Koniec lata wcale nie musi oznaczać końca podróżowania. Wrzesień jest doskonałym miesiącem na urlop, bo pogoda wciąż jest z reguły dobra, natomiast popularne miejsca są już mniej zatłoczone. Dlatego jeżeli chcesz odpocząć od zgiełku, wyjazd po szczycie sezonu wakacyjnego to doskonały pomysł. Gdzie warto pojechać? Polecamy 5 miast wręcz stworzonych do wczesnojesiennego odpoczynku.
Kazimierz Dolny
Jedno z najpopularniejszych wśród polskich turystów miast jesienią zwiedzisz w dużo spokojniejszej atmosferze. Choć przyjazd na jeden z tutejszych koncertów czy festiwali to niezapomniane przeżycie, bez tłumów wokół można w pełni docenić urokliwość tego miejsca. Kazimierz Dolny oczarowuje zarówno architekturą, jak i walorami krajobrazowymi.
Miasto położone jest wśród wzgórz i licznych lessowych wąwozów. Jego centrum stanowi czworoboczny rynek, na którym można podziwiać zdobione fasady kamienic i charakterystyczną drewnianą studnię z początku XX wieku. Co jeszcze wyróżnia zabudowę Kazimierza? Spichlerze wzdłuż Bulwaru Nadwiślańskiego pochodzące z XVI i XVII wieku, czyli czasów świetności Kazimierza Dolnego. Choć pełniły funkcje typowo gospodarcze, ich okazała architektura ze zdobionymi szczytami zachwyca.
Kazimierz Dolny jest niewielkim miastem, ale dzięki bogatej historii może pochwalić się godnymi uwagi zabytkami, od ruin średniowiecznego zamku, przez świątynie rzymskokatolickie, po synagogę w dawnej dzielnicy żydowskiej. Warto zarezerwować tu nocleg i zobaczyć to wszystko na własne oczy.
Kłodzko
Jedna z najstarszych miejscowości na Ziemi Kłodzkiej, porównywana przez niektórych do czeskiej Pragi. Czym sobie na ten komplement zasłużyła? Piękną zabudową, niepowtarzalnym klimatem, a także mostem na Młynówce, który wprawdzie nie rozmiarem, ale za to stojącymi na nim kamiennymi figurami przypomina praski Most Karola. Cechą charakterystyczną Kłodzka jest różnorodność kulturowa i architektoniczna. A oprócz zabytków turystów przyciąga też bliskość gór, w tym Parku Narodowego Gór Stołowych.
Atrakcje, z którymi miasto kojarzone jest najbardziej to Twierdza Kłodzko i Podziemna Trasa Turystyczna. Trudno się dziwić — zwiedzenie biegnących pod Kłodzkiem korytarzy, oglądanie dział artyleryjskich, a także podziwianie panoramy miasta z góry to niezapomniane chwile. Dzięki ekspozycjom i odbywającym się tam eventom można dowiedzieć się wszystkiego o historii twierdzy, a nawet trochę przeżyć ją na własnej skórze.
Co jeszcze zachwyca w Kłodzku? Rynek z ratuszem i secesyjnymi oraz barokowymi kamienicami, a także liczne zabytki sakralne. To miejsce, w którym warto po prostu spacerować i obserwować intrygujące detale dookoła.
Kudowa-Zdrój
Czy może być lepsze miejsce na spokojny odpoczynek w jesiennej aurze niż urokliwe uzdrowisko? Ale pobyt w jednym z tutejszych sanatoriów i skorzystanie z leczniczych kąpieli czy masaży to tylko jedna z możliwości spędzenia wolnego czasu w Kudowie. W samym kompleksie uzdrowiskowym turyści mogą także pospacerować po zacisznym Parku Zdrojowym i zajrzeć do Pijalni Wód Mineralnych. To największa pijalnia wód mineralnych na Dolnym Śląsku.
Jakie inne miejsca warto zobaczyć w Kudowie-Zdroju? Proponujemy udać się szlakiem ciekawych muzeów, takich jak:
- Muzeum Zabawek „Bajka”, z niemal 6 tysiącami eksponatów,
- Muzeum Kultury Ludowej — skansen na terenie dawnej wsi, obecnie w granicach miasta,
- Muzeum Minerałów, w którym są m.in. niezwykłe skamieniałości i największa w Polsce czaszka z kryształu górskiego.
Wyjątkowa ekspozycja czeka także w gospodarstwie o nazwie Szlak Ginących Zawodów, gdzie można przyjrzeć się pokazom garncarstwa, tkactwa czy kowalstwa.
Kudowa-Zdrój jest również świetnym miejscem na urlop dla miłośników aktywnego wypoczynku. I to nie tylko jako baza wypadowa do Gór Stołowych, gdzie czeka Szczeliniec Wielki i popularny rezerwat Błędne Skały. W samym mieście można wybrać się na wycieczkę na Górę Parkową, o wysokości 477 m nad poziomem morza. Na szczycie stromego wzniesienia czeka Altana Miłości, z której rozpościera się piękny widok.
Świeradów-Zdrój
Tak, polecamy kolejne uzdrowisko — ale naprawdę są ku temu powody! Górskie uzdrowisko to miejsce, którego mikroklimat pomaga wyciszyć się po letnich miesiącach i nabrać sił na zimę. Wrzesień to zbyt wczesny termin, żeby skorzystać z tutejszego stoku narciarskiego, ale na aktywnych czekają szlaki rowerowe. Miłośników mocnych wrażeń z pewnością zainteresuje też SkyWalk Świeradów-Zdrój, czyli tak zwana ścieżka w chmurach. Łagodną kładką wchodzi się na szczyt 62-metrowej konstrukcji, dającej wrażenie, jakby wisiało się w powietrzu. A z góry można zjechać z powrotem na ziemię zjeżdżalnią!
Kto woli poczuć uzdrowiskowy klimat, też będzie miał co robić. W Domu Zdrojowym pospaceruje, popijając wody lecznicze, i zajrzy na taras widokowy. A w podziemiach czeka Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Z jakich zabiegów można skorzystać w uzdrowisku? To między innymi okłady borowinowe, kąpiele w wodach mineralnych, kąpiele świerkowe i różnorodne masaże.
Jakie inne atrakcje kryje Świeradów-Zdrój? Na spokojną wycieczkę, także w rodzinnym gronie, polecamy Czarci Młyn. Mimo groźnie brzmiącej nazwy i legendy o młynarzu porwanym do piekła nie ma się czego bać — aktualnie mieści się w nim Muzeum Chleba. Zwiedzający mogą się tam dowiedzieć, jak kiedyś wyglądała produkcja mąki i wypiek chleba, a także obejrzeć stuletni piec chlebowy.
Międzyzdroje
Chcesz wyjechać nad Bałtyk i podziwiać morze, a nie morze parawanów? Spacery po plaży we wrześniu są równie relaksujące i przyjemne, a jesienne burze wyrzucają na brzeg najwięcej bursztynów. Z nadmorskich miejscowości polecamy Międzyzdroje — zatłoczone w sezonie, a piękne i kojące we wrześniu.
Z czym najbardziej kojarzą się Międzyzdroje? Z gwiazdami! Ale tymi obserwowanymi nie na niebie, a na scenach teatrów, ekranach kinowych i koncertach. To tutaj bowiem odbywa się Festiwal Gwiazd, gromadzący wielkie postacie polskiej kultury, i można przespacerować się Promenadą Gwiazd. Aleja, przypominająca tę w Hollywood, udekorowana jest odciskami dłoni wybitnych polskich artystów. Gwiazdy kina „spotkasz” też w Gabinecie Figur Woskowych, obok znanych polityków czy postaci z bajek.
Kolejna godna uwagi atrakcja to Oceanarium, w którym przyjrzysz się rybom z całego świata, od błazenków po rekiny. Tak zwany touch pool umożliwia dotknięcie żywych ryb, a 16-metrowy półtunel — przyjrzenie się okazom z bliska. Rodziny z dziećmi docenią salę zabaw i salę multimedialną dla najmłodszych zwiedzających.
Wrzesień to z wielu względów świetny czas na podróżowanie. Zwłaszcza że łatwiej jest znaleźć nocleg, i to w dobrej cenie. A przy okazji można jeszcze zrobić bezpłatną darowiznę za pośrednictwem rozszerzenia do przeglądarki lub aplikacji mobilnej FaniMani. Same plusy — nie ma na co czekać!