Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca powstało w 2003 r. Założycielami stowarzyszenia są osoby niewidome i słabowidzące, które chcą działać na rzecz swojego środowiska. Do 2007 roku członkowie stowarzyszenia angażowali się w szereg inicjatyw, których celem było wsparcie niewidomych na rynku pracy, podnoszenie ich kwalifikacji w zakresie umiejętności pracy z komputerem oraz tworzenia technologii im przyjaznych. Członkowie stowarzyszenia są bowiem ekspertami w kształceniu niewidomych i technologiach informatycznych.
Od 2007 roku stowarzyszenie zaangażowało się w promocję czytelnictwa wśród osób niewidomych, szczególnie w nowoczesnym standardzie cyfrowym bez użycia kaset magnetofonowych. Przygotowując się do tych działań, w 2005 roku stowarzyszenie przeprowadziło ankietę wśród bibliotek publicznych w całym kraju dotyczącą zapotrzebowania na książki cyfrowe dla osób niewidomych. Ankieta została wykonana przede wszystkim w bibliotekach publicznych posiadających zbiory książki mówionej na kasetach. Odzew bibliotek był bardzo pozytywny, jednak biblioteki otwarcie przyznawały, że nie będą w stanie zakupić nowych książek z powodu braku środków.
Realizując projekt pilotażowy w zakresie nagrania i udostępnienia cyfrowych książek mówionych w roku 2007, stowarzyszenie zaproponowało nowatorskie rozwiązanie. Książki były przekazywane bibliotekom nieodpłatnie w celu dalszego ich wypożyczania osobom niewidomym. Jednocześnie – zgodnie z prawem autorskim – stowarzyszenie zapewniło zabezpieczenie książek przed nieuprawnionym kopiowaniem. Książki mogą być odtwarzane na specjalistycznym odtwarzaczu dla osób niewidomych, którego dofinansowanie umożliwia PFRON. Projekt był ogromnym sukcesem. Książki otrzymało ponad 50 bibliotek, które współpracują ze stowarzyszeniem do dzisiaj.
Do końca czerwca 2015 r. stowarzyszenie nagrało i bezpłatnie przekazało bibliotekom publicznym aż 1023 książek polskich i zagranicznych autorów. We wrześniu bieżącego roku Stowarzyszenie przekaże bibliotekom kolejne 64 książki. Literatura nagrywana i udostępniana przez Stowarzyszenie „Larix” osobom niewidomym, to najwybitniejsze dzieła polskie i światowe, książki historyczne, popularno-naukowe i inne, które nigdy wcześniej nie były dostępne dla niewidomych w wersji dźwiękowej. Stało się to możliwe dzięki realizacji projektów finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wzrosła też liczba współpracujących z nami bibliotek. Obecnie książki otrzymuje 160 instytucji. Czytelnicy mogą je wypożyczać w bibliotekach lub on-line – poprzez stronę Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Ministerstwa Pracy ( byłej Biblioteki Centralnej PZN). Natomiast biblioteki od roku 2013 mogą pobierać książki poprzez FTP.
Od 2013 roku oprócz nieodpłatnego przekazywania książek przeznaczonych dla osób niewidomych, Stowarzyszenie rozpoczęło także przekazywanie bibliotekom urządzeń specjalistycznych do słuchania cyfrowych książek mówionych. Urządzenia te są przystosowane do obsługi przez osoby niewidome. Stowarzyszenie przekazało bibliotekom 160 takich odtwarzaczy. Wykaz bibliotek posiadających urządzenia znajduje się na stronie www.stowarzyszenielarix.pl. W roku 2015 projekt „Wypożyczalnia…” jest kontynuowany. Na biblioteki publiczne czeka kolejnych 120 cyfrowych odtwarzaczy dla osób niewidomych.
Z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że jest ogromne zapotrzebowanie na książkę mówioną, przekazywaną nieodpłatnie bibliotekom i innym instytucjom. Zapotrzebowanie to wynika z utrudnień w dostępie do dóbr kultury, z jakimi borykają się instytucje, takie jak biblioteki publiczne, a także osoby niewidome i mające problemy ze wzrokiem. Dlatego wszelkie działania naszego stowarzyszenia mają na celu poszerzenie kulturalnych „horyzontów” osób niewidomych.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 00-465, 29 Listopada 10,
www.stowarzyszenielarix.pl
https://www.facebook.com/stowarzyszenielarix/
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc