Podróże

Województwo lubelskie staje się coraz popularniejsze wśród turystów, i nic w tym dziwnego. Można w nim zwiedzić malownicze miasta i miasteczka lub zrelaksować się w otoczeniu przepięknej przyrody. Jeżeli jeszcze nie odwiedziłeś Lubelszczyzny, pomożemy Ci zaplanować ciekawe wycieczki. Sprawdź 5 miejsc, których według nas nie można przegapić w województwie lubelskim.

Lublin

Zaczynamy od stolicy regionu, bo naprawdę warto. Lublin jest szczególnie popularny w sezonie letnim, kiedy odbywają się tam ciekawe wydarzenia kulturalne, np. Carnaval Sztukmistrzów, Lubliner Festival czy Lublin Jazz Festival. Ale o każdej porze roku jest tam co robić. Liczba zabytków Lublina może przyprawić o zawrót głowy: Stare Miasto, Brama Krakowska, Muzeum Narodowe, unikalna Lubelska Trasa Podziemna i wiele innych.

Gdy zechcesz odpocząć od muzeów i pomników, wybierz jeden z terenów rekreacyjnych miasta: Ogród Saski, Park Rury albo Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Na terenie tego ostatniego możesz wstąpić do Dworku Kościuszków, albo zatrzymać się na herbatę w kawiarence.

Zamość

Nazywany jest perłą renesansu. Jego Stare Miasto zostało w 1992 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Układ urbanistyczny Zamościa wpisuje się w renesansową ideę miasta idealnego, łączącego wygodę mieszkańców z wyjątkową estetyką i bezpieczeństwem.

Włoski artysta Bernardo Morando zaplanował zabudowę miasta tak, by poszczególne jego elementy odpowiadały częściom ludzkiego ciała. I tak Pałac Zamoyskich jest w tym planie głową, a Rynek Wielki — sercem. Poza tymi dwoma zabytkami warto odwiedzić też Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Jeśli dotrzesz do Zamościa, koniecznie poświęć trochę czasu na podziwianie rynkowych kamienic, odzwierciedlających wielokulturową historię miasta.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to miasto, którego nie trzeba turystom przedstawiać — co roku przybywają ich tam rzesze. Co ich przyciąga? Niepowtarzalny klimat, a latem dodatkowo słynny Festiwal Filmowy Dwa Brzegi. Choć miasto jest niewielkie, jest tu co oglądać: średniowieczny Rynek, ruiny zamku z basztą widokową, studnię z XIX wieku. Panoramę miasta obejrzysz ze Wzgórza Trzech Krzyży.

Kazimierz Dolny słynie też z wąwozów lessowych, których ściany mają nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Najpopularniejszym jest Korzeniowy Dół, nazywany tak dzięki odkrytym korzeniom drzew. Inne kazimierskie wąwozy to m.in. Granicznik, Wąwóz Małachowskiego i Norowy Dół. Wszystkie są znakomitym miejscem na spacer, a nawet rowerową wycieczkę.

Nałęczów

Zdecyduj się na nocleg tutaj, a poczujesz uzdrowiskowy mikroklimat. Nałęczów, dawniej znany także jako Nałęczów-Zdrój, to miejsce słynące z leczenia dolegliwości kardiologicznych. Chlubą miasta jest Park Zdrojowy o powierzchni 25 hektarów, ze starannie pielęgnowanym drzewostanem. Na jego terenie zwiedzisz między innymi Dom Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i pałac Małachowskich. Do odpoczynku służą liczne altanki i werandy, a w samym sercu parku czeka staw z Wyspą Miłości. 

Warto też wiedzieć, że w Nałęczowie bywali bardzo znani kuracjusze: Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Zofia Nałkowska. Stąd w mieście można odwiedzić Muzeum Stefana Żeromskiego — w drewnianym domu w stylu zakopiańskim, który niegdyś był pracownią pisarza, a także Muzeum Bolesława Prusa.

Roztoczański Park Narodowy

Malownicze starówki, zamki i muzea to tylko jedno z oblicz Lubelszczyzny. Znajdzie się tu też coś dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, wśród natury. Polecamy odwiedzić przede wszystkim Roztoczański Park Narodowy, który ma już pięćdziesiąt lat. Słynie przede wszystkim z przepięknych terenów leśnych — można w nim znaleźć aż 400 drzew uznawanych za pomniki przyrody.

Symbolem parku jest konik polski i na jego terenie znajdziesz wyznaczony obszar, gdzie koniki żyją bez ingerencji człowieka. Inne zwierzęta, jakie można obserwować w Roztoczańskim Parku Narodowym to wypasające się bydło, a także różnorodna populacja ptaków. 

To jak, przekonaliśmy Cię, że warto wybrać się na Lubelszczyznę? Miasta pełne zabytków i zielone lasy Roztocza to świetne miejsce na weekendowy wypad, rodzinną wycieczkę i romantyczną podróż. A miejsc do zwiedzania jest mnóstwo. Pamiętaj, by rezerwując nocleg na Booking.com, skorzystać z możliwości dokonania darowizny. To nic Cię nie kosztuje!