fundacja irma Aktualności / Działalność społeczna

Fundacja IRMA została powołana do życia w grudniu 2012 roku. Głównym celem założenia organizacji było i jest stworzenie i wyszkolenie profesjonalnie działającej grupy ratowniczej z psami poszukiwawczymi, aby nieść pomoc osobom zaginionym – Jednostki Poszukiwawczo- Ratowniczej IRMA.

Jako Fundacja działa również na innych płaszczyznach. Oprócz szkolenia psów, prowadzi działania mające na celu podniesienie świadomości w społeczeństwie na temat psów w służbie człowieka, propaguje dobre wzorce dotyczące relacji z psami, zajmuje się działaniami na rzecz bezpiecznego transportu zwierząt. Prowadziprelekcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych – współpracowała już z takimi podmiotami jak Termy Maltańskie, ENEA czy Multikino.

Jednostka Poszukiwawczo-Ratownicza IRMA

JPR IRMA jest grupą działającą w strukturach Fundacji IRMA, w której skład wchodzą osoby chcące nieść pomoc potrzebującym – przewodnicy z psami, pozoranci, wolontariusze. Ludzie, którzy dobrowolnie i nieodpłatnie poświęcają swój czas i zaangażowanie na rzecz grupy, która chce nieść pomoc zaginionym.

DSC_0716

Grupa ratownicza to nie tylko przewodnicy z psami – to też ratownicy, nawigatorzy, instruktorzy, pozoranci i wolontariusze, którzy pomagają w długich, trudnych i żmudnych treningach, bez względu na porę dnia czy pogodę. Każdy z nich szkoli się, podnosi swoje kwalifikacje i jest istotny dla funkcjonowania grupy. Praca całego zespołu jest kluczem do sukcesu całej Jednostki.

Pies ratowniczy

Psy ratownicze, z uwagi na swój doskonały węch oraz chęć współpracy z człowiekiem, są najszybsze i najskuteczniejsze w lokalizacji osób żywych, czy to zaginionych w terenach otwartych, czy uwięzionych pod gruzami. Pies ratowniczy jest w stanie w przeciągu 30 minut przeszukać teren, na którego przeczesanie 20 ratowników potrzebuje około 4 godzin. Potrafi również wskazać obecność osoby żywej, uwięzionej nawet 7 metrów pod zwałami śniegu czy ziemi – to wysokość aż 3 pięter!

irma2

Życie zaginionych w terenie czy w wyniku katastrof zależy od szybkości i skuteczności prowadzonych poszukiwań – użycie psa ratowniczego niewspółmiernie tę szansę zwiększa. Wyszkolenie odpowiednio wyselekcjonowanego psa na psa ratowniczego trwa ok 18 miesięcy do uzyskania pierwszej certyfikacji, zezwalającej na udział w akcjach poszukiwawczych. Pies swoje umiejętności musi jednak podtrzymywać przez całe swoje ratownicze życie, poprzez odpowiedni trening.

DSC_0333

Potrzebna pomoc

Jednostka, aby móc prężnie i efektywnie działać i się rozwijać, potrzebuje przede wszystkim funduszy. Zakup, szkolenie i utrzymanie psów oraz usprzętowienie grupy, które jest niezbędne do prowadzenia treningów, jak również do ubiegania się o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pozwalającego na bezpośrednie dysponowanie do akcji, wymaga dużych nakładów pieniężnych.

Fundacja poszukuje sponsorów, firm, darczyńców, którzy zechcą wesprzeć działalność Jednostki i przyczynić się do ratowania ludzkich istnień. Niezbędne są fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu, takiego jak samochód ratowniczy czy transportowy, pokrycie miesięcznych kosztów szkoleniowych Jednostki, szkolenia specjalistyczne jej członków, zakup psów, w dalszej przyszłości również nabycie siedziby Fundacji i Jednostki. Aby móc prężnie i profesjonalnie działać, potrzebna jest pomoc. Każde wsparcie, również merytoryczne, dydaktyczne, rzeczowe czy osobowe, jest dla Fundacji na wagę złota!

Wspracie wolontariuszy

Oprócz wsparcia finansowego, podstawą prężnego działania i rozwoju Jednostki jest wsparcie wolontariuszy, którzy pomagają w organizacji i przeprowadzaniu treningów. Regularne, rzetelne i profesjonalnie przeprowadzane treningi są podstawą wysokiego poziomu wyszkolenia zespołów ratowniczych i utrzymania ich w gotowości operacyjnej do udziału w akcjach. Liczy się każda pomoc – i ta jednorazowa, i regularna. Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda trening psów ratowniczych, dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu Jednostki, a może myślisz o tym, żeby samemu zostać przewodnikiem psa ratowniczego – zgłoś się! Więcej informacji znajdziesz na stronie fundacji oraz pod adresem info@fundacjairma.pl.

DSC_0707

Podoba Ci się to, co robi Fundacja i chcesz wspierać jej działania? Możesz to zrobić m.in. przy okazji codziennych zakupów w internecie przez FaniMani.pl.

Wspieraj Fundację na FaniMani.pl


Comments

  1. Mała uwaga: szkolenie psa ratowniczego nie trwa 18 miesięcy, lecz tyle ile pies służy w grupie. Nie da się wyszkolić psa raz na zawsze. A co do 18 miesięcy to jest to dolna granica wieku dla psa, by mógł przystąpić do egzaminów klasy „0”, których zdanie póki co nie upoważnia do brania udziału w akcji, lecz jest jeno potwierdzeniem predyspozycji psa do działań i przepustką do dalszych szkoleń…

Comments are closed.



FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »



Zobacz również