[ANDROID] Jak zmienić domyślną przeglądarkę?

Producenci telefonów jak np. SAMSUNG czy XIAOMI coraz częściej ustawiają swoją własną przeglądarkę internetową jako domyślną. Różnicę czasem trudno zauważyć, bo SAMSUNG BROWSER czy MI BROWSER (XIAOMI) są coraz bardziej podobne do najpopularniejszej przeglądarki na urządzeniach ANDROID – GOOGLE CHROME.

Różnica może nie być widoczna gołym okiem. Producent przeglądarki może zaprogramować w niej funkcje, które np. pozwalają mu zbierać dane o korzystaniu z przeglądarki albo np. blokować dostęp do określonych stron. Oczywiście jest to możliwe, nie znaczy to, że producenci tak robią.

Dlaczego zatem warto zmienić domyślną przeglądarkę?

Domyślna przeglądarka to niekoniecznie ta, z której korzystasz na co dzień. Korzystając z telefonu do wyszukiwania informacji otwierasz np. przeglądarkę Chrome, a domyślna przeglądarka cały czas może być inna niż Google Chrome.

Domyślna przeglądarka używana jest do otwierania stron w tzw. „webview” – czyli wykorzystywana jest przez różne aplikacje na Twoim telefonie do wyświetlania stron (np. gdy w aplikacji Facebook klikniesz w link to strona nie otwiera się w przeglądarce, ale w oknie aplikacji Facebook).

Jak zmienić domyślną przeglądarkę na urządzeniu Android?

  1. Wejdź w Ustawienia > Aplikacje
  2. Wybierz Domyślne aplikacje (Czasami może być to ukryte np. po kliknięciu 3 kropek w górnym prawym rogu albo w dodatkowym menu Zarządzaj aplikacjami).
  3. Wybierz Przeglądarka
  4. Wybierze przeglądarkę z listy.

Aby domyślna przeglądarka została zmieniona może być konieczne ponowne uruchomienie telefonu (restart). Jest to zależne od modelu telefonu oraz wersji systemu Android.

Inne w kategorii 📱 Aplikacja Mobilna: