Zebrane środki przeznaczymy na: Opłacenie zakwaterowania dla młodzieży doświadczającej bezdomności., Zabezpieczenie podstawowych potrzeb (żywość, środki higieny, lekarstwa)., Indywidualne rozwiązywanie sytuacji młodzieży - np. pomoc w zakupie podręczników.
Fundacja po DRUGIE pracuje z młodzieżą (18-25 lat), która znajduje się w trudnej sytuacji życiowej i doświadcza jednego z największych kryzysów, który może spotkać człowieka – BEZDOMNOŚCI.
Zdecydowana większość podopiecznych organizacji to osoby opuszczające pieczę zastępczą (rodziny zastępcze, domy dziecka), ale również placówki resocjalizacyjne dla nieletnich. Coraz częściej odbiorcami pomocy są młodzi ludzie, którzy wychowywali się w rodzinie, ale była ona nią tylko z nazwy.
Wszyscy odbiorcy naszych działań nie mają bliskich, pozytywnych, wspierających dorosłych i nie mogą liczyć na pomoc mamy czy taty. Wywodzą się ze środowisk defaworyzowanych, z domów, w których była przemoc, alkohol, rodzice przebywali w zakładach karnych, ale również z rodzin dotkniętych chorobami (głównie zaburzeniami psychicznymi).
Podopieczni fundacji zwykle mają niskie kwalifikacje, zdecydowana większość ma jedynie ukończone gimnazjum. Nie mają doświadczenia pracy zawodowej. Mają trudności w funkcjonowaniu społecznym, nie radzą sobie z emocjami, zmagają się z zaburzeniami, są uzależnieni (głównie dopalacze i alkohol), mają nieuregulowaną sytuację prawną (alimenty, zadłużenia, również sprawy karne).
Wreszcie są BEZDOMNI, choć mają dopiero 18, 20 lat…
Są bardzo młodzi i są gotowi do pracy nad sobą i przy odpowiednim wsparciu potrafią podjąć pracę, kontynuować naukę i integrować się ze społeczeństwem.
Jaką pomoc oferujemy?
Po pierwsze zakwaterowanie:
- od 2015 roku prowadzimy w Warszawie mieszkania treningowe dla młodzieży i sukcesywnie rozwijamy ich sieć (obecnie dysponujemy 20 miejscami dla kobiet, mężczyzn i osób LGBTQ+);
- w 2022 roku uruchomiliśmy dom dla młodzieży, w którym można zakwaterować 15 osób;
- budujemy również dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek i ich dzieci.
Po drugie rozwiązywanie trudnej sytuacji życiowej:
- młodzież jest objęta wsparciem asystentów, którzy pomagają jej w codziennych sprawach i ustalają plan działań mający na celu trwałe rozwiązanie sytuacji mieszkaniowej, ale również aktywizację społeczną i zawodową;
- może korzystać z pomocy specjalistów (prawnika, psychologa, doradcy zawodowego, terapeuty uzależnień);
- realizujemy szereg innych działań mających na celu aktywizację i budowanie kompetencji niezbędnych do samodzielnego i odpowiedzialnego życia (warsztaty, wyjścia edukacyjne, grupa wsparcia, zajęcia sportowe, wolontariat).
Uczestnikom wsparcia zatem w pierwszej kolejności pomagamy w zabezpieczeniu podstawowych potrzeb (mieszkanie, jedzenie, środki higieny), a w kolejnych etapach dodatkowe formy pomocy, których celem jest usamodzielnienie i uniezależnienie od instytucji pomocy społecznej.
Ze wsparcia fundacji korzysta coraz więcej młodych osób. Ich liczba wzrosła dwukrotnie od czasu wybuchu pandemii i w 2021 roku z naszego wsparcia skorzystało blisko 300 uczestników.
Fundacja po DRUGIE działa na terenie Warszawy od ponad 10 lat, posiada status organizacji pożytku publicznego. W dużej mierze działalność organizacji finansowana jest ze środków budżetu państwa (samorząd, środki rządowe) oraz Funduszy Europejskich. Coraz częściej w finansowanie działalności włącza się sektor prywatny.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 04-680, Wiązana,
Każdego dnia w Fundacji po DRUGIE rozładowuje się autobus z młodymi ludźmi (coraz częściej to 18, 20 latkowie), którzy są bezdomni. Część z … Dowiedz się więcej
Fundacja po DRUGIE prowadzi w Warszawie mieszkania treningowe dla młodzieży znajdującej się w kryzysie bezdomności (18-25 lat). Beneficjentami programu, którego głównym celem jest … Dowiedz się więcej
W Warszawie od marca 2021 działa mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT+ (18-29 lat) dysponujące czterema miejscami. W mieszkaniu mogą przebywać osoby spełniające przede … Dowiedz się więcej
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc