1procent / Co słychać w FaniMani? / Działalność organizacji non profit

Odpis z 1% podatku to jedna z możliwości wspierania organizacji pozarządowych w Polsce. W tym roku zmienia się sposób rozliczania PIT i co za tym idzie – przekazywania 1% dla OPP.  Poniżej wyjaśniamy, jak przekazać 1% podatku w ramach nowej usługi e-PIT.

E-PIT będzie można wypełnić w serwisie podatki. gov.pl. Zostanie on udostępniony dla każdego podatnika 15 lutego 2019 roku. Na stronie podatki.gov.pl będzie można zaakceptować lub odrzucić zeznanie podatkowe. W przypadku braku jednego z tych działań do 30 kwietnia, urząd skarbowy uzna deklarację za złożoną.

Jak przekazać 1% w usłudze e-PIT?

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskaże użytkownikowi tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od niego 1% podatku. Podobnie wskaże też cel szczegółowy i automatycznie zaznaczy zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Podatnik będzie mógł jednak edytować te dane i wybrać inną Organizację Pożytku Publicznego.

Jeśli podczas wypełniania deklaracji e-PIT po raz pierwszy wybierasz OPP, której przekażesz 1% podatku, powinieneś wybrać z listy jej numer KRS i wskazać cel szczegółowy (jeśli chcesz). Możesz też opcjonalnie zaznaczyć zgodę na przekazanie OPP informacji o 1% podatku.

Zmiany OPP można dokonać korzystając z opcji „Zmieniam organizacje”. Należy następnie wybrać z listy OPP numer nowej KRS, wskazać cel szczegółowy i zatwierdzić zmianę.

Jeśli chcesz zmienić tylko cel szczegółowy wybierz opcje „Zmieniam organizacje”. Następnie nie zmieniając numeru KRS, edytuj informacje o celu szczegółowym a następnie zatwierdź tą zmianę.

Fundacja FaniMani Organizacją Pożytku Publicznego

Fundacja FaniMani, prowadząca serwis FaniMani.pl, posiada status OPP – Organizacji Pożytku Publicznego. Realizując swój cel, jakim jest wspieranie organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu środków na swoje działania, FaniMani udostępnia organizacjom pozarządowym i szkołom możliwość skorzystania ze środków pochodzących z odpisu 1% podatku zebranych przez Fundację FaniMani. Jeśli chcesz wiedzieć  jak skorzystać z tych środków zapoznaj się z instrukcją, dostępną tutaj

Jak działa FaniMani.pl?

Serwis FaniMani.pl to 1030 sklepów internetowych oraz 5118 organizacji społecznych, które zbierają w ten sposób środki na swoje działania. Znajdują się wśród nich fundacje, stowarzyszenia, harcerze, szkoły, przedszkola, drużyny sportowe i inne inicjatywy społeczne. Organizacje zarejestrowane na FaniMani.pl zebrały razem już  1 021 680,57 zł.

W serwisie FaniMani.pl pomaganie jest proste i bezpłatne. Wystarczy przejść przez stronę FaniMani.pl i zrobić zakupy tak jak zawsze a część wartości zamówienia trafi do wybranej przez użytkownika organizacji. Kupujący płaci za zakupy tyle co zawsze a przy okazji może pomóc wybranej przez siebie organizacji pozarządowej.

Aby użytkownik nie musiał za każdym razem pamiętać o wejściu na stronę FaniMani.pl, przygotowano specjalną Przypominajkę – rozszerzenie do przeglądarek Chrome, Firefox i Opera, które wyświetla informację o możliwości wsparcia wybranej wcześniej organizacji. Działając w ten sposób Przypominajka dba o to, żeby nie zapomnieć o darowiźnie podczas zakupów w internecie. Dodatkowo Przypominajka już w wynikach wyszukiwania Google podpowiada, który sklep jest partnerem FaniMani i przekazuje część wartości zakupów organizacjom społecznym.

 

FaniMani to wiele okazji…do pomagania!

Dowiedz się więcej: https://fanimani.pl/aplikacje/Comments

  1. Świetny poradnik! Sama rozliczam się już w nowym systemie e-PIT i nie wiedziałam, jak przekazać 1% podatku jeżeli chcę tylko zmienić cel szczegółowy. Faktycznie, teraz widzę, że nie jest to takie skomplikowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również