najpopularniejsze prezenty
prezenty / święta

Prezenty na Gwiazdkę stały się już obowiązkowym elementem Świąt Bożego Narodzenia. I to wcale nie prawda, że tylko dzieci czekają na nie najbardziej! Zaglądamy w rankingi i sprawdzamy, co zazwyczaj ląduje w ten magiczny wieczór pod choinką.

Zdecydowana większość z nas nie wyobraża sobie grudniowych Świąt bez upominków. Bez względu na to, czy przynosi je św. Mikołaj, Gwiazdor czy Dziadek Mróz rytuał wzajemnego obdarowywania się rozpoczyna się po uroczystej kolacji. Co dostajemy najczęściej?

Co na pierwszym miejscu?

Św. Mikołaj wychodzi z założenia, że dobrych kosmetyków nigdy za wiele. To zapewne dlatego prawdopodobieństwo, że znajdziemy pod choinką ulubiony zapach, jest bardzo duże. Nic dziwnego, zestawy kosmetyków są wyjątkowo praktyczne i.. łatwo dostępne. W okresie przedświątecznym znajdziemy mnóstwo atrakcyjnych ofert – w marketach i online. Poza tym “urodowe” upominki są wyjątkowo mile widziane. Tym tropem podąża średnio 48% z nas.

Prezenty z garderoby

Zaraz za podarkami z kategorii “Uroda i zdrowie” ulokowała się odzież. Z jednej strony, kupowanie komuś ubrań może wydawać się ryzykowne (ach, ta niewdzięczna rozmiarówka!), z drugiej ciągle chętnie uciekamy się do tego rozwiązania. Co ciekawe, także wtedy, gdy chodzi o bieliznę i buty. Upominki z tej półki co roku szykuje ok. 31% Polaków.

Kup pan książkę

Rozpakowanie świątecznego prezentu z książką w środku dla nikogo nie powinno być już zaskoczeniem. 28% obdarowujących sprawdza oferty księgarń, by właśnie tam znaleźć upominek idealny. Co więcej, czytanie stało się po prostu modne!

Dla smaku

Uwielbiamy łakocie! Słodkie pierniczki i cukierki na choince już nam nie wystarczają. Paczki z pysznościami od lat zaliczają się do grona gwiazdkowych pewniaków – nie tylko dla dzieci. Czekoladkom i ciasteczkom towarzyszą na ogół inne artykuły spożywcze. Co jeszcze wkłada do świątecznej paczki aż 23% z nas? Okazuje się, że kawy, herbaty, ekskluzywne alkohole, produkty regionalne lub trudno dostępne frykasy. W końcu nic tak nie cieszy, jak kosz ze smakołykami znaleziony pod choinką!

To, co się świeci

Czyli biżuteria (17%) i pieniądze (10%). Zegarki, bransoletki i kolczyki lądują pod choinką równie często jak gotówka. Pierwsze wyjście szczególnie często wybiera męska część globu, by właśnie tym sposobem trafić w gusta swoich partnerek. Pieniądze w eleganckiej kopercie również dostaje spory odsetek z nas. Przekaz płynący z takiego rozwiązania brzmi oczywiście: “Nie czekaj na świętego Mikołaja! Zrób sobie sam fajny prezent”. Któż by nie chciał skorzystać z takiej propozycji…

Gadżety, gry i płyty

Średnio 6-9% dostaje na Gwiazdkę gry, płyty CD lub gadżety związane z konkretnym hobby. Znalezione pod choinką akcesoria wciąż nas cieszą, a ich popularność wcale nie maleje wraz z upływem lat.

Co ciekawe, powyższe zestawienie odzwierciedla nasze oczekiwania co do zawartości gwiazdkowych paczek. Możemy więc śmiało potraktować statystyki jako cenną inspirację, co kupić w prezencie pod choinkę.

Tekst ukazał się w serwisie NaTemat.