Stowarzyszenie Łejery zarządza Sceną Wspólną - pierwszym w Polsce teatrem dzieci i dla dzieci, oraz wspiera działalność Szkoły Łejery i realizowany przez nią program autorski wychowania przez sztukę. Stowarzyszenie jest także producentem nagrań, wydawcą i współwydawcą książek z płytami CD, realizatorem filmowych spektakli i teledysków, oraz inicjatorem i współorganizatorem (z Collegium Da Vinci) studiów podyplomowych dla pedagogów o kierunku Instruktor Teatralny.
ŁEJERY powstały w 1975 roku jako Harcerska Drużyna Artystyczna, a w 1990 roku przekształciły się w Szkołę Łejery o profilu teatralnym - szkołę marzeń. Początkowo szkoła mieściła się w MDK-u , jednak w 1995 Stowarzyszenie Łejery, z pomocą rodziców oraz nauczycieli sprowadziło z Holandii i postawiło na nowo budynek szkolny w przepięknej scenerii poznańskiej Cytadeli, realizując pierwsze wielkie marzenie.
Przez wiele lat Łejery cierpiały na brak sceny, na której przed szeroką publicznością mogłyby prezentować przygotowywane w czasie roku szkolnego spektakle. W 2013 roku kolejne marzenie o własnym teatrze spełniło się: dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Łejery i decyzji radnych Miasta Poznania przy szkole powstał nowy obiekt - SCENA WSPÓLNA Teatru Łejery i Centrum Sztuki Dziecka.
(więcej: www.scenawspolna.com/stowarzyszenie-lejery)
Ostatnim sukcesem Łejerów są nagrania większości piosenek do nowego bezpłatnego "Naszego elementarza", z którego uczą się polskie dzieci na całym świecie. Piosenki dzięki ogólnodostepnym podkładom muzycznym (na wolnych licencjach) można również śpiewać samodzielnie w domu. (www.naszelementarz.men.gov.pl/piosenki)
Łejery wykonują piosenki napisane do tekstów wybitnych polskich autorów: Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej, Joanny Kulmowej, Emilii Waśniowskiej, Marcina Przewoźniaka. Kompozytorem i aranżerem większości tych utworów jest Mariusz Matuszewski.
40-letnia historia Łejerów została sympatycznie opisana przez Marcina Przewoźniaka w wydanej w 2015 roku książce detektywistyczno-przygodowej dla dzieci „Trzy przystanki do teatru”. (www.publicat.pl/papilon/oferta/powiesci-dla-dzieci-od-6-lat/trzy-przystanki-do-teatru)
Fragmenty powieści do posłuchania: www.m.radiomerkury.pl/audycja/tytul-tygodnia/tytul-tygodnia-trzy-przystanki-do-teatru.html
Założyciele szkoły - Jerzy Hamerski i Elżbieta Drygas uznali, że zabawa w teatr, to doskonały sposób na integrowanie dziecięcej grupy, rozwijanie dobrych relacji między dziećmi oraz kształtowanie ich osobowości. Przygotowanie spektaklu teatralnego pobudza dziecięcą wyobraźnię, uczy pracy w zespole, wymaga cierpliwości i dyscypliny. Ale pozwala też na pokonywanie własnej nieśmiałości i odkrywanie swojej wrażliwości i indywidualności. Spektakl jest jednak zawsze tylko środkiem, a nie celem całorocznej pracy.
Wieloletnia współpraca Łejerów z poznańskim oddziałem Komitetu Ochrony Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Dziecka RP zaowocowała dwoma spektaklami: widowiskiem multimedialnym: „Dzieci też mają głos” i poruszającym trudną problematykę praw dziecka przedstawieniem „Masz prawo do swych praw”.
Przedstawienia Łejerów były wielokrotnie prezentowane w Warszawie i innych miastach Polski. Zawędrowały też do Francji, Holandii, Niemiec, na Ukrainę i do Czech. Zdobywały wiele nagród na przeglądach i festiwalach teatralnych. Najpopularniejsze, grane są przez kolejne pokolenia łejerskich uczniów np. „Romeo i Żulia”, „Opera o Kolumbie”, „Alicja w krainie czarów”, „Krześlaki”, „Lokomotywa”. Liczne są też realizacje telewizyjne „Łejerów” - cykle „Wyłącz telewizor”, „Śpiewanki rodzinne” czy etiuda filmowa „List do profilera”) oraz teledyski np. „Dziećmi jesteśmy tylko raz”, „Marzeń dom”, „Masz prawo być inny” „Odpowiedz im dorosły polityku”. Wszystkie, oprócz wartości artystycznych, niosą ważne przesłania wychowawcze. Teledysk „Jak to jest” autorstwa Wandy Chotomskiej, z muzyką Mariusza Matuszewskiego, w reżyserii Jerzego Hamerskiego, nominowany był w 1995 roku do nagrody-EMMY.
Rodzaj organizacji: Zespół muzyczny / Artysta, Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Poznań 61-659, Brandstaettera 1,
www.stowarzyszenie.lejery.pl
https://www.facebook.com/scenawspolna
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc