Działalność organizacji non profit

14 kwietnia obchodzimy Dzień Ludzi Bezdomnych. Zwraca on naszą uwagę na konieczność pomagania osobom, które nie mają domu. A ilość ludzi potrzebujących tej pomocy jest niemała i może wynosić nawet 30 tys.osób.

Na FaniMani.pl jest wiele organizacji społecznych, które pomagają min. osobom w kryzysie bezdomności. Z okazji Dnia Ludzi Bezdomnych przedstawiamy kilka fundacji i stowarzyszeń, których działania można wspierać przy okazji codziennych zakupów online przez FaniMani.pl

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio powstało w 2004 roku z myślą o ludziach, którzy utracili swój dom. Organizacja prowadzi dwa Centra Pomocy, w których udziela fachowego i wszechstronnego wsparcia. Każdego roku ponad 2 tys. osób bezdomnych otrzymuje w nich pomoc doraźną (ciepły posiłek, możliwość wykonania czynności higienicznych oraz skorzystania z pralni i garderoby) oraz specjalistyczną (pomoc socjalna, pomoc medyczna, doradztwo zawodowe, pomoc psychiatryczno-psychologiczna i wsparcie duchowe). Dzieło prowadzi również 8 mieszkań wspieranych, w których osoby i rodziny bez domu przygotowują się do samodzielnego zamieszkania. Organizacja angażuje się również w akcje społeczne, mające na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomności.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio z okazji Dnia Ludzi Bezdomnych prowadzi akcje społeczną #ToNieDom w celu zwrócenia uwagi na „niewidzialne” osoby bezdomne. Obecność osób bezdomnych w przestrzeni miasta jest przez nas często niezauważana. Przyzwyczajamy się do ich widoku – patrząc na osoby bezdomne zdarza się, że nie dostrzegamy w nich człowieka… Człowieka, który potrzebuje naszej pomocy i akceptacji, bo bez nich nie da rady zmienić swojego życia na lepsze.

Ludzie bez domu – spotykamy ich niemal każdego dnia w drodze do pracy, na spacerze, w kościele, na dworcu czy w galerii handlowej. Przyzwyczajeni do ich widoku przestajemy widzieć w nich osoby w potrzebie. 14 kwietnia – Dzień Ludzi Bezdomnych poświęćmy na to, aby ich zauważyć i zrozumieć… Wszystko po to, by pomóc im wrócić do prawdziwego domu. Bo przystanek, park, ławka dworzec i ulica #ToNieDom. Najnowsze Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych w Polsce wykazało, że problem bezdomności dotyczy ponad 30 tys. ludzi. Obchodzony 14 kwietnia Dzień Ludzi Bezdomnych jest dobrą okazją, aby przypomnieć sobie o ich obecności. Tego dnia Dzieło Pomocy św. Ojca Pio planuje przeprowadzenie akcji informacyjnej, w którą zaangażowali się podopieczni, wolontariusze oraz pracownicy organizacji.

14 kwietnia w przestrzeni publicznej Krakowa pojawią się niewielkie tekturowe domki. Będą one oznaczeniem miejsc, w których osoby bezdomne tworzą sobie „własne” azyle, służące im za domy, których nie mają… – mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy.

Poprzez akcję pod hasłem #ToNieDom chcemy zwrócić uwagę na problem bezdomności. Pragniemy, aby nasze społeczeństwo na każdego bezdomnego człowieka, napotkanego w parku, galerii handlowej, na dworcu czy w kościele patrzyło jak na człowieka potrzebującego pomocy. O tym, że takie spojrzenie jest ważne, możemy się przekonać słuchając historii osób bez domu. W ich opowieściach o drodze wychodzenia z bezdomności najważniejsi są zawsze ludzie, którzy w trudnych momentach spojrzeli na nich, jak na „normalnych” – podali rękę, porozmawiali, dali otuchy.

Fundacja DAJ HERBATĘ

Fundacja DAJ HERBATĘ działa na rzecz ludzi bezdomnych w duchu redukcji szkód. Najpierw zrodziła się akcja „Daj herbatę” zainicjowana przez obecną Prezes Katarzynę Nicewicz. Pracowała ona w podziemiach na Dworcu Centralnym i widziała dziennie setki bezdomnych zziębniętych nie chcących pieniędzy lecz herbatę lub cokolwiek ciepłego. Widziała ich łzy kiedy z nimi rozmawia i radość w oczach, kiedy przynosiła im herbatę. Z marzeń o zbawieniu świata powstała Fundacja, która głównie składa się z młodych ludzi zafascynowanych resocjalizacją.

Skupiamy się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb, ponieważ dopiero wtedy jesteśmy wstanie dotrzeć głębiej. Dla nas liczy się człowiek, a nie objaw – tak o swojej misji mówi Fundacja Daj Herbatę.

Jesteśmy w KAŻDY poniedziałek i piątek od 20:00 do 21:30 na Dworcu Centralnym (parking od E. Platter/róg z Jerozolimskimi ) – dodają.

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” w Cieszynie

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być Razem” w Cieszynie od 23 lat prowadzi placówki oferujące pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym, ofiarom przemocy, dzieciom, młodzieży i samotnym matkom. Realizuje równocześnie wiele dodatkowych działań i projektów zgodnych z celami statutowymi. Rocznie z pomocy oferowanej przez Stowarzyszenie korzysta łącznie ponad 4 tys. osób.

 

Rdzeń misji Stowarzyszenia zapisany jest w jej nazwie: pomoc wzajemna – wymiana, z której korzystają zarówno osoby pomagające jak i te, które są beneficjentami tej pomocy. Ale ta „wzajemność” zachodzi również wewnątrz poszczególnych wspólnot (np. mieszkańców domów) oraz wewnątrz grupy osób – członków i pracowników Stowarzyszenia. Historia Stowarzyszenia, rozliczne sytuacje kryzysowe na jego drodze pokazały, że w krytycznych momentach zasadą była wzajemna pomoc i solidarność. Organizacja oferuje pomoc osobom bezdomnym, jednak nie chce nazywać swojej placówki schroniskiem. Centrum Edukacji Socjalnej to miejsce, którego celem, przy ogromnym zaangażowaniu wielu osób, jest udzielanie wsparcia i długofalowej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb pomocy, głownie osobom zagrożonym wykluczeniem i wykluczonym społecznie.

Każda osoba decydująca się na zamieszkanie w CES podpisuje indywidualny kontrakt w ramach którego zobowiązuje się do pracy nad wielopoziomowym rozwojem zawodowym, społecznym i osobistym. Będąc pod stałą opieką pracowników socjalnych uczy się na nowo życia z innymi i rozwiązywania konfliktów. Z mieszkańcami domów CES regularnie pracują psychologowie i coache. Stowarzyszenie stara się, aby jego podopieczni zadbali o swoje zdrowie, poprawili sytuacje materialno – bytową, a także sytuację rodzinną i społeczną oraz podjęli terapię uzależnień, jeśli taka jest w danym przypadku niezbędna. Podopieczni mają zapewniony też dostęp do pomocy prawnej. Stowarzyszenie współpracuje z lokalnymi instytucjami zajmującymi się działalnością charytatywna a także socjalną, zwłaszcza Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej.

 

Zależy nam by nasi mieszkańcy mogli z czasem się usamodzielnić dlatego zapewniamy im tzw. Warsztaty Treningu Pracy, są to : warsztat stolarski, warsztat ślusarski, warsztat remontowo – budowlany, oraz warsztat rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Uczestnik sam określa formę pracy w warsztatach z pomocą pracownika socjalnego i instruktora danego warsztatu, określa też swoje przyszłe preferencje zawodowe, uczy się zasad BHP i dyscypliny pracy.

Podstawą Centrum Edukacji Socjalnej są Docelowe Domy Wspólnoty, a ich fundamentem mieszkańcy. To taki nasz pomysł na dzisiejsze „mieszkania chronione”. Domy te to źródło z którego biją często pomysły i inspiracje, które kształtują charakter tego miejsca, to w nich mieszkańcy uczą się niezależności w przyjaznej atmosferze. Nasze Domy to także „oddawanie pomocy” niezwykle ważna zasada pozwalająca osobom wykluczonym odzyskiwać wartość i własną godność poprzez pomaganie innym osobom wykluczonym, dlatego nasi mieszkańcy szczególnie często uczestniczą w pracach na terenie innych placówek Stowarzyszenia, pomagają innym i dzięki temu znów mogą się czuć potrzebni i akceptowani.

 

Organizacje pomagające osobom bezdomnym możesz wspierać przy okazji zwykłych, codziennych zakupów online przez FaniMani.pl. Dzięki temu, w bezpłatny dla siebie sposób, przekażesz im część wartości swoich zakupów.

Zobacz więcej: https://fanimani.pl/aplikacje/Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również