Poznaj świąteczne inspiracje na prezenty dla najbliższych! / prezenty / święta

Możemy bez końca śmieszkować na temat tego, że po co komuś kupować książkę, skoro on pewnie już jedną ma, ale prawda jest taka, że z rozmysłem wybrany tom to jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla każdego: bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania. Dając książkę, nie tylko ofiarowujesz komuś godziny rozrywki i refleksji, lecz także… nie rozbijasz banku, co w tych czasach jest nie bez znaczenia. 

Jeżeli jednak nie jesteś molem książkowym dbającym o to, by stale być na bieżąco z nowościami wydawniczymi, w natłoku premier – a w okresie świątecznym jest ich, z oczywistych przyczyn, wyjątkowo dużo – wybór czegoś odpowiedniego może okazać się to nie lada wyzwaniem. Tradycyjnie więc spieszymy z pomocą i podpowiadamy, co z najświeższych premier warto kupić rozmaitym osobom w Twoim życiu.

Dla kuzynki, która była na wszystkich Strajkach Kobiet: Mona Chollet, „Wymyślić miłość na nowo. Jak patriarchat sabotuje relacje między mężczyznami a kobietami”

Mona Chollet po raz kolejny przygląda się tym aspektom naszej rzeczywistości, które uważamy za naturalne i oczywiste – a które, jak się okazuje, wcale takie nie są. Rozebrawszy na czynniki pierwsze naszą kulturę i to, jak przenika ona do naszych domów, a zwłaszcza naszych sypialni, Chollet postuluje napisanie na nowo kontraktu płci w sposób, który na pewno zaintryguje Twoją feministycznie nastawioną kuzynkę. Książkę kupisz na stronie wydawnictwa Znak (darowizna 2,35%).

Dla taty, który na Święta chce tylko, żebyśmy wszyscy zdrowi byli: Annie Ernaux, „Lata”

Od czasów Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk książka najnowszego laureata lub laureatki nagrody Nobla jest prezentowym pewniakiem. Noblowska komisja musi sobie zresztą zdawać sobie z tego sprawę, skoro ogłasza swój werdykt akurat na kilka tygodni przed rozpoczęciem szału świątecznych zakupów! Nostalgiczna, ale pozbawiona lukru powieść Ernaux, stanowiąca próbę napisania autobiografii na tle historii Francji i zarazem historii Francji na tle autobiografii, podbije serce taty bogactwem historycznych nawiązań rozpoznawalnych dla pokolenia sześćdziesięcio- i siedemdziesięciolatków. A poza tym: kto nie lubi się chwalić, że jest na bieżąco z kulturą? Po Lata udaj się na Allegro (darowizna 0,15-0,96%), bo ze względu na wyczerpany nakład w księgarniach bardzo trudno ją upolować!

Dla siostry, która szuka miłości na Tinderze: Alicja Urbanik-Kopeć, „Matrymonium. O małżeństwie nieromantycznym”

Choć niektórzy uważają, że algorytmy aplikacji randkowych są współczesną wersją swatek, to spójrzmy prawdzie w oczy: w Europie odeszliśmy tak daleko od zwyczaju aranżowania małżeństw, jak to tylko możliwe. Ale czy staliśmy się dzięki temu szczęśliwsi? I czy oddanie życia uczuciowego w ręce korporacji aby na pewno jest lepszym pomysłem niż powierzenie go miłej starszej pani, która ma wiele koleżanek z synami i córkami na wydaniu? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka Urbanik-Kopeć, którą kupisz w księgarni Tania Książka (darowizna 3%).

Dla szwagra, który wprawdzie się nie przyzna, ale przechodzi kryzys wieku średniego: Tomasz Stawiszyński, „Reguły na czas chaosu”

Tylko jeden z kataklizmów, które ostatnio na nas spadły, wystarczyłby, aby podupaść na duchu: a co zrobić, gdy jest ich całe tsunami? Gdy na trudną sytuację na świecie nakłada się wymagający okres w życiu osobistym, warto, jak Tomasz Stawiszyński, sięgnąć po sprawdzoną od tysiącleci mądrość stoików i powiedzieć sobie: to także przeminie. Po pocieszenie, jakie daje filozofia, możesz udać się do sklepu empik.com (darowizna 0,4-3,6%).

Dla mamy, która właśnie odkryła kulinarną blogosferę: Joshua Weissman, „Kuchnia bezwzględna”

Nie ma wielu miłości od pierwszego wejrzenia tak intensywnych i burzliwych, jak ta pomiędzy doświadczonymi wojownikami i wojowniczkami kuchni a kulinarnymi wideo w mediach społecznościowych. Jeśli Twoja mama (choć ptaszki ćwierkają, że równie często bywają to tatowie) jest jedną z tych osób, które znajdują frajdę w pisaniu złośliwych komentarzy pod przepisami na bulion albo porzuciły telewizję na rzecz tutoriali o niezawodnym sposobie na obranie całej główki czosnku naraz, to i tak już pewnie zna Joshuę Weissmana: blogera, który swoim bezkompromisowym podejściem nieźle namieszał w kulinarnym światku. Po jego książkę możesz udać się do księgarni internetowej Gandalf (darowizna 1,5-2%).