Zebrane środki przeznaczymy na: utrzymanie portalu, nowe projekty chóralne
Fundacja Chórtownia:
1. Upowszechnia i wspiera działalność chórów amatorskich.
2. Wspiera osobisty rozwój chórzystów i dyrygentów chóralnych.
3. Ułatwia współpracę pomiędzy chórami w Polsce i za granicą.
4. Inicjuje nietypowe projekty artystyczne angażujące chóry i chórzystów "w stanie spoczynku".
Prowadzony przez nas portal chortownia.org jest podstawą wszystkich innych naszych projektów, które angażują wiele chórów, starają się pokazywać piękno muzyki chóralnej i zachęcają do aktywności. Współtworzą go jego użytkownicy: chórzyści, dyrygenci, kompozytorzy, pracownicy domów kultury, miłośnicy muzyki chóralnej. Portal Chórtownia to przede wszystkim ogromna baza chórów i bezpłatne narzędzia do promocji ich działań. Chórtownia jest dobrze znana w środowisku chóralnym w całej Polsce i poza jej granicami – jest prowadzona od prawie 15 lat. Na dzień 15.05.2020 w portalu było 7439 użytkowników z 25 krajów, 1031 chórów, 893 festiwale, 258 partytur chóralnych. W 2018 r. 48 tys. osób ze 130 krajów (84% z Polski) odwiedziło portal 67 tys. razy oglądając 200 tys. podstron. W 2019 r. 52 tys. osób ze 109 krajów (89% z Polski) odwiedziło portal 71 tys. razy oglądając 197 tys. podstron. Oprócz tego są w miarę regularnie redagowane i wysyłane wszystkim użytkownikom portalu comiesięczne biuletyny „Chórtownik” w języku polskim i okazjonalnie w języku angielskim i rosyjskim.
Przykłady projektów
Wirtualny Chór Chórtowni – kolęda od chórzystów dla wszystkich Polaków: 160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę "Anioł pasterzom mówił" we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Utwór wykonali chórzyści i instrumentaliści z całej Polski, którzy zgłosili się do projektu i przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Naszym gościem specjalnym był Czesław Jakubiec - aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewał partię solową. Chcieliśmy dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na COVID-19 większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich zawiesiła działalność lub prowadzi próby w formie przetrwalnikowej. O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip był namiastką występowania przed publicznością.
#CalaPolskaŚpiewawDomu: W czasie lockdownu poprosiliśmy dyrygentów chórów o pomoc w przygotowaniu nagrań do samodzielnej nauki polskich utworów ludowych i popularnych na trzy głosy. Nasz apel spotkał sie z szerokim odzewem i w efekcie powstało ponad 50 utworów formie filmów na YT pod adresem https://www.youtube.com/channel/UCUVtpm-x0sHqIn1VfwIELmg
Na liście utworów są mniej lub bardziej znane staropolskie piosenki i toasty, np. Kiedy nam się pora zdarza, Kurdesz, Kozak, Marsz Sokołów oraz pieśni ludowe z różnych regionów Polski – Hejze ino, Są są są w stawie rybeczki, A za lasem, Pognała wołki i inne.
Chóralne Prawo Jazdy: To projekt, w którym 28 osób uczestniczyło w lekcjach emisji przeprowadzonych przez naszego instruktora, Łukasza Łobodę. Część z nich śpiewa w chórach, a część przyszła na zajęcia, aby podnieść swoje umiejętności wokalne przed rozpoczęciem przygody ze śpiewaniem. Jeśli wierzyć ankietom przeprowadzonym na koniec projektu, wszystkim się podobało!
Projekty płytowe - "The Sound of Europe II" oraz "Treasures of Music: Armenia": Chórtownia wydała dwie płyty CD: "The Sound of Europe II" z utworami ludowymi w opracowaniach chóralnych z 7 krajów (Ukrainy, Armenii, Bułgarii, Węgier, Gruzji i Mołdawii) w wykonaniu 14 chórów. Podczas trwania tego projektu chóry z Armenii nadesłały ogromną liczbę znakomitych nagrań i uznaliśmy, że ta praca nie może pójść na marne. Dlatego drugą płytą jest "Treasures of Music: Armenia", zawierająca ormiańskie pieśni ludowe w opracowaniach chóralnych wykonywane przez chóry z Polski, Armenii, Ukrainy, Mołdawii i Niemiec. Oba projekty polegały na tym, że chóry nadsyłały nagrane przez siebie utwory łącznie z przekazaniem do nich praw autorskich w zamian za część nakładu, które otrzymywały na własne potrzeby. Dobór utworów na płytę przeprowadzało międzynarodowe jury.
Akcja “Muzyka w walce z depresją”: 25 lutego 2018 w kościołach w całej Polsce, podczas wspólnej akcji Opoki i Chórtowni, chóry zaśpiewały przeciw depresji, aby nagłośnić ten problem i wskazać sposoby wychodzenia z tej poważnej choroby. Do udziału w akcji zgłosiło się piętnaście chórów z całej Polski, a prof. Iwona Wiśniewska-Salamon wygłosiła dwa wykłady "Oddech motorem życia" w sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Z tej okazji w Opoce powstał specjalny dział https://depresja.opoka.org.pl. Pomysł spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem w zdecydowanej większości miejsc, gdzie odbyły się koncerty.
Większość projektów realizujemy zgodnie z hasłem “nie używaj pieniędzy - użyj głowy” i dlatego udaje się przeprowadzić je bezpłatnie. Jednak pieniądze też są potrzebne - część finansów jest pozyskiwana z tzw. małych grantów, przeprowadzaliśmy zbiórki crowdfundingowe i korzystaliśmy ze wsparcia firm oraz z drobnych darowizn od osób prywatnych, jednak nie sa to kwoty wystarczające. Konkursy grantowe zajmują nam mnóstwo czasu i rzadko kończą się powodzeniem - wolimy skupić się na pracy merytorycznej, dlatego prosimy o wsparcie Was.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Gliwice 44100, Łużycka, 6/8,
Fundacja Chórtownia
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc