W naszych polecajkach turystycznych czas na Mazowsze. Warszawa przyciąga nowych mieszkańców oraz turystów, natomiast oczywiście nie jest jedynym godnym zainteresowania miejscem w tym regionie. Przygotowaliśmy propozycję 3 tras podróży po województwie mazowieckim, odpowiadających różnym gustom i potrzebom. Wybierz swój szlak i ruszaj z nami!
Szlakiem zamków i pałaców
Chcesz poczuć średniowieczny klimat albo pozachwycać się pałacową architekturą? Województwo mazowieckie Cię nie zawiedzie! Oto kilka wyróżniających się na mapie Mazowsza zabytków.
Zamek w Czersku (noclegi w okolicy) był niegdyś siedzibą książąt mazowieckich. Przez pewien czas należał do słynnej królowej Bony — zawdzięczamy jej rozbudowę zamku. Budowlę w stylu gotyckim można zwiedzać przez cały rok. Mimo zniszczeń jej wieże wciąż robią ogromne wrażenie. Tak samo jak liczne wydarzenia tam organizowane — rekonstrukcje walk, turnieje rycerskie, pikniki historyczne, festiwale muzyczne.
Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie zbudowano na przełomie XIV i XV wieku, gdy Mazowsze było osobnym księstwem. Zaplanowano jego bryłę tak, by przypominał zamki bizantyjskie. Miał chronić ludność miasta i cenny dobytek w okresie zagrożenia przez wroga, i robił to skutecznie — nigdy nie został zdobyty. W zrewitalizowanym zamku mieści się oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej z ciekawymi ekspozycjami.
Pałac w Otwocku Wielkim to perła barokowej architektury. Powstał pod koniec XVII wieku i stanowił letnią rezydencję rodu Bielińskich — mazowieckiej szlachty. Posadowiono go na wyspie na jeziorze Rokola. Warto obejrzeć jego wnętrza, jak i malowniczy park dokoła. Z ciekawostek warto wspomnieć, że Pałac w Otwocku Wielkim był miejscem internowania Lecha Wałęsy. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Wnętrz, oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.
Nasza ostatnia rekomendacja to zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Młochowie. Choć klasycystyczny pałac wciąż czeka na remont, nadal prezentuje się imponująco. Oprócz niego wśród zieleni podziwiać można dwie oficyny i dawną oranżerię, w której znajduje się teraz kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła. Park w Młochowie ma powierzchnię ok. 17 ha, więc jest idealny na długi spacer wśród unikatowego drzewostanu.
Najciekawsze muzea Mazowsza
Nie warto ulegać stereotypom — zwiedzanie muzeów to naprawdę ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, a Mazowsze może się pochwalić ich ogromną różnorodnością. Wybraliśmy więc dla Ciebie 4 zróżnicowane tematycznie atrakcje.
Zaczynamy od Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Zgromadzono w nim pamiątki związane z rodziną Krasińskich, w szczególności z dramatopisarzem i poetą Zygmuntem Krasińskim, jak również pamiątki epoki napoleońskiej — z uwagi na udział Wincentego Krasińskiego w kampanii napoleońskiej. Na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego mieści się zabytkowy zespół pałacowo-parkowy, stąd na muzeum składa się kilka obiektów, w tym neogotycki pałacyk czy przepiękna oranżeria. Jest co zwiedzać!
Nasza druga propozycja to Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen stanowi odwzorowanie mazowieckich wsi z końca XIX i początku XX wieku. Pobyt tutaj to prawdziwa podróż w czasie! Podziwiać można zagrody chłopskie, ratusz, drewniany kościół czy kuźnię. W niektórych budynkach czekają wystawy stałe, a podczas imprez plenerowych przekonasz się na przykład, jak pracował wikliniarz, kowal czy garncarz.
Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej, a także największa kolekcja sztuki secesyjnej w Polsce. Ekspozycja zajmuje cztery piętra kamienicy i obejmuje m.in. zbiory rzemiosła artystycznego, a także galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski. Oczywiście zachęcamy, by przy okazji wizyty zwiedzić też inne zabytki Płocka, jak chociażby Zamek Książąt Mazowieckich.
Na końcu muzealnego szlaku zapraszamy Cię do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Placówka może pochwalić się największym zbiorem taboru wąskotorowych pojazdów szynowych w Europie. Poza zwiedzaniem sal wystawowych tutejszą atrakcją jest przejażdżka pociągiem retro — nie mogło być inaczej!
Trasa dla miłośników przyrody
W naszym poradniku musiała znaleźć się propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku i odetchnąć pełną piersią. Co do oddychania, to Kampinoski Park Narodowy nazywany jest „zielonymi płucami Warszawy”. Są to płuca niemałe, bo odwiedzający mogą skorzystać z ponad 360 km szlaków pieszych i 200 km szlaków rowerowych. Kampinoski Park Narodowy wyróżniają różnorodne krajobrazy: są tu lasy, wydmy i bagna. Znajduje się tam również miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym — cmentarz ofiar potajemnych egzekucji dokonanych przez hitlerowców w Palmirach.
Z kolei w Mazowieckim Parku Krajobrazowym czeka na Ciebie jedno z największych torfowisk na Mazowszu — Bagno Całowanie. Możesz pokonać je drewnianą kładką, z bliska obserwując miejscową florę i faunę, albo wstąpić na wieżę widokową.
Kolejny przystanek, jaki proponujemy na tej trasie, to Jezioro Zegrzyńskie. Okolica stanowi doskonałe miejsce na nocleg. Warto zostać na kilka dni, bo można tu nie tylko kąpać się i opalać, ale także spróbować sportów wodnych, od żeglarstwa po wakeboarding. Jeżeli takie aktywności to Twoja bajka, na Mazowszu warto wybrać się też na spływ kajakowy Pilicą.
To był już ostatni przystanek, jaki proponujemy w województwie mazowieckim. Mamy nadzieję, że nasze rekomendacje zachęciły Cię do zwiedzenia tego wspaniałego regionu. Pamiętaj, że jeśli rezerwujesz nocleg przez Booking.com, możesz skorzystać z okazji do przekazania darowizny. Z FaniMani to takie proste, a nie wydajesz ani złotówki!