Poradnik / Promocja non-profit w internecie

Masz już założony profil na Twitterze i co dalej? Czas na działanie! Zobacz co, jak i kiedy publikować, aby Wasz przekaz dotarł do jak największej liczby osób.

Na początku znajdź osoby, marki i organizacje, które publikują interesujące cię treści i dodaj je do obserwowanych. Część z nich z pewnością również zaobserwuje wasz profil, jednak proces pozyskiwania zaangażowanych odbiorców może chwilę zająć. Zobacz o czym warto pamiętać, prowadząc działania na Twitterze.

1. Doceniaj waszych obserwatorów

Im bardziej będziemy mili dla osób czy organizacji, które są w gronie naszych obserwatorów, tym lepsze relacje będą nas z nimi łączyć. Podobnie działa podanie tweeta dalej (tzw. retweet, w skrócie: RT) – jeśli będziesz dzielić się tweetami innych, oni też chętnie będą podawać dalej publikowane przez ciebie wpisy.

Witaj nowych obserwatorów waszego profilu, dziękuj za retweety, za wzmianki i dawkę użytecznych informacji. Odpowiadaj na komentarze – buduj relację, dzięki której zyskacie stałych odbiorców.

2. Pokaż waszą osobowość

Unikaj autopromocji – marketing powinien zejść na dalszy plan. Nie oznacza to oczywiście, że całkiem powinieneś zrezygnować z mówienia o tym, jakie działania prowadzi wasza organizacja oraz o ich skuteczności. Promowanie siebie nie powinno być jednak zbyt nachalne i nie powinno stać się podstawą waszej strategii na Twitterze.

Organizacje (w Polsce i na świecie), które mają najwięcej aktywnych obserwatorów dzielą się cennymi radami, informacjami ważnymi zarówno dla wspierających, wolontariuszy, podopiecznych, a także dla innych organizacji. Oczywiście publikują też treści mówiące o ich sukcesach czy kolejnej udanej akcji, ale to jest tylko dodatek do tego, czym dzielą się na co dzień.

3. Dodaj do obserwowanych każdego, kto obserwuje wasz profil

To umowna forma podziękowania za to, że ktoś dołącza do waszej społeczności. Co więcej, znacznie ułatwi ci to prowadzenie dialogu z obserwatorami. Twitter opiera się głównie na interakcjach i dyskusjach. Trudno rozmawiać z innymi, jeśli nie będziesz obserwować innych profili lub gdy będzie ich naprawdę niewiele.

Jeśli prowadzisz profil jako prywatna osoba to zrozumiałe, że chcesz obserwować tylko tych, którzy dodają interesujące cię treści. Jeśli jednak zarządzasz profilem organizacji czy inicjatywy non profit, pamiętaj, że ważny jest kontakt z osobami, które was wspierają, a także z tymi, którzy mogą ofiarować wam wsparcie czy darowizny w przyszłości. Zastanów się – jak będziesz mógł zbudować zaangażowaną społeczność, jeśli nie pozwolisz jej dołączyć do grona osób, które obserwujesz?

Ktoś usunął was z obserwujących? Nie musi to od razu oznaczać, że wasze działania są nieodpowiednie. Nie wiesz z jakich przyczyn ktoś przestał was obserwować. Jeśli nie są to masowe działania, nie przejmuj się tym – nie warto. Skup się na publikowaniu wartościowych treści.

4. Nie dodawaj prywatnych tweetów

Mimo, że Twitter pełni rolę mikrobloga, niepisaną zasadą jest to, że nie publikuje się na nim informacji o kolejnej wypitej kawie, złej pogodzie czy o tym, że właśnie siedzisz przed komputerem.

A tak na poważnie – dodawaj treści, które niosą wartość dla odbiorców. Dziel się cennymi radami, przydatnymi materiałami czy dobrymi wieściami z przeprowadzenia udanej akcji. To właśnie takie materiały chętnie podawane są dalej przez innych, co zwiększy rozpoznawalność waszej organizacji w serwisie i wpłynie na zwiększenie liczby obserwatorów. Unikaj jednak wpisów typu small talk.

Możesz oczywiście napisać od czasu do czasu jakąś luźną myśl, ale utrzymaj ją w tonie waszej dotychczasowej komunikacji. ZamiastBoli mnie głowa, więc piję kolejną kawę”, możesz napisaćCo za dzień! Pijemy szybką kawę i lecimy na spotkanie w sprawie naszych cudownych podpiecznych. Trzymajcie kciuki!”.

5. Ogranicz liczbę wpisów

Mimo że na Twitterze dodaje się krótkie wpisy, więcej nie znaczy lepiej. Ogranicz się do dodawania np. 5-7 tweetów dziennie. Nie dodawaj też wszystkich jednocześnie – to może być irytujące dla odbiorców.

6. Nie publikuj tylko swoich materiałów

Jeśli znajdziesz w internecie wartościowe materiały, nie trzymaj ich dla siebie. Podaj je dalej i pokaż innym, że doceniasz wartościowe treści. Mogą to być teksty z serwisu, który odwiedzasz codziennie, wpisy z blogów czy nawet przykład dobrych działań innych organizacji non profit.

7. Dodawaj grafiki do wpisów

Nie jest wskazane, aby we wszystkich postach znalazły się grafiki, ale warto od czasu do czasu urozmaicić publikowane treści. Tweety z grafikami są częściej udostępniane przez osoby obserwujące profil, poza tym na grafice możesz umieścić tekst, który nie zmieści się w tweecie. Pamiętaj też, że po dodaniu grafiki, długość wpisu zmniejsza się do 117 znaków.

zdjęcie-tt

8. Urozmaicaj tweety

Wiele organizacji synchronizuje profile z innym serwisem społecznościowym lub np. z blogiem, co kończy się tym, że na Twittera automatycznie trafiają tylko publikowane tam aktualności. Obserwatorzy takiego profilu widzą wówczas tylko listę linków bez osobistych komentarzy, przekazujących emocje czy informacje o waszej działalności.

Nie łącz Twittera z Facebookiem

Szczególnie, gdy publikujesz aktualne treści wyłącznie na Facebooku. Dlaczego łączenie Twittera z Facebookiem nie jest dobrym rozwiązaniem? Użytkownicy widzą wówczas wyłącznie część treści, które zostały dodane na Facebooku, a gdy np. dodajesz zdjęcia, fundujesz użytkownikom niezbyt wartościowy stream jak na przykład ten:

Łączenie Facebooka z Twitterem

9. Segreguj treści

Jak znaleźć wartościowe treści wśród wszystkich tweetów, które dodawane są niemal w każdej sekundzie? Możesz utworzyć listy z profilami, które łączy dana tematyka. Listy są świetnym sposobem na organizowanie ulubionych profili i tweetów w jednym miejscu. Aby utworzyć listę, wystarczy kliknąć w ikonę profilu w prawym górnym rogu i wybrać “listy”. Następnie kliknij w “Utwórz nową listę”, wpisz jej nazwę, opis i wybierz ustawienia prywatności – lista może być udostępniona dla wszystkich użytkowników Twittera lub tylko dla ciebie. Kolejnym krokiem jest dodanie osób do listy. Aby to zrobić, kliknij w ikonę koła zębatego w profilu danej osoby czy firmy, a następnie wybierz “dodaj do listy”.

listy-tt

Warto też skorzystać z sekcji “Ulubione”, w której znajdziesz wszystkie tweety, które oznaczasz gwiazdką (czyli dodajesz do ulubionych). Zarówno listy, jak i ulubione tweety znajdziesz w swoim profilu pod zdjęciem w tle.

10. Twórz własne hashtagi

Tworzenie własnych hashtagów jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie gdy prowadzicie specjalną akcję czy organizujecie wydarzenie, z którego relację zamieszczacie również na Twitterze. Hashtagi pozwolą na zebranie związanej z nimi treści w jednym miejscu, dzięki czemu każdy zainteresowany nie będzie miał problemu ze znalezieniem waszych komunikatów.

My na przykład, gdy przypominamy o możliwości wspierania przy okazji zakupów, używamy hashtagu #ManiaWspierania.

11. Korzystaj z wyszukiwania zaawansowanego

Zaawansowane wyszukiwanie na Twitterze pozwala wyszukać słowa kluczowe i hashtagi z wykluczeniem danych fraz. Co więcej – w wyszukiwarce możesz też ustawić lokalizację, a nawet wybrać czy mają to być tweety pozytywne, negatywne, zawierające pytanie czy uwzględniające tweety podane dalej. Wystarczy, że klikniesz “szukaj” i otrzymasz listę tweetów spełniających kryteria.

zaawansowana-szukajka-tt

W czym zaawansowane wyszukiwanie może pomóc? Dzięki filtrowaniu wyników po konkretnych frazach, masz możliwość znalezienia tweetów i dyskusji, do których możesz dołączyć. Twitter opiera się głównie na konwersacji i interakcji, więc daj poznać się innym. Udzielaj się tylko wtedy, gdy faktycznie masz coś do powiedzenia – dawaj cenne rady i wskazówki, buduj pozytywne relacje i unikaj spamowania.

Podsumowując, Twitter oparty jest na rozmowie i budowaniu relacji z innymi – podobnie jak w codziennym życiu. Wybierzcie więc osoby z waszego zespołu, które lubią kontakt z innymi i dla których internet i dostępne w nim narzędzia nie są czarną magią. Testujcie nowe rozwiązania i działajcie! 🙂

W kolejnej części poznasz narzędzia, które ułatwią ci pracę z Twitterem.

Sprawdź też:Comments

  1. […] Jak prowadzić działania na Twitterze – poradnik dla non profit cz. 2 […]

  2. […] W kolejnej części dowiesz się jak prowadzić działania na Twitterze, aby zbudować zaangażowaną społeczność. […]

Comments are closed.FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również