Zebrane środki przeznaczymy na: Kultura, Natura, Tożsamość
Bieszczadzki UL - Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy powstał w 2016r. Jest wynikiem marzenia, przekształconego w działanie, które skrystalizowało się podczas realizacji projektu pt. "Bieszczadzki UL - Bieszczadzki Uniwersytet Ludowy" finansowanego ze środków PFIO w 2016r. Nasz UL powstał na bazie partnerstwa pomiędzy przedstawicielami instytucji, które realizowały ww. projekt, tj. Stowarzyszenia GGG „Bieszczady” , Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych „Karpaty”, Sanocki UTW im. Jana Grodka. W skład zarządu Bieszczadzkiego UL’a weszli przedstawiciele wymienionych instytucji, a także nauczyciele, studenci oraz przedstawiciele lokalnego środowiska.
Misją Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego jest integrowanie społeczności wokół dobra wspólnego – Bieszczadów.
Nasze kluczowe ścieżki działania na rzecz bieszczadzkiego dobra wspólnego to:
• tożsamość (etnografia), rozumiana jako pokazywanie tego co jest wytworem pracy i myśli ludzkiej,
• natura, czyli to co zastaliśmy, a co koi nasze serca i dusze,
• relacje to co sprawia, że możemy budować wokół dobra wspólnego.
Naszą misję realizujemy poprzez pokazywanie: etnosów Bieszczadów (grup zamieszkujących Bieszczady dawniej i dziś, w tym społeczności kresowej, Bojków, Łemków, Cyganów), miejsc wokół nas – czyli zjawisk przyrody, które są nam mniej lub bardziej znane, uwrażliwienia mieszkańców na dbałość o naturę, przewodnika osobistego – czyli drogowskazów zrozumienia własnej osoby, dzięki kontaktowi z naturą. W przyszłości chcemy zbudować ogród i sad dla nas wszystkich.
Odbiorcy naszych działań to: dzieci i młodzież oraz dorośli mieszkańcy Bieszczadów (pow. bieszczadzki, leski, sanocki), mieszkańcy Polski (uczestnicy kursów, wydarzeń artystycznych, promocyjnych), przedstawiciele instytucji kulturowych, oświatowych, samorządu. Z naszych działań skorzystało dotychczas ok. 600 osób (działania stacjonarne) i 100 000 odbiorców naszych działań w sieci (Facebook i Youtube), a także słuchacze audycji radiowych i czytelnicy prasy lokalnej.
Budujemy relacje partnerskie wokół dobra wspólnego jakim są dla nas Bieszczady. Cel widzimy dalej, jako pozytywną zmianę dla zrównoważonego rozwoju Bieszczadów, rozumiejąc, że każda z naszych instytucji tworzy i realizuje swoje działania w Bieszczadach. Współpracując rozwijamy Bieszczady, a wraz z rozwojem Bieszczadów rozwijają się instytucje i mieszkańcy. W minionych latach realizowaliśmy wspólne działania z: placówkami kultury, np.: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, z Zamkiem w Sanoku, z Muzeum Młynarstwa “Młyn” w Ustrzykach Dolnych, z Foresterium w Zagórzu, z Kinem Końkret w Zatwarnicy; z Jednostkami Samorządu Terytorialnego: Starostwem Powiatowym w Sanoku, gminami Ustrzyki Dolne, Czarna i Tyrawa Wołoska, Zaleszany, z placówkami oświaty, szkołami średnimi z gmin Ustrzyki Dolne, Lesko i Sanok. Z organizacjami pozarządowymi z Bieszczadów i woj. podkarpackiego, posiadamy stałą współpracę projektową z Fundacją Bieszczadzką, LGD “Zielone Bieszczady”, LGD “Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, “Stowarzyszeniem Ekoskop” i okazjonalną z innymi podmiotami, jak np.: z Uniwersytetem Ludowym Rzemiosła Artystycznego z Woli Sękowej. współpracujemy z biznesem, poprzez wspólną promocję i organizację wydarzeń.
Adres:
Tyrawa Wołoska 38-535, Rozpucie 149,
www.bieszczadzkiul.pl
https://www.facebook.com/bieszczadzkiul
Serwis fanimani.pl prowadzony jest od 2014 roku przez Fundację FaniMani (OPP). Naszą misją jest wspieranie organizacji społecznych w zbieraniu funduszy na ważne cele. Zobacz wszystkie narzędzia FaniMani dla NGO
Potrzebujesz pomocy? Wejdź na fanimani.pl/pomoc