Michała Szaliński to świdnicki Gepetto – stolarz, którego pasją jest rzeźbiarstwo. Sam mówi o sobie, że jest „artystą z powołania, twardzielem z przymusu, optymistą z wyboru”.
Ma żonę i dwójkę wspaniałych dzieci. Niestety na drodze do normalności i realizacji życiowych planów stanęła ciężka choroba, z którą Michał zmaga się od kilkunastu lat.
Wszystko zaczęło się w dzieciństwie. Choroba ujawniła swoje pierwsze złowrogie objawy gdy Michał miał zaledwie10 lat. Chociaż były to tylko złe wyniki wątrobowe, dla zwykłego zjadacza chleba nic niemówiące, pociągnęły jednak za sobą lawinę następstw. Z Ośrodka Zdrowia karetka zabrała go do Szpitala Chorób Zakaźnych w Wałbrzychu. Noc spędził w izolatce bez Mamy i bez żadnej wiedzy. Już wtedy zaczął sobie zadawać pytanie: dlaczego ja?
Przez kolejne cztery lata targany po szpitalach, izolatkach, męczony dietami, tabletkami, ziołami, słyszał wiele diagnoz, a że to żółtaczka, a że zapalenie wątroby. Nikt nie wiedział, co mu tak naprawdę dolegało! Jako pierwsi chorobę mięśni zdiagnozowali u Michała dopiero lekarze ze Szpitala we Wrocławiu w 1998 roku. Nie było jeszcze wiadomo, co to dokładnie jest za dolegliwość, dlatego Michał został skierowany do Szpitala w Warszawie. To tam, po przeprowadzeniu szczegółowych badań, wykonaniu biopsji, postawiono ostateczną diagnozę: dystrofia mięśniowa. Michał miał wówczas 15 lat.
Dystrofia mięśniowa to choroba genetyczna, na którą nie ma do tej pory skutecznego leczenia. Objawia się osłabieniem mięśni, a w niektórych przypadkach, nawet ich zanikiem, czyli atrofią. W 2017 r. Michał poddał się eksperymentalnej metodzie leczenia komórkami macierzystymi. Przeszedł całą serię podań. Jednak ta kosztowna terapia (76 500 złotych) nie powstrzymała rozwoju choroby. Obecnie Michał porusza się z pomocą kul, lecz choroba postępuje i każdego dnia ogranicza jego sprawność i samodzielność. Jego stan zdrowia pogarsza się z roku na rok. Michał boi się, że niedługo może czekać go wózek inwalidzki. Nie wie co będzie dalej. Z lękiem patrzy w przyszłość i martwi się o swoją rodzinę.
Jedynym ratunkiem dla Michała jest codzienna rehabilitacja, na którą bardzo często nie ma środków finansowych. Aby utrzymać mięśnie w odpowiedniej kondycji Michał musi codziennie ćwiczyć. Dlatego chciałby kupić specjalistyczny sprzęt do ćwiczeń i rehabilitacji, tak, aby mógł ćwiczyć w domu.
Nadzieję na zahamowanie postępów choroby daje Michałowi nowatorska terapia regeneracyjno-oczyszczającą, której koszt miesięczny wynosi prawie 25 tys. zł. Michał myśli także o zakupie wózka (skutera) o napędzie elektrycznym, aby stać się bardziej mobilnym i niezależnym.
Z powodu niedowagi i ryzyka niedożywienia Michał musi wzbogacać swoje posiłki specjalistycznymi preparatami żywieniowymi o przeznaczeniu medycznym, których zakup dodatkowo obciążają rodzinny budżet.
Sytuacja zdrowotna Michała jest bardzo trudna.
Badania genetyczne, które przeszedł w 2020 r. w Krakowie potwierdziły straszliwą diagnozę.
Już jest wiadomo na jaki rodzaj dysgrafii mięśniowej choruje Michał. Jego choroba to autosomalna recesywna dystrofia obręczowo-kończynowa typu 2A spowodowana uszkodzeniem genu CAPN3.
Na tą chorobę nie ma leku. Ma ona charakter postępujący, osłabiając symetrycznie mięśnie ramion, ud, miednicy, doprowadzając do ich zaniku.
W tej odmianie choroby wysiłek fizyczny jest nie wskazany gdyż przyspiesza postęp choroby.
Michał nie poddaje się, dzielnie walczy z przeciwnościami losu mając przy sobie kochającą rodzinę.
Od 2016 roku Michał jest Podopiecznym świdnickiej Fundacji „Bliżej Siebie” i to właśnie jego historia stała się inspiracja do powstania fundacji.
Pomóżmy Michałowi nadal walczyć z chorobą i sprawmy, aby miał zdrowie i siłę realizować swoje życiowe cele i pasje. Instalując "przypominajkę" darowizny od zakupów online trafią do Michała.
Zebrane środki przeznaczymy na: leczenie , wsparcie specjalistów, rehabilitacje, terapię, specjalistyczne żywienie, poprawę warunków scjalno-bytowych
Strona www: https://blizejsiebie.org.pl/podopieczni/michal/
Pomóż zbieraćThe fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc