Darowizny od zakupów online / Poradnik

W FaniMani przywiązujemy bardzo dużą wagę do prywatności naszych Użytkowników. Dokładamy wszelkich starań, aby wszelkie dane były bezpieczne, jednocześnie minimalizujemy do niezbędnego minimum ilość danych osobowych, które zbieramy i przetwarzamy. Z okazji przypadającego 28 stycznia Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych chcielibyśmy opowiedzieć trochę więcej o Przypominajce FaniMani i o tym jak ona właściwie działa.

Chcielibyśmy nieskromnie napisać, że Przypominajka FaniMani to najlepszy wynalazek ludzkości, zaraz po samym FaniMani i chrupkach duszkach 🙂 Ale trzeba przyznać, że taki malutki dodatek, który informuje o tym, że dany sklep uczestniczy w FaniMani i przypomina o możliwości przekazania darowizny dla wybranej organizacji społecznej to bardzo przydatna i fajna sprawa. Z naszych obserwacji wynika, że Użytkownicy Przypominajki przekazują średnio 5 razy więcej darowizn niż osoby, które korzystają z FaniMani.pl bez tego dodatku do przeglądarki internetowej. Przypominajka to po prostu olbrzymia wygoda.

Ale jak w przypadku każdego dodatku czy programu instalowanego na komputerze, zawsze pojawia się refleksja na temat jego bezpieczeństwa. Czy jakieś dane są zbierane i komuś przekazywane?

 

Czy Przypominajka zbiera, przetwarza lub przekazuje komuś moje dane?

 

Nie.

Przypominajka nie zbiera ani nie przetwarza żadnych danych osobowych Użytkowników. Nie przekazujemy żadnych danych do Sklepów. 

Przypominajka nie zbiera ani też nigdzie nie zapisuje danych logowania do różnych stron (loginy, hasła), danych adresowych, numerów telefonów czy numerów kont bankowych. 

 

Jak działa Przypominajka FaniMani?

 

Pierwszym zadaniem Przypominajki jest codzienne pobieranie z serwerów FaniMani aktualnej listy współpracujących z nami Sklepów i Partnerów. Następnie Przypominajka porównuje adres strony na którą wchodzi Użytkownik z pobraną wcześniej listą Sklepów i Partnerów. Jeśli to strona naszego Partnera, Przypominajka wyświetla okienko z przypomnieniem o możliwości aktywacji darowizny.

Po kliknięciu w link aktywujący darowiznę wszystko dzieje się już na stronie FaniMani.pl, tak samo jak w przypadku przejścia z podstrony Partnera w serwisie FaniMani. Tam sprawdzamy czy Użytkownik jest zalogowany i którą Organizację wspiera i generujemy link do Sklepu ze specjalnym identyfikatorem, który pozwala naliczyć darowiznę po sfinalizowaniu zamówienia.

Drugą funkcją Przypominajki jest oznaczanie wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Gdy szukasz produktu albo sklepu, Przypominajka oznacza te strony, gdzie możesz przy okazji zakupów – przekazać darowiznę. Mechanizm oznaczania jest identyczny jak w przypadku stron Sklepów – porównujemy adresy z pobraną wcześniej listą.

W przeglądarkach Google Chrome, Opera i Microsoft Edge zbieramy też anonimowe statystyki na temat sklepów w których najczęściej wyświetla się okienko Przypominajki i czy jest od razu zamykane, czy też następuje aktywacja darowizny. Dzięki temu możemy pilnować poprawnego działania Przypominajki w sklepach oraz je doskonalić.

 

Czy FaniMani komuś przekazuje nasze dane osobowe?

 

Oczywiście, że nie!

Nie przekazujemy Sklepom żadnych danych osobowych ani też profili zakupowych Użytkowników. Sklep dostaje tylko anonimową informację – identyfikator, że dany klient pochodzi z FaniMani i jeśli dokona zamówienia, to należy do niego przypisać ten identyfikator na podstawie którego możemy darowiznę przypisać do użytkownika i organizacji. Wszelkimi rozliczeniami darowizn Użytkowników i Organizacji zajmuje się FaniMani.

 

Czy kod Przypominajki jest bezpieczny?

 

Oczywiście, inaczej byśmy jej nie udostępniali 🙂 

A mówiąc poważniej: publikując rozszerzenie na platformach Chrome Web Store lub Mozilla Add-Ons przechodzimy proces weryfikacji i moderacji kodu. Dzieje się to nie tylko automatycznie, ale również wyrywkowo kod jest ręcznie sprawdzany przez moderatora, linijka po linijce. 

Gdy w grudniu 2020 publikowaliśmy nową wersję, w której tylko zmienialiśmy nasze logo na świąteczne, musieliśmy dostarczyć recenzentom Mozilli pełny kod źródłowy i dokładny opis wszystkich funkcji do dokładnego przetestowania. 

Cały proces weryfikacji trwał kilka dni i zdaliśmy go celująco 🙂

 

Dlaczego Przypominajka potrzebuje uprawnień “Odczyt i zmiana wszystkich Twoich danych na otwieranych stronach”?

 

Podczas instalacji Przypominajki przeglądarka informuje, że to rozszerzenie potrzebuje dostępu do wszystkich odwiedzanych stron.

Uwaga, zrobi się odrobinę technicznie 🙂 Rozszerzenia takie jak Przypominajka FaniMani podczas instalacji muszą zadeklarować przeglądarce czy potrzebują dostępu tylko do wybranych własnych domen z którymi się komunikują czy też dostępu do wszystkich przeglądanych stron. Ta druga opcja zwykle oznacza groźnie brzmiący komunikat typu „Ten dodatek wymaga dostępu do danych użytkownika na wszystkich stronach” podczas instalacji Przypominajki. 

Dostęp do wszystkich stron wynika z faktu, że lista Partnerów FaniMani ciągle się zmienia. W ciągu każdego miesiąca udaje nam się pozyskać nowe Sklepy, natomiast inne tymczasowo lub na stałe są wyłączane. Niektóre (np. AliExpress) tworzą kolejne subdomeny dla każdej nowej akcji promocyjnej. 

Ograniczenie dostępu do listy konkretnych domen współpracujących z nami Sklepów wymuszało by generowanie i publikowanie na platformach poszczególnych przeglądarek nowej wersji co kilka dni. Byłoby to więc bardzo czaso- i pracochłonne, zarówno po stronie FaniMani, jak i poszczególnych platform, które musiałyby każdą taką nową wersję sprawdzać i zatwierdzać, o czym pisaliśmy chwilę wcześniej.

Dostęp do wszystkich stron umożliwia Przypominajce sprawdzenie, czy dana odwiedzana domena znajduje się na liście Partnerów, którą pobieramy codziennie z naszych serwerów. Jeśli tak – dopiero wtedy ładujemy na nią okienko Aktywuj Darowiznę. Na stronie wyników wyszukiwania Google oznaczamy Sklepy współpracujące z FaniMani. Jeśli to „obca” strona, nie robimy nic – niczego nie ładujemy ani nie odczytujemy. 

Dzięki takiemu modelowi działania, gdy tylko dodamy do FaniMani nowy Sklep, będzie on już widoczny w Przypominajce w ciągu kilku godzin, bez potrzeby aktualizacji rozszerzenia.

 

Dlaczego Przypominajka nie może zapamiętać, że aktywowałam/em darowiznę?

 

Przypominajka i mechanizm działania FaniMani wymaga kliknięcia przycisku AKTYWUJ DAROWIZNĘ i przejścia do Sklepu za pośrednictwem odpowiedniego linku za każdym razem przed zrobieniem zakupów online.

Jest to niezbędne, ponieważ brak wspomnianego wcześniej identyfikatora FaniMani uniemożliwi poprawne naliczenie darowizny. Identyfikator ten może być automatycznie kasowany przez przeglądarkę albo nadpisany gdy np. jeśli przejdziesz na stronę danego Partnera z innej strony albo porównywarki cen. 

 

Zainstaluj Przypominajkę FaniMani i pomagaj przy okazji zakupów on-line

 

Zachęcamy do instalacji i polecania Przypominajki FaniMani znajomym – wejdź na https://fanimani.pl/aplikacje/ i kliknij przycisk „Zainstaluj Przypominajkę”. Przypominajka działa w przeglądarkach Google Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge i Brave. Pracujemy również nad wyczekiwaną przez naszych Użytkowników wersją dla Safari.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również