„Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą” - te słowa Św. Augustyna są życiowym mottem Janusza Paciorkowskiego, Podopiecznego świdnickiej Fundacji „Bliżej Siebie”, która już kilka razy pomogła swojemu Podopiecznemu, aby zebrać środki finansowe, na jego leczenie, rehabilitację, a przede wszystkim na opłacenie skomplikowanych operacji, które nie były refundowane przez fundusz zdrowia, wymagały większych nakładów finansowych, a czas nie pozwalał zbyt długo czekać na ich przeprowadzenie.
Janusz Paciorkowski to pogodny 31-latek, który od dzieciństwa zmaga się z wieloma niepełnosprawnościami. Urodził się z wrodzonymi wadami obu stóp znacznie utrudniającymi chodzenie oraz rozszczepem podniebienia. Od pierwszych dni swojego życia poznawał kolejne szpitale i lekarzy, którzy z pomocą i ogromnym zaangażowaniem Mamy walczyli o jego sprawność, i życie bez bólu.
Gabinety lekarskie, szpitale, liczne badania i kolejne operacje stały się częścią życia Janusza i jego bliskich . Z biegiem lat lista schorzeń wydłużała się m.in.: dysfunkcje obu kolan, wada wzroku i słuchu (w prawym uchu ubytek sięga aż 90%), skolioza kręgosłupa, skutkującą wykonaniem w 2012 roku operacji trwale usztywniającej skrzywiony odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Janusz przeszedł dwie skomplikowane operacje prawej nogi.
Tak wspomina ten trudny czas: ”Pierwszy zabieg (w 2015 r.) zakończył się niepowodzeniem, żeby uniknąć wózka inwalidzkiego lub nie dopuścić do amputacji nogi, trzeba było poddać się skomplikowanej operacji naprawczej w 2017 r., która wreszcie postawiła mnie na nogi i pozwoliła samodzielnie chodzić bez bólu. Radość tym większa, że okupiona przeciwnościami losu. Znalezienie lekarza, który podjął się ryzykownego zabiegu, nie było łatwe, sama operacja w 2017 r. była odpłatna z uwagi na to, że została wykonana w szpitalu komercyjnym, a rehabilitacja była długa i trudna. Uczyłem się chodzenia od nowa. Prawie jak dziecko. Warto było czekać na ten moment, by zrobić swój pierwszy krok.”
Pod koniec 2021r. Janusz ponownie stanął do walki o swoje zdrowie i sprawność.
Musiał po raz kolejny poddać się skomplikowanej operacji. Zabieg polegał na całkowitej endoprotezoplastyce prawego kolana i został przeprowadzony w Szpitalu MSWiA w Krakowie. Wcześniejsze badania stawu kolanowego ujawniły agenezję (niedostateczne wykształcenie się) więzadła krzyżowego przedniego (ACL) w tym stawie, a wykonany na początku 2020 roku zabieg polegający na rekonstrukcji naturalnego więzadła od zmarłego dawcy nie przyniósł trwałego efektu. Do przeszczepu wykorzystano ścięgno Achillesa, które jest najsilniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie. Niestety przeszczep się nie przyjął, a kolano nadal było niestabilne, bolało w czasie chodzenia, co groziło upadkiem. Janusz znowu musiał poruszać się z pomocą dwóch kul. Koślawość (zniekształcenie) prawej nogi i rotacja stopy od samego początku nie dawały szans na powodzenie tej metody leczenia dlatego lekarze zdecydowali na całkowitą endoprotezoplastykę prawego kola.
Na domiar złego znów „odezwała się” skolioza, tym razem w odcinku piersiowym i już została zaplanowana następna operacja kręgosłupa w Szpitalu USK we Wrocławiu.
Potwierdziły się też przypuszczenia dotyczącej wady genetycznej, na którą cierpi Janusz. Rozszerzona diagnostyka w poradni genetycznej pozwoliła postawić rozpoznanie Zespołu Ehlersa i Danlosa, wady genetycznej odpowiedzialnej głównie za uogólnioną wiotkość stawów i słabą siłę mięśniową.
Mimo ogromnych problemów zdrowotnych Janusz wciąż ma nadzieję na lepsze jutro. Dzięki opiece kochającej Mamy i wsparciu wielu życzliwych Osób, które pomagały we wielu zbiórkach finansowych organizowanych przez naszą Fundację, Janusz nie rezygnuje z marzeń o pracy, samodzielności, poznawaniu nowych ludzi. Wierzy, po burzy w końcu wyjdzie słońce...
Życzymy Januszowi dużo zdrowi, pomyślności i powrotu do sprawności bez bólu i cierpienia.
Naszego Podopiecznego można wesprzeć poprzez przekazanie darowizny od zakupów online.
Zebrane środki przeznaczymy na: leczenie w tm operacyjne, rehabilitacje, opiekę medyczną, poprawę warunków scjalno-bytowych
Strona www: https://blizejsiebie.org.pl/podopieczni/janusz/
Pomóż zbieraćSerwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc