Podróże

Warmia i Mazury są pełne miast idealnych na wakacyjny pobyt: od Olsztyna, przez Giżycko i Elbląg, po Lidzbark Warmiński. Połączenie urokliwych zabytków z malowniczymi jeziorami sprawia, że popularność tego regionu wśród turystów nie przygasa. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o 5 arcyciekawych atrakcjach, które warto odwiedzić w województwie warmińsko-mazurskim.

Twierdza Boyen

Feste Boyen, czyli Twierdza Boyen, to największa militarna atrakcja regionu, bardzo popularna wśród turystów. Nie bez powodu — można tam samodzielnie eksplorować kompleks o powierzchni około 100 ha, a także poczuć klimat żołnierskiego życia, zwiedzając przygotowane wystawy. Twierdza Boyen w Giżycku powstała w latach 1843-1855 na terenie ówczesnych Prus Wschodnich, żeby blokować strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Jej nazwa pochodzi od jednego z inicjatorów budowy obiektu, gene­rała von Boyen. Co ciekawe, bastiony twierdzy otrzymały nazwy od imion generała oraz od symboli znajdujących się w jego herbie.

Jakie wystawy czekają na Ciebie w Twierdzy Boyen? Po pierwsze, Galeria w Koszarowcu, w której obejrzysz między innymi mundury z okresu I wojny światowej i poznasz historię Giżycka. Po drugie, laboratorium prochowe z ekspozycją broni palnej. Po trzecie, stajnia z wozownią, i po czwarte — warsztat zbrojmistrza z wyposażeniem kuźni kowalskiej. Jeśli zatem planujesz nocleg w Giżycku, polecamy zwiedzenie tej wyjątkowej twierdzy.

Wilczy Szaniec

Położony w Gierłoży koło Kętrzyna Wilczy Szaniec to zabytek wojskowy z czasów II wojny światowej. W latach 1941-44 pełnił rolę kwatery głównej Adolfa Hitlera — koordynował on stamtąd atak na ZSRR. Wilczy Szaniec był kompleksem składającym się z licznych budynków murowanych i drewnianych, tworzących w zasadzie całe miasteczko, zamieszkiwane przez kilka tysięcy osób. Budowa tej kwatery była pilnie strzeżoną tajemnicą, a sam obiekt starannie maskowano.

Hitler spędził w Gierłoży około 800 dni. To tutaj doszło do nieudanego zamachu na Führera, który przeprowadził Claus Schenk von Stauffenberg. Wycofujące się wojska niemieckie niemal całkowicie zniszczyły Wilczy Szaniec. Mimo to nadal można poczuć, jak monumentalny był to obiekt i wizyta w tym miejscu jest niezapomnianym przeżyciem. 

Kanał Mazurski

To ponad 50-kilometrowy nieukończony kanał wodny, który miał połączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Morzem Bałtyckim i służyć do transportu handlowego. Plany na jego zbudowanie pojawiły się po raz pierwszy już w XVII wieku, natomiast projekt powstał dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Prace rozpoczęto w 1911 roku, jednak przerwała je I wojna światowa. Powojenny kryzys gospodarczy, a potem II wojna światowa sprawiły, że budowa stanęła w miejscu już na zawsze.

Choć większość planowanych śluz nie została ukończona, stanowią intrygującą atrakcję turystyczną. Obejrzeć warto zwłaszcza tę w Leśniewie Górnym — ma imponujące 46 metrów długości, 7,5 metra szerokości i 17-metrowy spad. W górnej części jej fasady widać wyżłobione miejsce na nazistowskiego orła. W śluzie działa latem ekstremalny park linowy. Można w nim między innymi wykonać skok wahadłowy wewnątrz komory śluzy. Warto też wspomnieć, że wzdłuż kanału znajduje się wiele rezerwatów przyrody doskonałych na piesze wędrówki.

Muzeum Mazurskie w Owczarni

Jeśli wybierasz się do województwa warmińsko-mazurskiego, polecamy miejsce, w którym poznasz historię Mazurów, dawnych mieszkańców tych terenów. Pochodzili oni z Mazowsza, skąd wyemigrowali, by osiedlać się w XIV i XV wieku na terenie państwa krzyżackiego, a w późniejszych wiekach w Prusach Wschodnich. Obszar, gdzie budowali swoje wsie, nazwano Mazurami. Ich kulturę i codzienne życie w dużej mierze kształtowała religia luterańska.

W Muzeum Mazurskim w Owczarni przekonasz się, jak to ich codzienne życie wyglądało. Muzeum powstało w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w murowanym budynku z 1850 roku. Był to tak zwany dom czworak, a więc przeznaczony dla czterech rodzin, ze wspólną kuchnią w centralnej części. Ekspozycja muzealna odzwierciedla wygląd typowego mazurskiego domu z okresu od początku XIX w. do połowy XX wieku. W sypialni, pokoju dziennym i kuchni obejrzysz autentyczne meble, narzędzia pracy, ale także dekoracje takie jak obrazy.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Nie ma drugiej tak znanej wszystkim Polakom bitwy jak bitwa pod Grunwaldem. I choć pozostało po niej niewiele widocznych gołym okiem śladów, teren, na którym się odbyła, warto odwiedzić. Zwłaszcza że przy okazji można dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu w nowoczesnym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Na terenie pola bitwy zobaczysz składający się z kilku części Pomnik Bitwy Grunwaldzkiej, ruiny kaplicy pobitewnej, wybudowanej w miejscu zbiorowego grobu poległych rycerzy, i pamiątkowy „kamień Jagiełłowy”.

Jeżeli masz taką możliwość, najlepiej pojawić się w tym miejscu przy okazji Dni Grunwaldu, które odbywają się co roku w lipcu. Ich największą atrakcją jest oczywiście inscenizacja bitwy, ale podczas kilkudniowego eventu obejrzysz także Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich czy turniej łuczniczy.

Warmia i Mazury to świetny wybór na letni wypoczynek — mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszych rekomendacji też tak uważasz! Szukając noclegu na wyjazd, pamiętaj, że możesz przy okazji wygenerować bezpłatnie darowiznę. Z FaniMani wystarczy chwila, by wesprzeć wybraną organizację dobroczynną!