Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard - logotyp/zdjęcie
 

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard

Nowogard 72-200, Wojska Polskiego 7,
Rodzaj organizacji: Stowarzyszenie / Fundacja

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard „Żaden kraj nie jest odporny na cukrzycę. Żaden kraj nie zna odpowiedzi na pytanie, jak wygrać z tym wspólnym wrogiem. Żadnemu z państw nie udało się zatrzymać galopującego wzrostu występowania choroby. Pokonanie cukrzycy będzie wymagało od nas wszystkich niebywałej pomysłowości i maksymalnego zaangażowania”. Jean Claude Mbanya, Międzynarodowa Fed ... Zobacz więcej

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard

„Żaden kraj nie jest odporny na cukrzycę. Żaden kraj nie zna odpowiedzi na pytanie, jak wygrać z tym wspólnym wrogiem. Żadnemu z państw nie udało się zatrzymać galopującego wzrostu występowania choroby. Pokonanie cukrzycy będzie wymagało od nas wszystkich niebywałej pomysłowości i maksymalnego zaangażowania”. Jean Claude Mbanya, Międzynarodowa Federacja Cukrzycy, listopad 2010

Stowarzyszenie zrzeszające chorych na cukrzycę w Nowogardzie rozpoczęło działalność 21 listopada 1987, która była prowadzona do grudnia 1995r. W dniu 15 września 2009r. po 22 letniej przerwie zostało utworzone Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Nowogardzie. Naszymi zadaniami statutowymi są edukacja , opieka i pomoc chorym na cukrzycę.

Każde działania mające na celu pomoc chorym oraz dotarcie z informacją do jak najszerszego ogóły społeczności o zagrożeniach, które niesie ze sobą ta choroba staje się ważnym elementem walki z cukrzycą. Odpowiedni poziom wiedzy i umiejętność właściwego zachowania się chorego i jego rodziny są przesłankami do zapanowania nad chorobą. Polska służba zdrowia boryka się z wieloma problemami w konsekwencji, których chorzy mają utrudniony dostęp między innymi do lekarzy specjalistów oraz niejednokrotnie brakuje im środków finansowych na efektywne leczenie. Sama choroba jak również osamotnienie, które jej towarzyszy są często przyczyną głębokich depresji. Bardzo dużą liczbę tych chorych bez pomocy z zewnątrz nie jest stać na walkę zapobiegającą wykluczeniu społecznemu.
Nasze działania mają między innymi na celu dotarcie do chorych i ich rodziny z informacją o konieczności poszerzenia wiedzy na temat cukrzycy i powikłań około cukrzycowych. Pomoc i wsparcie w chwilach załamania oraz depresji wynikłych z faktu borykania się z problemami codziennymi i walką z chorobą, wyrwanie ich z kręgu niemocy, zaproszenie do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, również udzielenie pomocy materialnej w nabyciu środków, artykułów i materiałów wspomagających leczenie.
Więcej informacji o naszych działaniach jest dostępne na naszej stronie internetowej: cukrzycanowogard.lh.pl

Czym jest cukrzyca?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała cukrzycę za pierwszą niezakaźną epidemię. Międzynarodowi eksperci przestrzegają, że budżet żadnego państwa nie jest w stanie udźwignąć kosztów generowanych przez cukrzycę i jej powikłania, dlatego zachęcają decydentów do podejmowania działań prowadzących do zmniejszenia liczby nowych zachorowań oraz wczesnego wykrywania schorzenia. Całkowite wydatki opieki zdrowotnej na świecie na leczenie cukrzycy w 2015 roku wynoszą 673 miliardy dolarów. W roku 2040 wydatki te wzrosną do 802 miliardów (Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą)

W wielu krajach, w tym w Polsce cukrzyca jest przyczyną groźnych powikłań, prowadzących do niepełnosprawności. W programach przewlekłego leczenia dializami, z powodu niewydolności nerek znajduje się na stałe ponad 3,5 tys. chorych na cukrzycę, u co drugiego chorego występuje choroba niedokrwienna serca, a 2/3 zgonów u diabetyków powodują powikłania sercowo-naczyniowe. Według Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Polska należy do krajów, które maja najwięcej amputacji kończyn. Średnio, co drugi pacjent ze stopą cukrzycową traci nogę. W naszym kraju wykonuje się 14 tysięcy amputacji rocznie. Rośnie także odsetek osób umierających rocznie z powodu cukrzycy – w Polsce jest to niemal 30 000 osób. W Polsce co druga osoba, która umiera z powodu cukrzycy jest poniżej 60 roku życia. W dużej mierze choroba nadal pozostaje nierozpoznana lub jest rozpoznawana bardzo późno.

Na podstawie danych Nadwodnego Funduszu Zdrowia i Koalicji-Cukrzyca, podaje się, że w Polsce jest około 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę, z czego około 1/3 z tych osób – ponad 1milion –pozostaje niezdiagnozowanych. Oznacza to, że co jedenasta osoba w Polsce cierpi na cukrzycę. Szacunkowo ilość chorych dotkniętych tym schorzeniem rośnie o 2,5% rocznie. Jeśli ilość zachorowań będzie wzrastać w tym tempie, to w 2020 w Polsce będzie ponad 4 miliony chorych. W praktyce oznacza to, że 1 z dziesięciu Polaków będzie cierpieć na tę groźną, śmiertelną chorobę. Źródło: http://koalicja-cukrzyca.pl/docs/blue_paper_raport_cukrzyca_to.pdf.pdf

Według Światowej Federacji Cukrzycy Polska jest wśród dziesięciu krajów, w których odsetek występowania w populacji nieprawidłowej tolerancji glukozy, czyli stanu poprzedzającego rozwinięcie się cukrzycy typu 2, jest najwyższy. Częste występowanie nieprawidłowej tolerancji glukozy może przełożyć się na wysoką zapadalność na cukrzycę w przyszłości
- liczba zgonów z powodu cukrzycy jest wyższa niż z powodu HIV/AIDS, gruźlicy i malarii razem wziętych

Dołącz do 2 osób wspierających Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard przy okazji zakupów on-line

Korzystaj z oferty 1072 sklepów internetowych i pomagaj bezpłatnie przy okazji zakupów!

 • Pyszne PL
 • Tripadvisor
 • Douglas
 • CCC
 • ZooPlus PL
 • KFC Dostawa
 • Booking.com
 • Sephora PL
 • Smyk.com
 • Zalando Lounge PL
 • Castorama
 • RTV EURO AGD

Jak to działa?

 • Zakupy on-line?
  Planujesz zakupy w Internecie?
 • Wejdź przez przez FaniMani
  Wejdź na stronę sklepu przez FaniMani
 • Płacisz tyle co zwykle
  Kupujesz jak zwykle i płacisz tyle co zwykle
 • Średnio 2,5% wartości Twoich zakupów trafi do Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard
 • Wystarczy, że zainstalujesz Przypominajkę, a przed zakupami przypomnimy o aktywacji darowizny
 • Na stronie sklepu internetowego zobaczysz komunikat "Aktywuj darowiznę"
 • Po aktywacji darowizny robisz zakupy jak zwykle i płacisz tyle co zawsze
 • Przypominajka FaniMani jest bezpieczna, darmowa i wolna od reklam
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard - logotyp/zdjęcie

Wspieraj nas przy okazji zakupów.

Wspieram

Serwis prowadzony jest przez Fundację FaniMani, która pomaga organizacjom społecznym w zbieraniu funduszy na ważne cele.

Potrzebujesz pomocy? Wejdź na pomoc.fanimani.pl

×
Aplikacja Mobilna
FaniMani.pl
Zainstaluj