animator społeczności lokalnej Motywacja i humor

Działania na rzecz społeczności lokalnej z roku na rok stają się coraz ważniejsze. Małe ojczyzny rosną w siłę dzięki zaangażowaniu społeczników. Wśród lokalnych aktywistów na plan pierwszy wysuwa się on – lider przedsięwzięć pro publico bono. Animator jest prawdziwym skarbem całej społeczności. Dziś chcemy odrobinę bliżej przyjrzeć się jego roli.

Większość lokalnych inicjatyw rodzi się z chęci dokonania zmiany w najbliższym otoczeniu. Rozwój regionu, opieka nad porzuconymi zwierzętami, budowa placu zabaw, organizacja letnich i zimowych wypoczynków dla dzieci, wsparcie dla najbiedniejszych, założenie amatorskiego klubu sportowego – powodów, dla których warto zmieniać świat na lepsze, jest całe mnóstwo. Trzeba tylko umieć je odkryć. Tym, który potrafi wykorzystać potencjał swojego regionu, jest właśnie animator społeczności lokalnej – aktywista, a zarazem wizjoner, któremu żadne wyzwanie nie jest straszne. To ktoś wyjątkowy, a zarazem zupełnie zwyczajny.

Jesteśmy po to, by pomagać sobie nawzajem

Powyższa myśl przyświeca każdemu, kto podejmuje decyzję, by aktywnie zaangażować się w działalność dobroczynną. Rola lidera w danej społeczności najczęściej zaczyna się wraz z pomysłem na aktywizację społeczności. Lider społeczności potrafi z jednej strony dostrzec problem trapiący całą społeczność i przedstawić gotowe scenariusze jego rozwiązania. Z drugiej inspiruje i pobudza do działania, chcąc uwolnić drzemiący potencjał. Wymaga więcej nie tylko od siebie, ale też od innych. W najbliższym sąsiedztwie, gminie, mieście, parafii czy szkole są ludzie chętni do pomocy, do dzielenia się umiejętnościami, czasem i wiedzą.

Często nie zdajemy sobie sprawy, ile dobrego wspólnie możemy zdziałać w miejscu zamieszkania. Animator jest idealną osobą, by odkryć przed nami nowe możliwości. Konsultacje społeczne, na których można podzielić się swoim doświadczeniem, koła zainteresowań przy lokalnym domu kultury, organizacja lokalnych imprez, zajęcia w świetlicach dla dzieci, działania sportowo-rekreacyjne, zbiórki charytatywne – za każdym z mniejszych i większych przedsięwzięć stoją lokalni aktywiści.

Rola społeczna czy zawodowa? Jakie cechy charakteru pomagają w tej pracy?

Na studiach wyższych (np. pedagogicznych) coraz częściej można się spotkać ze specjalizacją określaną mianem “animacji kultury”. Zdobyte tą drogą kompetencje i wiedza przydają się w późniejszej działalności społecznej. Ale do podjęcia tej roli konieczne są też pewne cechy osobowości. Najważniejsze z nich to: wielkie serce, głowa pełna pomysłów, skrajny optymizm, pracowitość, zdolności przywódcze, umiejętność zjednywania sobie ludzi. Taka osoba z pewnością powinna mieć charyzmę, dobre zdolności organizatorskie.

Liderzy zazwyczaj współpracują z samorządem, lokalnymi mediami i organizacjami społecznymi. Potrafią też zbudować wokół siebie zespół ludzi gotowych do wspólnego działania. Na pytanie, czy animator społeczności lokalnej to zawód czy powołanie, odpowiedź brzmi: jedno i drugie. Jego praca na rzecz aktywizacji naszych małych ojczyzn jest bezcenna bez względu na to, czy ma charakter zawodowy czy hobbystyczny. 

Trzymamy kciuki za wszystkich działaczy! 😉

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również