychiatrów i psychologów, na których prezentują punkt widzenia użytkowników psychiatrii. Wspólnie z profesjonalistami lobbują za zmianą systemu opieki psychiatrycznej reprezentując własne poglądy: na spotkaniach w sejmie, w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczą także w badaniach naukowych z zespołami profesjonalistów.
b. SOP - Standardy Opieki Psychiatrycznej: z inicjatywy jednej z naszych Edukatorek przeprowadzamy szeroko zakrojone badania ankietowe, chcemy poznać potrzeby pacjentów, ich bliskich oraz profesjonalistów. Posłużą do przygotowania publikacji, dzięki której środowisko pacjentów i ich bliscy udowodnią wraz z profesjonalistami, że zmiany w polskiej psychiatrii są konieczne i wspólnie nakreślą ich kierunek.
c. Współpracujemy z grupą osób, które ukończyły kurs przygotowujący do roli Asystenta Zdrowienia (osoby po kryzysie psychicznym, które wpierają innych pacjentów w ośrodkach opieki psychiatrycznej i pomocy społecznej) - niektórzy z nich pracują jako edukatorzy, inni jako wolontariusze Fundacji.
d. W lutym 2018r. powstała samopomocowa Grupa Integracyjna, którą prowadzą osoby po kryzysach. Wspierają innych pacjentów na ich drodze do zdrowia, pomagają w integracji społecznej, pomagają zmniejszyć samotność.
e. W dniach 1-4 sierpnia ekipa złożona z kliku edukatorów i wolontariuszy reprezentowała Fundację na PolAndRock Festival (dawniej Przystanek Woodstock). Prowadzili spotkanie w Akademii Sztuk Przepięknych ( https://polandrockfestival.pl/asp/projekty-asp ) z liczną grupą uczestników, namiot Fundacji był licznie odwiedzany przez gości festiwalu.
f. Pod naszym patronatem spotyka się grupa wsparcia dla bliskich i rodzin osób chorujących na Chorobę Afektywną Dwubiegunową (ChAD)
g. W grudniu 2018r. wydaliśmy na zamówienie Urzędu Dzielnicy Warszawa Wola, broszurę „Psychozy”, finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa
2. Razem do samodzielności
W ramach projektu od września 2018 do listopada 2020 w Mławie i Przasnyszu organizujemy spotkania i warsztaty dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej, dla ich rodzin oraz dla profesjonalistów. Celem projektu jest integracja społeczna osób po kryzysach psychicznych w ich lokalnej społeczności, zmniejszenie poziomu autostygmatyzacji chorujących i ich bliskich, zwiększenie współpracy pomiędzy użytkownikami psychiatrii i profesjonalistami, integracja zawodowa osób po kryzysach psychicznych.


3. Razem zmieniamy polską psychiatrię - Kongres Zdrowia Psychicznego
a. Jako jedna z organizacji pozarządowych w zakresie zdrowia optujemy za reformą systemu opieki psychiatrycznej, ponieważ w Polsce potrzeby osób w kryzysie nie są właściwie zaspokajane na skutek deficytów w społecznej służbie zdrowia i ciągłego niewdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. 8 maja 2017r. we współpracy z Porozumieniem na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Sekcją Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (http://www.psychiatria.org.pl/) a także z Biurem Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Instytutem Psychiatrii i Neurologii zorganizowaliśmy Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego (www.kongreszp.org.pl). Było to ogólnopolskie wydarzenie integrujące różne środowiska zainteresowane zaburzeniami psychicznymi: organizacje samopomocowe, profesjonalistów, użytkowników psychiatrii (pacjentów i ich rodzin) i pracodawców, w porozumieniu z samorządowcami. Celem Kongresu było zwrócenie uwagi na zaniedbaną opiekę psychiatryczną, wywarcie nacisku na decydentów, aby przeprowadzili konieczne zmiany w systemie. Kongres odbił się szerokim echem w mediach, kończącym jego akcentem był Marsz o godność. Kongres niewątpliwie przyczynił się do wzmożenia prac nad pilotażem reformy opieki psychiatrycznej, w efekcie w 2018r. zostało uruchomionych 27 Centrów Zdrowia Psychicznego w całej Polsce.
b. Kolejny Kongres Zdrowia Psychicznego odbędzie się 3 czerwca 2019 roku, chcemy monitorować postępy reformy. Przygotowania do Kongresu są okazją do integrowania naszych środowisk użytkowników i pracowników opieki psychiatrycznej i pomocy społecznej.
c. 19 maja 2018 odbył się Marsz Żółtej Wstążki – w rok po Pierwszym Kongresie przeszliśmy ulicami miasta i przypomnieliśmy o potrzebie reformy opieki psychiatrycznej i o obecności w przestrzeni publicznej osób po kryzysach zdrowia psychicznego, niesłusznie dyskryminowanych. Planujemy organizacje marszu co rok. (https://www.facebook.com/events/374795289701822/permalink/392390084609009/).
4. Razem w Kuchni. We współpracy ze znanymi restauratorami rodzeństwem Agnieszką i Marcinem Kręglickimi, prowadzimy stale od 2015r. program staży zawodowych. Beneficjenci pod okiem doświadczonych pracowników restauracji odbywają praktyki w zawodach związanych z gastronomią. Grupą docelową naszych działań są osoby po doświadczeniu kryzysu psychicznego (stażyści, którym pomagamy w zdrowieniu), a także personel restauracji (osoby ich szkolące), który nawiązując pozytywne relacje z podopiecznymi, zmieniają stereotyp chorego psychicznie. Wyjątkowość i innowacyjność tego projektu polega na włączeniu biznesu społecznie zaangażowanego do integracji osób z doświadczeniem poważnej choroby. Sukces tego przedsięwzięcia może przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczaniu osób po kryzysie zdrowia psychicznego, co jest główną misją naszej Fundacji.
a. Wraz z naszymi uczestnikami jesteśmy w trakcie tworzenia Spółdzielni Socjalnej Efka - firmy cateringowej, gdzie stażyści z programu Razem w Kuchni będą mogli podjąć pracę. Realizujemy już pierwsze zlecenia, zdobywamy doświadczenie, ku zadowoleniu osób zamawiających nasz catering.
W przyszłości planujemy także uruchomienie hostelu terapeutycznego lub mieszkania chronionego - miejsca zamieszkania pacjentów sprzyjającego rozwojowi, dochodzeniu do zdrowia, nauce lub pracy.
Współpracujemy z wieloma ośrodkami i organizacjami NGO zajmującymi się problematyką wykluczenia i osób po kryzysie zdrowia psychicznego. Aktywnie uczestniczymy w organizowaniu Pikników Zdrowia Psychicznego i Warszawskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej.
Należymy do Koalicji na rzecz Równych Szans (http://ptpa.org.pl/koalicja-rownych-szans/) i Porozumienia na rzecz Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego (http://npozp.pl/ ).

W lutym 2019r. – po 8 latach naszych działań, wynajęliśmy lokal! Mieści się w suterenie przy ul. Grzybowskiej 34, na razie nie mamy środków na jego remont, więc działamy w „partyzanckich” warunkach ale radość jest ogromna !

Dołącz do 5 osób wspierających Fundacja eFkropka przy okazji zakupów on-line

Korzystaj z oferty 1072 sklepów internetowych i pomagaj bezpłatnie przy okazji zakupów!

Zebrane środki przeznaczymy na:

 • Realizacje projektów, działań i warsztatów, funkcjonowanie bieżące
 • oraz na remont pierwszego biura Fundacji
 • Pyszne PL
 • Tripadvisor
 • Douglas
 • CCC
 • ZooPlus PL
 • KFC Dostawa
 • Booking.com
 • Sephora PL
 • Smyk.com
 • Zalando Lounge PL
 • Castorama
 • RTV EURO AGD

Jak to działa?

 • Zakupy on-line?
  Planujesz zakupy w Internecie?
 • Wejdź przez przez FaniMani
  Wejdź na stronę sklepu przez FaniMani
 • Płacisz tyle co zwykle
  Kupujesz jak zwykle i płacisz tyle co zwykle
 • Średnio 2,5% wartości Twoich zakupów trafi do Fundacja eFkropka
 • Wystarczy, że zainstalujesz Przypominajkę, a przed zakupami przypomnimy o aktywacji darowizny
 • Na stronie sklepu internetowego zobaczysz komunikat "Aktywuj darowiznę"
 • Po aktywacji darowizny robisz zakupy jak zwykle i płacisz tyle co zawsze
 • Przypominajka FaniMani jest bezpieczna, darmowa i wolna od reklam
Fundacja eFkropka - logotyp/zdjęcie

Wspieraj nas przy okazji zakupów.

Wspieram

Serwis prowadzony jest przez Fundację FaniMani, która pomaga organizacjom społecznym w zbieraniu funduszy na ważne cele.

Potrzebujesz pomocy? Wejdź na pomoc.fanimani.pl

×
Aplikacja Mobilna
FaniMani.pl
Zainstaluj