Stowarzyszenie "Przystań" powstało w 2002 r. z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych. Od 2003 roku Stowarzyszenie prowadzi na terenie naszego miasta rehabilitację dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą (zarówno fizycznie, jak i upośledzone umysłowo). Stowarzyszenie realizowało projekty: "Alternatywa - pomoc dla niepełnosprawnych", "Po pierwsze rodzina", "Artterapia dla dzieci z rodzin niepełnych i dzieci niepełnosprawnych", "Inny nie znaczy gorszy" oraz "Po pierwsze rodzina". Współorganizowaliśmy cykl imprez integracyjnych - "Spotkania w wodzie".
Dodatkowo przeprowadziliśmy dwa szkolenia na temat "Kinezjologia edukacyjna" i "Chore czy źle wychowane?" - Jak postępować z dzieckiem nadpobudliwym psychoruchowo" dla nauczycieli, wolontariuszy i rodziców dzieci niepełnosprawnych. Ponadto Stowarzyszenie organizuje wycieczki integracyjne np. Dwudniowa wycieczka Kraków i okolice. Organizujemy liczne imprezy kulturalne i integracyjne - "Dzień Dziecka", "Spotkanie Wigilijne", "Zabawa Choinkowa", w których biorą udział osoby niepełnosprawne, ich rodziny i wolontariusze.Dużym osiągnięciem Stowarzyszenia "PRZYSTAŃ" była zmiana siedziby - obecnie placówka ma więcej pomieszczeń, dużą salę przystosowaną do rehabilitacji i zajęć grupowych, salkę komputerową ze specjalnymi urządzeniami dla osób niepełnosprawnych i specjalistycznymi programami edukacyjnymi. Umożliwia to korzystanie z zajęć większej liczbie osób. Najnowszym osiągnięciem jest uruchomienie pracowni do terapii Biofeedback.
Stowarzyszenie "PRZYSTAŃ" wspiera grupa wolontariuszy. W zajęciach pomagają uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 4 w Bełchatowie, uczennice Samorządowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 2 w Bełchatowie. Służą oni pomocą na zajęciach grupowych i indywidualnych oraz w domach osób niepełnosprawnych.
Największym osiągnięciem Stowarzyszenia jest to, iż od 9 lat organizuje dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej wszechstronną rehabilitację w formie zajęć indywidualnych i grupowych.Dzięki uczestnictwu w zajęciach osoba niepełnosprawna rozwija swoją sprawność psychofizyczna, uczy się prawidłowych zachowań społecznych. Lepiej nawiązuje kontakty z innymi, poznaje zasady współpracy w grupie, pomocy drugiej osobie, aktywnego i zgodnego uczestnictwa we wspólnej zabawie i pracy. Przebywając w grupie osób z podobnymi problemami zaczyna akceptować swoją niepełnosprawność. Poznaje swoje możliwości i ograniczenia.
Rodzice otrzymują wsparcie, pomoc, wskazówki, zaczynają akceptować swoje niepełnosprawne dziecko. Także wolontariusze staja się bardziej wrażliwi, poznają czym jest bezinteresowna pomoc.
Stowarzyszenie dla wielu rodzin stało się jedyną szansą poprawy rozwoju osób niepełnosprawnych. Pozyskiwane są środki finansowe na indywidualne leczenie i rehabilitację osób niepełnosprawnych.
Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 17 czerwca 2002 roku.
Pierwszą siedzibą Stowarzyszenia, do października 2002 roku, był Środowiskowy Dom Samopomocy, gdzie zostały sformalizowane i nakreślone plany na przyszłość. Brak możliwości prowadzenia, w tamtym miejscu zajęć dla niepełnosprawnych i chęć rozwoju, zmotywowały Zarząd do szukania lokalu umożliwiającego realizację własnych zamierzeń. Od Urzędu Miasta Stowarzyszenie otrzymało lokal(40m2) w Żłobku Miejskim w Bełchatowie, przy ul. 1-ego Maja 7 i był on siedzibą do sierpnia 2006 roku. W tamtym okresie Stowarzyszenie zatrudniało trzech specjalistów, rehabilitanta, pedagoga i logopedę. Opiekowało się 15 niepełnosprawnymi dziećmi.
Dobór kadry jest szalenie istotny, choć jej ówczesny skład był raczej przypadkowy. Mniej ważne było doświadczenie pracowników, wręcz trudno było znaleźć na obszarze działania Stowarzyszenia doświadczoną kadrę, najważniejsze było, aby byli to ludzie otwarci, z empatią, którzy potrafią pomóc chorym, ludzie zaangażowani w swoja pracę. Ich praca była misyjna, ze względu na wysokość pensji jakie pobierali, można ją nazwać wolontariacką.Coraz większe zapotrzebowanie na działania, które prowadzone były przez Stowarzyszenie, chęć podniesienia standardów opieki sprawowanej nad niepełnosprawnymi spowodował, że siedziba w żłobku stała się niewystarczającą bazą działań Stowarzyszenia. Mimo znacznie większych kosztów, wydzierżawiono 170m pomieszczenie, z zasobów Bełchatowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, przy ul. Żeromskiego1. Lokal był bardzo zdewastowany i wymagał gruntownego remontu. Doprowadzeniem go do stanu umożliwiającego prowadzenie zajęć dla dzieci niepełnosprawnych musieli się zająć sami członkowie Stowarzyszenia. Pracą własną i z pomocą lokalnych przedsiębiorców, w ciągu dwóch miesięcy od wynajęcia pomieszczeń, udało się rozpocząć w nich właściwe działania. Do dziś są one siedzibą i bazą organizacji, wygodną dla niepełnosprawnych. Przy czym kolejny raz się okazało, że problem niepełnosprawności na terenach powiatu jest tak duży, że żeby zaspokoić potrzeby wszystkich wymagających pomocy, potrzebne są działania poszerzające ofertę organizacji. Miejsce, w którym aktualnie prowadzone są działania, robi się za małe i przez to nie pozwala na dalszy rozwój. Marzeniem Stowarzyszenia jest wybudowanie własnego budynku, który by spełniał wszelkie wymagania i pozwolił na dalszy rozwój.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Bełchatów 97-400, Żeromskiego 1,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc