Zebrane środki przeznaczymy na: Domówka u Mietka Wajnberga - trzecia edycja
We wrześniu br Instytut Mieczysława Wajnberga planuje zrealizować III edycję "Domówki u Mietka Wajnberga". "Domówka" to wydarzenie cykliczne, które odbywa się pod murem i wokół rodzinnego domu Wajnberga - kamienicy, która należy do grupy tzw.: "ostańców" przedwojennej zabudowy przy ulicy Żelaznej 66 w Warszawie. Celem tego wydarzenia jest ożywienie tej wyjątkowej w Warszawie przestrzeni przez odwołanie do tradycyjnych i nowych form kultury ulicy, np.: koncertów ulicznych, potańcówek, miejskich spacerów z przewodnikiem czy współczesnej pasji fotografowania i uprawiania sportu rowerowego. Co roku "Domówka" ma inny temat wiodący: w 2023 r. będziemy podkreślać związki muzyki Mieczysława Wajnberga oraz innych polsko - żydowskich kompozytorów z polskimi tańcami narodowymi oraz skupimy się na technice improwizacji muzycznej jako formy wypowiedzi artystycznej.
Celem tegorocznej "Domówki" jest popularyzacja zasadniczo nieznanej twórczości polsko-żydowskich kompozytorów, którzy inspirowali się polskimi tańcami narodowymi. Ważne jest dla nas pokazanie jak za pomocą improwizacji można współcześnie reinterpretować tańce, a także opowiedzenie o przenikaniu się ludowej tradycji polskiej i żydowskiej na terenach wiejskich przed II wojną świata na przykładzie badań Oskara Kolberga i Menachema Kipnisa. Planujemy ogólnodostępny koncert w przestrzeni miejskiej, specjalistyczne warsztaty skierowane do uczniów i studentów szkół muzycznych II stopnia i uczelni muzycznych oraz autorskie podcasty dostępne na stronie Instytutu Mieczysława Wajnberga i serwisach streamingowych. Podczas tegorocznej edycji odbędzie się także rowerowy rajd trasą spacerownika "Warszawa Mieczysława Wajnberga". "Spacerownik" powstał w wersji papierowej i elektronicznej - jest dostępny gratis w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i jidysz (w wydaniu papierowym). Opowiada historię przedwojennej Warszawy, po której oprowadza czytelnika patron Fundacji, kompozytor, Mieczysław Wajnberg i jego rodzina. Trasa obejmuje zarówno lokalizacje należące do terenu dawnej Dzielnicy Północnej, ale także ważne punkty Środmieścia. Teksty napisała znana varsavianistka i przewodniczka zajmująca się wielokulturowym dziedzictwem Warszawy - Agnieszka Kuś, projekt graficzny stworzyła Ola Jasionowska, kuratorkami projektu były Ania Karpowicz i Maria Sławek. Ważną częścią "spacerownika" jest ścieżka muzyczna staranne dobrana przez Marka Brachę - kuratora muzycznego. Dzięki połączeniu tekstów, archiwalnych zdjęć oraz muzyki odbiorcy tej publikacji mają szansę samodzielnie poznać mniej znane fakty z biografii kompozytora i umieścić je w szerszym kontekście życia kulturalnego i społecznego Warszawy lat 20 i 30 XX oraz posłuchać jego muzyki.
Poprzednie edycje "Domówki u Mietka Wajnberga"
We wrześniu 2021 r. "Domówka" składała się z nastepujących elementów: wernisażu: wystawy fotografii Agnieszki Stępki - laureatki zorganizowanego przez nas konkursu na rezydencję artystyczną przy kamienicy. Następnie odbył się koncert kameralny na profesjonalnie zaimprowizowanej scenie na podwórku kamienicy; wystąpiło trio fortepianowe w składzie: Roksana Kwaśnikowska, Rafał Kwiatkowski, Marek Bracha. Następnie goście Domówki zostali zaproszenie na wyjątkową projekcję - zachowanego w całości filmu "Fredek uszczęśliwia świat" z 1936 roku, w którym wystąpił m.in. Mieczysław Wajnberg oraz plejada gwiazd przedwojennego kina i estrady. Pokaz odbył się w położonym na nowej, warszawskiej ulicy Wajnberga kameralnym Kinie Czary. Projekt realizowany był przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. We wrześniu 2022 r., przy współpracy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zorganizowaliśmy ponownie "Domówkę u Mietka Wajnberga" - w formule potańcówki z udziałem Warszawskiego Combo Tanecznego. Oprócz tego odbył się warsztat kulinarny oraz spacer tematyczny wykorzystujący materiały "Spacerownika".
Rodzaj organizacji: Fundacja / Stowarzyszenie rejestrowe (ma KRS)
Adres:
Warszawa 00-867, Krochmalna 3/1008,
www.instytutwajnberga.org
https://www.facebook.com/instytutwajnberga
The fanimani.pl website has been run since 2014 by the FaniMani Foundation (OPP). Our mission is to support community organisations in raising funds for important causes. See all FaniMani tools for NGOs
Do you need help? go to fanimani.pl/pomoc