święta

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas związany z różnymi zwyczajami i tradycjami, które w każdym regionie są nieco inne. Prezenty od Zajączka to wielkanocny zwyczaj obchodzony w wielu domach. Jakie prezenty przynosi Zając i kto może je dostać?

Prezenty od Zająca

Prezenty na Wielkanoc są tradycyjnie przynoszone przez Zająca, czasem nazywanego też zdrobniale Zajączkiem. Zajączek przynosi prezenty w Niedzielę Wielkanocną, czyli w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.
W niektórych regionach Polski przychodzi on już w Wielki Czwartek, żeby dzieci zdążyły nacieszyć się przyniesionymi przez niego słodyczami jeszcze przed piątkowym postem.

Zwyczaj prezentów przynoszonych przez Zająca nie jest równie popularny w każdym regionie. Zając najczęściej odwiedza domy na Pomorzu, na Śląsku oraz w Wielkopolsce. Ta tradycja przywędrowała do Polski z Niemiec, dlatego jest najbardziej rozpowszechniona właśnie na zachodzie kraju.

Zając Wielkanocny najczęściej przynosi dzieciom drobne prezenty. Są one zazwyczaj schowane w różnych miejscach i zadaniem dzieci jest je odnaleźć. Prezenty od Zająca mogą być schowane np. pod łóżkiem, w szafie czy w ogrodzie. Wielkanocna zabawa polega na odkryciu tego miejsca i znalezieniu prezentów.

Zając najczęściej przynosi w prezencie zabawki i słodycze. W niektórych domach przygotowuje się specjalne koszyczki dla wielkanocnego Zająca. Dzieci same robią je z papieru i bibuły. Takie koszyczki zostawia się gotowe wieczorem w Wielką Sobotę, żeby rano znaleźć w nich upominki od Zająca. Czasem prezenty są chowane pod poduszkę lub wkładane do butów, czyli bardzo podobnie, jak w Mikołajki.

Ze zwyczajem dawania prezentów na Wielkanoc wiąże się też inna tradycja – szukania jajek schowanych w różnych miejscach. Dawniej były to zwykłe kurze jaja, dziś są to najczęściej jajka lub zajączki z czekolady.

Prezenty na Wielkanoc

Kupując prezenty na Wielkanoc zazwyczaj wybieramy drobne upominki, które mają sprawić radość naszym bliskim.

Najlepszym pomysłem na prezenty wielkanocne dla dzieci oprócz słodyczy, są zabawki i książki. Możemy też podarować dzieciom gotowy zestaw do ozdabiania jajek wielkanocnych. Taki prezent znajdziemy w sklepie Empik.com (darowizna 0,2-2%).

Dobrym pomysłem na prezenty wielkanocne dla rodziny są ładne i zabawne drobiazgi. Może to być np. kubek lub inny kuchenny gadżet. Jako upominek z tej okazji doskonale sprawdzą się też wielkanocne dekoracje. Inspiracji możesz poszukać w sklepie DaWanda (darowizna 2%) lub Prezenty.pl (darowizna 3,85%).

Własnoręczne prezenty wielkanocne to również dobry pomysł na obdarowanie bliskich. Możemy przygotować np. słoik ze słodyczami, pisanki lub jajka ozdobione muliną. Będą to na pewno wyjątkowe prezenty “od serca”.

Robiąc wielkanocne zakupy online przez FaniMani możesz bezpłatnie pomagać wybranej przez siebie organizacji społecznej, dzięki czemu dostanie ona część wartości Twoich zakupów.

Zobacz, jak to działa