Zebrane środki przeznaczymy na: Uruchomienie portalu edukacyjnego w obszarze zaburzeń odżywiania, Budowa sieci ekspertów i forum wsparcia dla pacjentów i ich bliskich
Wbrew powszechnym przekonaniom zaspokajanie głodu to najmniej istotna funkcja jedzenia. Pożywienie kryje w sobie całą gamę tradycyjnych symboli i znaczeń organizujących życie człowieka. Jest środkiem społecznej komunikacji, wyrazem miłości, przejawem prestiżu, narzędziem kreującym własny wizerunek i wyznawane poglądy. Jest też zasłoną poważnych trudności emocjonalnych.
W latach 70. ubiegłego wieku na anoreksję chorowała jedna na 500 osób. W latach 80. mówiło się już o jednej na sto. Dziś zapada na nią jeden na 50 nastolatków.
Uważa się, że wkrótce jadłowstręt psychiczny będzie (a może już jest) trzecią po otyłości i astmie oskrzelowej najczęstszą przewlekłą chorobą u dorastających dziewcząt w wieku 15-19 lat. Chłopcy chorują na anoreksję rzadziej, chociaż stosunek 9:1 według praktyków jest już nieaktualny i jest coraz częstszy także u drugiej płci.
Głód (nie) nażarty to akcja społeczna przygotowana przez Karolinę Otwinowską, autorkę książek opisujących jej własne zmagania z anoreksją. Karolina, jak sama mówi, nie należała do szczupłych dzieci. Zamiłowanie do smażonych potraw, słodyczy, a przede wszystkim McDonalda, dzięki któremu "[...]rosła nie tylko w pionie[...]", sprawiło, że to właśnie ona była tą pulchniejszą, okrąglejszą dziewczynką ze szkoły, o czym inni uczniowie skrupulatnie i bezwzględnie jej przypominali. Połączenie wyjątkowo niskiej samooceny z narastającymi problemami rodzinnymi zaowocowało postanowieniem dającym zielone światło anoreksji. Schudnę.
Celem akcji jest:
1. Zwiększenie świadomości i edukacja na temat jedzenia;
2. Nauczenie dzieci i dorosłych zdrowego sposobu odżywiania się: wykształcenia właściwych nawyków żywieniowych, nauczenie adekwatnego rozpoznawania i zaspokajania potrzeb fizjologicznych
(w odróżnieniu od emocjonalnych);
3. Dostarczanie rzetelnych źródeł informacji na temat zdrowego stylu życia;
4. Dostarczenie wskazówek dietetycznych, odpowiednio dobranych przepisów kulinarnych oraz skutecznych metod terapeutycznych.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 02-787, Koncertowa 11/25,
The fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc