Jesteśmy organizacją pozarządową, działającą na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej w Polsce. Naszym celem jest umożliwienie zawierania małżeństw wszystkim osobom bez względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
• Wierzymy, że pełna równość to małżeństwa dla wszystkich.
• Wierzymy, że wszystkie rodziny mają prawo do szczęścia, bezpieczeństwa i szacunku.
• Wierzymy, że miłość nie wyklucza.
Istniejemy od 2009 r. (najpierw jako grupa nieformalna), zrzeszamy osoby, pragnące działać na rzecz równego traktowania osób LGBT+, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo do małżeństwa. Naszą siedzibą jest Warszawa, ale działamy w całej Polsce, współpracując zarówno z organizacjami LGBT+, jak i wszystkimi osobami i grupami, którym bliskie są idee równości. Od 2016 roku realizujemy „Strategię wprowadzenia równości małżeńskiej w latach 2016-2025”.
Co robimy?
Wierzymy że zmiana prawa wymaga zmiany nastawienia społecznego. Dlatego większość działań MNW skupia się na edukacji i dostarczaniu rzetelnej, merytorycznej wiedzy zarówno wybranym grupom (np. politykom i polityczkom), jak i całej opinii publicznej.
Badania społeczne jasno pokazują, że podnoszenie widoczności osób LGBT+ w społeczeństwie jest najskuteczniejszym remedium na stereotypy i uprzedzenia. Dlatego koncentrujemy się również na wzmacnianiu polskiej społeczności osób LGBT+ poprzez organizację wydarzeń i wspieranie inicjatyw w całej Polsce (organizacji lokalnych, grup nieformalnych, czy „tęczowych sieci” pracowniczych).
Prowadzimy również działania:
- prawne (przygotowujemy i konsultujemy projekty ustaw, regulujące sytuację par jednopłciowych w Polsce),
- badawcze (sprawdzamy poziom poparcia społecznego dla równości małżeńskiej oraz potrzeby polskiej społeczności LGBT+),
- lobbingowe (edukujemy ugrupowania polityczne, dostarczając im wiedzę, argumenty i projekty rozwiązań legislacyjnych).
Przykładowe działania
Równość małżeńska. Przewodnik dla początkujących
W lutym 2016 roku wydaliśmy pierwszą w Polsce publikację poświęconą równości małżeńskiej. To swoiste kompendium wiedzy, w którym:
- wyjaśniamy z jakimi problemami mierzą się polskie pary jednopłciowe i jakie racje przemawiają za wprowadzeniem równości małżeńskiej w naszym kraju,
- podajemy wyniki badań społecznych, sprawdzających poziom poparcia dla poszczególnych rozwiązań prawnych oraz potrzeb polskiej społeczności LGBT+ w tym zakresie,
- porównujemy sytuację par jednopłciowych w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej,
- dostarczamy argumenty za równością i odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Przewodnik jest dostępny do pobrania na stronie mnw.org.pl
Artykuł osiemnasty. Film o Polsce
W kwietniu 2017 roku odbyła się premiera „Artykułu osiemnastego” - pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego o braku równości małżeńskiej, zrealizowanego przez osoby z Miłość Nie Wyklucza. W filmie oddaliśmy głos ekspertom i ekspertkom oraz polskim parom tej samej płci, które wyjechały do Wielkiej Brytanii, poszukując szczęścia i bezpieczeństwa dla siebie i swoich dzieci.
„Atykuł osiemnasty” to również przekrojowa analiza najnowszej historii Polski oraz próba odpowiedzi na pytanie: dlaczego w Polsce, w której tak chętnie mówimy o ideałach wolności i solidarności, zapomniano o równości?
W filmie wystąpili m.in.: Agnieszka Holland, prof. Lew Starowicz, prof. Ewa Łętowska, Tomasz Raczek, Renata Kim i Jacek Dehnel.
Pokazy filmu odbyły się w 20 miastach w całej Polsce.
Film jest dostępny w wypożyczalni VOD na stronie art18.pl
Orientuj się! Pakiet edukacyjny LGBT+
Jesienią 2017 roku opublikujemy pakiet edukacyjny o tematyce LGBT+ skierowany do młodzieży oraz nauczycieli i nauczycielek ze szkół średnich. W materiałach drukowanych i na specjalnej stronie internetowej przekażemy podstawową wiedzę na temat osób LGBT+ oraz dostarczymy praktyczne porady dla młodych osób, dotyczące m.in. coming outu, sposobów reagowania na przejawy homo-, bi- i transfobii, czy poszukiwania pomocy.
Pakiet będzie promowany serią spotkań z młodzieżą szkolną oraz nauczycielami i nauczycielkami w kilkunastu miastach w całej Polsce.
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 00-687, Wspólna, 61/102,
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc