Podróże

Tym razem zapraszamy Cię do odwiedzenia województwa wielkopolskiego. Wybraliśmy 5 małych miejscowości, które będą znakomite na krótki wyjazd, na przykład na weekend. Polecimy Ci różne możliwości spędzenia wolnego czasu, od podziwiania historycznych zabytków po żeglowanie. Zatem nie ma na co czekać — czas zarezerwować nocleg i spakować walizkę!

Kórnik

Nad malowniczym Jeziorem Kórnickim czeka na turystów Kórnik. Serce miasta stanowi zamek, którego historia sięga XIV wieku. Pierwotnie Zamek w Kórniku był budowlą obronną otoczoną fosą, a jedyną drogą do środka był most zwodzony. Na przestrzeni wieków przeszedł liczne przebudowy, finalnie przybierając neogotycki charakter.

Wnętrza zamku zaaranżowano tak, by zwiedzający mogli poczuć atmosferę arystokratycznej rezydencji i podziwiać meble z różnych epok, porcelanę, militaria czy obrazy. Wśród obrazów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wiszący w Sali Jadalnej portret kobiety w białej sukni. To Teofila z Działyńskich Szołdrska Potulicka, która według legendy tuż przed północą schodzi z portretu i przechadza się po zamkowych salach. Biała Dama z Kórnika to najsłynniejszy polski duch!

Kolejnym godnym uwagi punktem na mapie turystycznej Kórnika jest arboretum, jedno z największych i najstarszych w Polsce. Arboretum to szczególny rodzaj ogrodu botanicznego, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Arboretum Kórnickie zachwyca różnorodnością roślin, w tym egzotycznymi gatunkami drzew i krzewów. To prawdziwy raj dla miłośników botaniki i spacerowiczów, szczególnie wiosną, gdy kwitną słynne magnolie.

Rogalin

Rogalin to położona pół godziny drogi samochodem od Poznania wieś, kryjąca prawdziwe skarby turystyczne, przyciągające zarówno miłośników historii, jak i przyrody. Główną atrakcją jest Pałac w Rogalinie, wybudowany w XVIII wieku w stylu barokowo-klasycystycznym. Rezydencja ta była siedzibą słynnego rodu Raczyńskich i do dziś zachwyca swoim wnętrzem, w którym znajduje się unikalna kolekcja dzieł sztuki, w tym obrazy Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej.

Otaczający pałac park to prawdziwy raj dla spacerowiczów. Znajdują się tu wiekowe dęby, z których najsłynniejsze, Lech, Czech i Rus, mają po 1000 lat. Na terenie kompleksu parkowo-pałacowego warto odwiedzić także powozownię, gdzie zgromadzono kolekcję zabytkowych pojazdów należących do właścicieli Rogalina, oraz kaplicę św. Marcelina, wzorowaną na antycznej świątyni rzymskiej. Wzniesiona z inicjatywy Edwarda Raczyńskiego, mieści kryptę grobową rodziny.

Śrem

Położony nad Wartą Śrem to jedno z najstarszych miast w Polsce. Główną atrakcją turystyczną Śremu jest rynek z barokowymi i renesansowymi kamienicami oraz zabytkowym ratuszem z XIX wieku, zwieńczonym wieżą zegarową. Spacerując po rynku, można zanurzyć się w atmosferze tego historycznego miejsca.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. To najstarszy zabytek w Śremie: dokładna data powstania nie jest znana, ale pochodzi prawdopodobnie z XIV lub XV wieku. Do budynku kościoła przylega prostokątna wieża o wysokości 62 m, dobudowana w XVI wieku. W centrum ołtarza znajduje się kopia obrazu Tycjana z 1518 r., który przedstawia wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny — patronki kościoła.

Śrem to również doskonałe miejsce, by aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Malownicze tereny nad Wartą zachęcają do spacerów, wycieczek rowerowych i pikników. Warto odwiedzić Park Miejski im. Powstańców Wielkopolskich, w którym znajdują się liczne alejki dla pieszych, miejsca do wypoczynku, a także plac zabaw dla dzieci. Miłośnikom sportów wodnych przystanie nad Wartą oferują możliwość wypożyczenia kajaków i rowerów wodnych. Ciekawą opcją jest też rejs statkiem wycieczkowym po Warcie.

Rawicz

Nasza kolejna propozycja to wycieczka do urokliwego Rawicza. Głównym punktem na mapie turystycznej miasta jest rynek z ratuszem z XVIII wieku, który od 1973 roku stanowi siedzibę Muzeum Ziemi Rawickiej. Od 1638 roku do połowy XX wieku rynek pełnił funkcję placu targowego. Od końca XVIII wieku zaczęły w jego obrębie powstawać murowane kamienice, z których część można podziwiać do dziś.

Jednym z najważniejszych zabytków Rawicza jest Kościół św. Andrzeja Boboli. Zaprojektował go najwybitniejszy śląski architekt okresu klasycyzmu – Carl Gotthard Langhans, twórca słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie. W jego wnętrzu podziwiać można monumentalne organy, jedne z największych w Wielkopolsce.

Rawicz słynie także z pięknych terenów zielonych. Planty Jana Pawła II to drugie pod względem długości i powierzchni planty w Polsce. Otaczają stare miasto i stanowią część zabytkowego układu urbanistycznego Rawicza. Ich historia wiąże się także z dawnymi miejskimi fortyfikacjami: promenada na terenie plantów powstała w miejscu wałów obronnych i zasypanych fos.

Chodzież

Malownicze wzgórza porośnięte gęstymi lasami i jeziora polodowcowe sprawiły, że okolice Chodzieży nazywane są „Chodzieską Szwajcarią”. To miejsce na nocleg idealne dla wielbicieli odpoczynku na świeżym powietrzu. W Chodzieży czekają kąpieliska i trasy rowerowe. Jeziora Chodzieskie, Karczewnik i Strzeleckie są idealne do żeglowania, wędkowania i kajakarstwa. Na górze Talerz od 2004 roku funkcjonuje wyciąg narciarski. Znajduje się tam też punkt widokowy.

Centralnym punktem Chodzieży jest piękny rynek z zabytkowym ratuszem oraz kościołem parafialnym pod wezwaniem świętych Mikołaja i Floriana z XV wieku. Niegdyś w mieście stał też zamek, jednak dziś pozostały już tylko jego fragmenty, a elementy z rozbiórki posłużyły do budowy fabryki porcelany. To właśnie ta fabryka jest najbardziej kojarzona z Chodzieżą. Jej początki sięgają 1852 roku. Najpierw produkowano w niej naczynia fajansowe, a od 1896 roku także porcelanę. Swój okres świetności miała w latach 60. i 70. XX wieku, ale chodzieska porcelana do dziś jest synonimem elegancji i rzemieślniczego kunsztu.

Nasze propozycje to zaledwie ułamek atrakcji turystycznych Wielkopolski, ale mamy nadzieję, że Cię zainspirują i przekonają, że to doskonały region na wypoczynek. Wybrałeś już miejsce, które chcesz odwiedzić? Pamiętaj, że możesz przy okazji rezerwacji na Booking.com wygenerować darowiznę na szczytny cel. Warto zrobić coś dobrego bez dodatkowych kosztów, prawda?