1,5 procent / Aktualności

Według danych Ministerstwa Finansów 81% podatników do końca marca złożyło rozliczenie PIT za rok 2023. 19 % podatników, czyli ok. 4 mln osób będzie składać roczne deklaracje do końca kwietnia.
W formie papierowej i elektronicznej zostało już złożone 17,3 mln zeznań podatkowych. Z danych jasno wynika, że papier “odchodzi do lamusa” – prawie 95% deklaracji PIT zostało złożonych elektronicznie. 

Marzec był najważniejszy

65% rocznych deklaracji podatku dochodowego zostało złożonych w marcu, co biorąc pod uwagę obowiązujący termin wysłania PIT-11 przez pracodawców nie powinno nikogo zaskakiwać. Dla odmiany w styczniu zaledwie 1,1% podatników złożyło swoje deklaracje. Ta informacja jest cenna dla każdej organizacji, która chce pozyskać 1,5% – warto bowiem zastanowić się kiedy rozpoczynać komunikację “przekaż nam 1.5% podatku” i kiedy te działania powinny być najbardziej intensywne.

Prawie 80% z umów o pracę, zlecenie i dzieło

Dokładnie 79,51% ze złożonych do końca marca deklaracji PIT to deklaracje osób pracujących na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych oraz pobierających stypendia. Dla organizacji społecznych, które starają się o 1,5% podatku to istotna podpowiedź i wskazówka do kogo kierować swoje kampanie. Chociaż dla pełnego obrazu niezbędna byłaby informacja, ile procent z tych osób faktycznie przekazało 1,5% i jaka to była kwota. Na ten moment Ministerstwo Finansów takich danych nie opublikowało. 

Jeszcze 4 mln podatników

Termin złożenia zeznania PIT za 2023 rok upływa we wtorek 30 kwietnia. Do tego czasu jeszcze ok. 4 mln obywateli ma obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego. Warto taką rzecz uświadomić darczyńcom, do których kieruje się komunikat “podaruj nam 1,5% podatku”.

Fundacja FaniMani

Od 2014 roku tworzymy narzędzia fundraisingowe dla organizacji społecznych. Najbardziej znane to bezpłatne darowizny od zakupów online czyli serwis fanimani.pl. Oprócz tego organizacje mogą korzystać również z pierwszego w Polsce systemu wpłat darowizn na stronie www dedykowanego dla fundacji i stowarzyszeń, narzędzie do tworzenia stron internetowych, akcja fanimani dla NGO, plugin WordPress, widget na stronę www i kilka innych. Chętnie dzielimy się również wiedzą i doświadczeniem w ramach Akademii FaniMani. 

Jeżeli jeszcze nie masz konta organizacji na FaniMani.pl, załóż je i zacznij zbierać więcej darowizn dla Twojej organizacji.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również