Zebrane środki przeznaczymy na: działania edukacyjne przybliżające dziedzictwo kulturowe dzieciom, młodzieży i dorosłym, rozwój wolontariatu w organizacji, przetrwanie fundacji w czasie pandemii (nasze muzeum jest na razie zamknięte)
Fundacja Chronić Dobro powstała przy Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, najstarszym, istniejącym klasztorze w Polsce by prowadzić kulturalną i edukacyjną działalność ukierunkowaną na upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i przybliżanie fascynującej historii prawie 1000-letniego klasztoru.
W ramach Fundacji Chronić Dobro prowadzona jest działalność:
– muzealna: opieka nad ekspozycją stałą Muzeum Opactwa i organizowanie wystaw czasowych
– edukacyjna: prowadzenie szerokiego spektrum warsztatów dla dzieci i dorosłych. Zajęcia dla dzieci mają przede wszystkim charakter lekcji muzealnych przybliżających historię najstarszego klasztoru w Polsce i znaczenie benedyktynów w kulturze europejskiej. Dla dorosłych prowadzone są rekolekcje i warsztaty mające przede wszystkim charakter duchowy i rozwojowy, a także związane są z nabywaniem nowych umiejętności.
– kulturalna: kościół opactwa w Tyńcu, jak i sale Wielkiej Ruiny stanowią świetne zaplecze dla organizacji koncertów, spotkań, spektakli.
– projektowa: w celu przybliżenia dziedzictwa benedyktyńskiego przygotowywane są projekty skierowanie dla różnych grup odbiorców: dzieci, młodzieży, seniorów, rodzin oraz projektu popularyzujące turystyczne klasztor.
Nazwa fundacji nawiązuje do słów Jana Pawła II, który w liście z okazji 950-lecia opactwa tynieckiego przypomniał o roli św. Benedykta, który „stanął, by chronić dobro”. Taką też rolę odgrywały klasztory benedyktyńskie przez kolejne wieki. Chcemy, żeby słowa nadal były aktualne.
W codziennej działalności powyższe cele przekładają się przede wszystkim na propozycje dla przyjeżdżających do Tyńca gości – niezależnie od tego czy jest to turysta odwiedzający najstarszy klasztor w Polsce, osoba na rekreacyjnej wycieczce ścieżką rowerową lub promem czy gość szukający wyciszenia i duchowego wzmocnienia uczestnicząc w rekolekcjach i warsztatach – każdy jest oczekiwany i mile widziany w murach opactwa .
Rodzaj organizacji: Stowarzyszenie / Fundacja
Adres:
Kraków 30-398, Benedyktyńska 37,
kultura.benedyktyni.com
https://www.facebook.com/benedyktyni
Serwis prowadzony jest przez Fundację FaniMani, która pomaga organizacjom społecznym w zbieraniu funduszy na ważne cele.
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na pomoc.fanimani.pl