Podróże

Województwo dolnośląskie to prawdziwa turystyczna perła. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy odpoczynku w otoczeniu przyrody, jak i poszukiwacze intrygujących zabytków. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić tego regionu, czas najwyższy to nadrobić! Wybraliśmy 7 ciekawych miejsc w województwie dolnośląskim, od których warto zacząć. Sprawdź nasz przewodnik i zaplanuj niezapomnianą podróż!

 

 

Świdnica

Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się stolica Dolnego Śląska, czyli Wrocław. My jako cel podróży proponujemy miasto dużo mniejsze, ale równie bogate w urokliwe miejsca — Świdnicę. Może się ona pochwalić zabytkiem wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: Kościołem Pokoju. Od 1657 roku nieprzerwanie odprawiane są tam ewangelickie nabożeństwa. W barokowym wnętrzu świątyni można posłuchać największych w regionie organów piszczałkowych.

Kościół Pokoju to niejedyne miejsce w Świdnicy godne uwagi. Polecamy też spacer po klimatycznym Starym Mieście z punktem widokowym na ratuszowej wieży oraz zwiedzanie katedry św. Wacława z najwyższą wieżą kościelną na Dolnym Śląsku, mierzącą aż 101,5 metra. Wystarczy znaleźć wygodne zakwaterowanie i ruszać na wycieczkę!

Zamek Książ

Zamek Książ na terenie Wałbrzycha to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z końca XIII wieku, ale dokładna data powstania nie jest znana z uwagi na burzliwą historię tamtych terenów. Zamek Książ był podobno jedną z siedzib Adolfa Hitlera podczas II wojny światowej. W jego tajemniczych podziemiach miał się według niektórych mieścić schron, a według innych magazyn broni, w którym naziści pracowali nad bombą atomową.

Aktualnie zarówno teren zamku, jak i jego podziemi udostępniony jest zwiedzającym. Na turystów szukających mocnych wrażeń czeka nocne zwiedzanie. Przy okazji pobytu w Wałbrzychu warto wpaść także do Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia oraz do Muzeum Porcelany.

Zamek Czocha

Zamek Czocha słynie z malowniczego położenia i niepowtarzalnego klimatu. To pewnie dlatego jest chętnie wybierany przez filmowców — można go było podziwiać między innymi w serialu „Wiedźmin” i „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”. Odbywają się w nim również zjazdy fanów Harry’ego Pottera z całego świata.

Co do wyjątkowej atmosfery, Zamek Czocha zawdzięcza ją przede wszystkim tajemniczym podziemnym piętrom, ukrytym korytarzom — a według legend także zamurowanym komnatom pełnym kosztowności! Można go zwiedzać w dzień i w nocy. Dla turystów o mocnych nerwach przygotowano Multimedialne Sale Tortur, a dla najmłodszych — Warsztaty Magii.

Kompleks Riese

Jeżeli kiedykolwiek słyszałeś o legendarnej bursztynowej komnacie czy tajemniczym złotym pociągu, wiedz, że te historie wiążą się właśnie z Kompleksem Riese w Górach Sowich. Jest to sieć podziemnych korytarzy zwana też Wilczym Szańcem. Tunele i bunkry wydrążone w skałach przez nazistów tworzą w zasadzie całe miasto.

Przeznaczenie tego projektu do dziś pozostaje niewyjaśnione. Odkryto natomiast, że podziemne korytarze łączą w sieć wiele obiektów w okolicy, z Zamkiem Książ na czele. Obecnie można zwiedzać trzy podziemne obiekty:

  • Kompleks Rzeczka (Sztolnie Walimskie),
  • Kompleks Osówka,
  • Kompleks Włodarz.

Twierdza Kłodzko

W południowej części Dolnego Śląska czeka Kłodzko, w którym bez problemu znajdziesz wygodne zakwaterowanie. Warto zostać tu na kilka dni i dokładnie zwiedzić miasto, ale jest też ono świetną bazą wypadową do pobliskich uzdrowisk. Co do samego Kłodzka, koniecznie zobacz szesnastowieczny system umocnień chroniących miasto, czyli Twierdzę Kłodzko. Poza naziemną trasą po fortyfikacjach do dyspozycji turystów są podziemne korytarze.

Zaskakująca atrakcja w Twierdzy Kłodzko? Za opłatą i po krótkim szkoleniu artyleryjskim wystrzelisz z repliki osiemnastowiecznej armaty! Z kolei podczas nocnego zwiedzania możesz wziąć udział w historycznej inscenizacji oblężenia miasta.

Gdzie jeszcze zajrzeć, będąc w Kłodzku? Na pewno zachwyci Cię barokowy Rynek z ratuszem i zabytkowymi kamienicami, a także gotycki most na Młynówce.

Kraina Wygasłych Wulkanów

W regionie Gór i Pogórza Kaczawskiego zobaczyć można niezwykłe stożkowe wzgórza, które są pozostałością trzech okresów aktywności wulkanicznej. Region zwany jest właśnie dlatego Krainą Wygasłych Wulkanów. Utworzono tam Geopark, należący do Światowej Sieci Geoparków UNESCO. Na tym obszarze w szczególny sposób chroni się i promuje dziedzictwo geologiczne. Żeby dowiedzieć się jeszcze więcej o tamtejszych formacjach skalnych, warto odwiedzić też Sudecką Zagrodę Edukacyjną.

Kraina Wygasłych Wulkanów to doskonałe miejsce na ciekawą wędrówkę wśród cudów przyrody. Góra Ostrzyca, nazywana śląską Fudżi, to najwyższy z wygasłych wulkanów, na który można wspiąć się po kamiennych schodach. Zachwyt wzbudzają także Organy Wielisławskie i Małe Organy Myśliborskie — pionowe formacje skalne z zastygłego bazaltu.

Park Narodowy Gór Stołowych

Jeżeli wybierzesz się na Dolny Śląsk, koniecznie odwiedź także jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Góry Stołowe otrzymały swoją nazwę od licznych skał o spłaszczonych wierzchołkach — to tak zwane góry płytowe. Szczególnie polecamy wycieczkę na Szczeliniec Wielki, na którego szczycie znajduje się schronisko górskie z tarasami widokowymi.

Druga najbardziej znana atrakcja parku to Błędne Skały, czyli zespół skalnych labiryntów na pograniczu polsko-czeskim. Przejście przez Błędne Skały zajmuje około 40 minut. Na trasie czekają wyjątkowe formacje skalne o tak uroczych nazwach jak Kurza Stopka czy Dwunożny Grzyb. Spacer po Błędnych Skałach to niezapomniane przeżycie.

 

Dolny Śląsk to o wiele więcej atrakcji niż nasze top 7. Jeżeli chcesz się o tym przekonać i planujesz rezerwację noclegu przez booking.com, pamiętaj, że możesz przy okazji wesprzeć darowizną wybraną organizację. Jak to zrobić, przeczytasz tutaj. Życzymy udanej podróży!