Stowarzyszenie „Dobry Dom” powstało z inicjatywy grupy ludzi dobrej woli, którym nieobojętny był los najsłabszych. Pomocą Stowarzyszenia objęte są osoby niepełnosprawne potrzebujące wsparcia (dzieci i osoby dorosłe o zaburzonym rozwoju fizycznym, psychicznym i mentalnym).
Głównym celem Stowarzyszenia jest tworzenie osobom niepełnosprawnym warunków sprzyjających wyrównywaniu szans życiowych poprzez rozwijanie życiowej samodzielności, aktywności zawodowej i społecznej, rozwój zdolności i możliwości twórczych oraz budowie zaplecza socjalnego w postaci mieszkań treningowych i chronionych. Prowadzone działania wobec osób niepełnosprawnych służą podnoszeniu ich samooceny i kreatywnego myślenia, wprowadzenie w życie innowacyjnych rozwiązań systemowych usprawniający w sposób kompleksowy sytuację życiową osób niepełnosprawnych i ich rodzin.
Stowarzyszenie „Dobry Dom” w ramach prowadzonych działań wspomaga wiedzą, jak i współdziała w realizacji projektów z innymi organizacjami. Obecnie działania Stowarzyszenia „Dobry Dom” skupione są przede wszystkim na realizacji cztero-segmentowego, współgrającego ze sobą systemu pomocy osobom niepełnosprawnym, nazwanego "Centrum Samodzielnego Życia"
Drugim segmentem wykorzystywanym w usamodzielnianiu osób niepełnosprawnych było utworzenie w 2009 roku w Woli Zarczyckiej, w pełni wyposażonego oraz dostosowanego do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich „Mieszkania treningowego” (pokój, kuchnia i łazienka). Mieszkanie to jest doskonałą formą „treningu”, samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, trening umiejętności gospodarowania budżetem, dbania o czystość, przyrządzania posiłków, a także nabycia umiejętności dbania o siebie oraz drugiego człowieka jak również budowania prawidłowych relacji międzyludzkich. Działania te mają niewątpliwy wpływ na usamodzielnienie się, samo-dowartościowanie, nabranie pewności siebie, przezwyciężenie własnych lęków jak również konieczność wyjścia do ludzi.
Drugim równie ważnym zadaniem Mieszkania treningowego jest możliwość udzielenia doraźnego schronienia ludziom dotkniętych klęskami żywiołowymi. Mieszkanie to, jest udostępniane tylko na krótki czas po to aby nie wyręczać z tego obowiązku samorządów lokalnych.
Trzecim segmentem wsparcia osób niepełnosprawnych w rehabilitacji, aktywizacji zawodowej i społecznej, rozwijaniu życiowej samodzielności oraz możliwości twórczych i edukacyjnych jest stworzenie „Mieszkań chronionych”. Często zdarza się, że osoby niepełnosprawne na skutek śmierci rodziców lub ich podeszłego wieku zostają pozbawione niezbędnej opieki. Brak alternatywnej opieki powoduje, że trafiają do domów pomocy społecznej. Ośrodki te, ze względu na swój charakter najczęściej nie w pełni przystosowane są do stymulowania swych podopiecznych (zwłaszcza ludzi młodych) do dalszego rozwoju edukacyjnego, zawodowego czy społecznego, przez co skazuje się je na powolną wegetację bez perspektyw na dalszy rozwój.
Mieszkania chronione będą formą pomocy osobom niepełnosprawnym (wcześniej usamodzielnianych w Mieszkaniu treningowym) – do czasu uzyskania przez nich innych możliwości zamieszkania. Mieszkania te, zapewniać będą warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w połączeniu z integracją ze społecznością lokalną. Mieszkanie chronione będzie miejscem, w którym osoby niepełnosprawne będą wzajemnie się wspierać i nawzajem sobie pomagać (osoby z niepełnosprawnością intelektualną pomagają osobom z niepełnosprawnością ruchową i odwrotnie).
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Wola Zarczycka 37-311, Wola Zarczycka 129A,
www.dobrydom.org
https://www.facebook.com/stowarzyszenie.dobry.dom/
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc