6 powodów dla których warto przekazać 1,5% 1,5 procent

Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do wspierania działalności organizacji społecznych przez dawniej 1% a obecnie 1,5%. Szacuje się jednak, że 57% Polaków do tej pory nie korzysta z tej możliwości, rozliczając PIT. Przedstawiamy powody, dla których warto zmienić to przyzwyczajenie.

Przekazanie 1,5% jest dobrowolne, a sam podatnik z punktu widzenia finansów nic nie zyskuje, ale też nic nie traci. Jeśli weźmiemy pod uwagę aspekt dobroczynności, to okaże się, że można wytypować co najmniej kilka ważnych powodów, dla których warto przekazywać 1,5%. Oto one.

1. Robisz coś dobrego dla innych

Większość osób zaangażowanych w różnego rodzaju akcje charytatywne przyzna zapewne, że każda darowizna jest aktem emocjonalnym. Z potrzeby serca np. wrzucamy drobniaki do puszki WOŚP czy pomagamy jako wolontariusze. Chcemy zrobić coś dobrego dla innych, więc szukamy możliwości. Przekazanie 1,5% również daje ku temu okazję.

2. Nic cię to nie kosztuje

Jeden procent stanowi małą cząstkę podatku dochodowego, który i tak trafia do kasy skarbu państwa. Oznacza to, że nie musimy sięgać do własnej kieszeni po pieniądze – w praktyce wskazujemy jedynie konkretny cel zagospodarowania części środków finansowych.

3. Procedura jest wygodna

Wielu z nas ceni sobie swój czas. Wypełnienie dwóch dodatkowych pól w zeznaniu rocznym zajmuje dosłownie chwilę, a cała procedura odbywa się przy okazji corocznego rozliczania się z urzędem skarbowym, który w naszym imieniu przelewa środki na konto wybranej organizacji. Co ważne, bez względu na to, którą formułę wybierzemy – tradycyjną czy elektroniczną.

4. Sam/-a decydujesz, kogo wesprzesz

Może to być ogólna działalność wybranej organizacji lub konkretny cel (tzw. szczegółowy) – np. rehabilitacja podopiecznego danego stowarzyszenia czy projekt budowy schroniska. Jedyne, co trzeba zrobić, to zapoznać się z listą podmiotów uprawnionych do pobierania świadczeń z tytułu 1,5% (posiadających status organizacji pożytku publicznego). To, czy chcesz pomóc organizacjom działającym na rzecz dzieci, zwierząt, osób zaginionych, praw kobiet czy społeczności lokalnej, zależy wyłącznie od Ciebie.

5. Dajesz dobry przykład innym

A co za tym idzie, wcielasz ideę społeczeństwa obywatelskiego w życie. Warto pamiętać, że procedura przekazania 1,5% powstała m.in. po to, by zachęcić Polaków do dobroczynności. Efekt? W 2021 roku przekazaliśmy ponad 1 miliard 114 mln złotych. Nawet jeśli twój 1,5% wydaje się znikomą kwotą, w połączeniu z innymi ma wielką moc.

6. Widzisz efekty i możesz je ocenić

Pieniądze z tytułu 1,5% po pierwsze, nigdy nie trafiają w próżnię, po drugie, są jednym z ważniejszych źródeł finansowania dla trzeciego sektora. Zaletą procedury jest możliwość weryfikowania działalności danej organizacji. W specjalnych zakładkach na stronie internetowej fundacji czy stowarzyszenia znajdziemy roczne sprawozdania z przeprowadzonych projektów oraz dokładne dane dochodów z 1,5%. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko ocenić efekty, ale też dowiedzieć się, jak zostały spożytkowane pieniądze publiczne.

A jakie są Twoje argumenty za przekazaniem 1,5%? 😉

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również