Algorytmy Facebooka Baza wiedzy / Poradnik

Artykuł powstał na podstawie webinara przeprowadzonego w ramach Akademii NGO FaniMani, który jest dostępny do obejrzenia po zalogowaniu 👇

Algorytmy - miniatura wideo

 

Prowadzisz fanpage organizacji lub profil na Facebooku i trochę po omacku szukasz sposobów na złapanie zasięgów? Wstawiasz regularnie, ale widzisz, że to nie działa?

Słyszysz opowieści o algorytmach Facebooka, i że się “co chwilę zmieniają”, i że “tylko płatne reklamy działają”, i nie wiesz co robić? Czas to zmienić.

Z artykułu dowiesz się, jak dać się polubić algorytmom i co na nie wpływa. Poznasz dobre praktyki bycia online ze swoją organizacją.

Krzywa adaptacji do zmiany – jak są wykorzystać w social mediach

Zacznijmy od uświadomienia sobie, że wokół nas są różne typy osób – innowatorzy (i to zazwyczaj jesteście Wy w organizacjach), osoby które pragmatycznie podchodzą do tematów, czy wreszcie sceptycy i maruderzy. Należy jednak pamiętać o osobach, które mogą okazać się propagatorami dobrych – Waszych – pomysłów i te właśnie osoby warto wykorzystać w komunikacji, aby nieśli dalej informacje o Waszych działaniach i organizacji. Dajcie im taką możliwość i skupcie się w pierwszej kolejności na osobach, które są najbliższej Was.

A jak znaleźć te osoby i do nich dotrzeć? Poproście osoby z bliskiego otoczenia Waszej organizacji i przygotujcie z nimi katalog haseł, które trafnie opisują Wasze działania, cele, coś charakterystycznego dla Was. Osoba ze świeżym spojrzeniem na pewno inaczej podejdzie do tego tematu. Ludzie powiedzą Wam czego nie rozumieją, co jest niejasne, a co uwielbiają w Waszej organizacji. Taki “katalog” możecie dalej wykorzystać do komunikacji z osobami, które mogą okazać się Waszymi propagatorami. Oczywiście również mówimy o komunikacji w social mediach.

Co się zmieniło na Facebooku?

Gdy już wiemy do kogo i z jaką komunikacją chcecie iść w świat, warto wybrać kanał komunikacji. My dzisiaj w artykule skupiamy się na Facebooku i jego algorytmach. Na początku przeanalizujmy co zmieniło się w ostatnim czasie na Facebooku, aby wiedzieć czego nie robić, a co jak najbardziej ma wpływ na algorytmy i możecie te działania powtarzać.

Z pewnością zmieniło się to, że coraz mniejsze znaczenie ma to co polubiliśmy, kogo polubiliśmy, czy jakie grupy. Wpływ ma na to to, że Facebook niejako podgląda to co mamy na telefonie, a dokładniej jakie aplikacje zainstalowaliśmy. Na pewno każdy z Was ma je różne, a informacje z nich trafiają do Facebooka, tworzy się Wasz profil psychograficzny. Powstaje Wasza mapa zachowań, reakcji. Coraz częściej system będzie ignorował to co polubiliśmy na FB, a szerzej będzie patrzył na profil psychograficzny. Dlatego też średnio tylko 0,07% Waszych obserwujących jest zaangażowanych w Waszych social mediach. Jeżeli macie powyżej 1% zaangażowania to jest bardzo dobry wynik. A co zrobić, aby zaangażowanie Waszych obserwujących nie malało tak drastycznie? O tym dalej…

Edge Rank – co to jest?

Edge Rank to jeden z algorytmów Facebooka, który odpowiada za treści, jakie pojawiają się w feedzie użytkowników. Sugerując się zachowaniami w serwisie Edge Rank wyświetla wpisy, które mogą okazać się interesujące dla użytkownika. Warto wspomnieć, że jest to jeden z głównych algorytmów i choć właściciel Facebooka zapowiada zmiany to nadal się na nim opieramy.

Składniki Edge Rank

Trzy podstawowe składniki zasięgu organicznego (czyli tego jaka treść pojawi się w feedzie):

Affinity – wskaźnik  intensywności reakcji i przywiązania, z jaką użytkownik wchodzi w interakcję z innymi użytkownikami lub stronami i grupami. Jako konto prywatne mamy jakiś scoring interakcji z inną stroną/grupą. Im wyższy scoring, tym większa widoczność i zasięg organiczny strony. 

Scoring budujemy przez zaangażowanie użytkowników, a dobrym pomysłem na zwiększenie zaangażowania może być na przykład chatbot na Messengerze. Dobrze zaprogramowany chatbot, jest świetnym pomysłem, zwłaszcza że może być mapą po Waszej stronie facebookowej. Innym przykładem jak budować zaangażowanie to np. publikowanie stories lub reelsów. Kolejny przykład budowania zaangażowania to komentarze – gdy publikujemy jakąś treść i ktoś nam coś skomentuje to scroing nam się zwiększa. Co ważne – odpisujcie na komentarze, a najlepiej otwartymi pytaniami, tak aby otrzymać kolejne odpowiedzi od użytkowników.

Co ciekawe, na wskaźnik affinity ma wpływ także zaangażowanie Waszych znajomych i znajomych Waszych znajomych. System odczytuje to tak, że treści z danej strony są ciekawe dla szerszej grupy osób i podbija affinity danej strony. Zachęcajcie więc Waszych użytkowników do działania – jeśli dany użytkownik coś kliknie, system przez kilka dni testuje, czy to kliknięcie to był incydent, czy faktycznie jest zainteresowany Waszymi treściami.

Weight – drugi wskaźnik, jest to waga aktywności. System patrzy na to, jak  użytkownik zareagował i jaka była waga treści. Najlepiej jest punktowane, gdy użytkownicy udostępniają dalej posty, stories itd. A czego nie powinniście robić, aby nie obniżyć wagi aktywności? Nie publikujcie jakiegoś postu o tej samej treści na wielu grupach (grupy mogą zablokować takie spamowanie). 

Co ma największą wagę? W kolejności – komentarze, potem lajki, kliknięcie w post/galerię, następnie wyświetlenie posta i odtworzenie filmu. Dbajcie, aby udostępnienia były organiczne. Co ważne – negatywna reakcja, na przykład ukrycie posta przez Waszego obserwującego to sytuacja, gdy dostajecie ujemny indeks. Wystrzegajcie się więc treści, które użytkownicy mogliby ukryć.

Oprócz wagi komentarza i reakcji użytkowników ważna jest waga posta (najwyżej cenione są transmisje na żywo, a co za tym idzie najbardziej budują zasięgi). Sprawdźcie kiedy Wasza grupa docelowa jest najbardziej aktywna i róbcie transmisje na żywo regularnie. Dobrze jest to robić raz w tygodniu, bo ludzie się do tego przyzwyczajają. Nawet jeśli na początku, podczas transmisji będzie kilka osób to podziękujcie im za poświęcony czas, zapytajcie co im się podobało. To są Wasi propagatorzy, którzy znaleźli czas, żeby posłuchać o Waszych działaniach i pójdą w świat z informacją o Waszej organizacji. Jeśli z kolei zastanawiacie się kiedy jest najlepsza pora dnia, czy tygodnia na transmisję live to zapytajcie wprost swoich odbiorców (np. w newsletterze, czy stories). Live’y są o tyle ważne, że dzięki nim rośnie także wskaźnik affinity, ponieważ rośnie zaangażowanie społeczności, ludzie reagują w czasie rzeczywistym i Facebook to promuje. Możecie w trakcie transmisji opowiadać do u Was słychać, czym się zajmujecie, może jak wygląda Wasze spotkanie organizacji – pomysłów może być wiele.

Jeśli chodzi o wagę tego co publikujecie, w dalszej kolejności po live’ach są filmy udostępnione jako premiera, dalej filmy udostępnione tak po prostu, posty z wieloma zdjęciami, post z jednym zdjęciem, następnie zwykły post z tekstem. Co ciekawe – grafika zrobiona np. w Canvie jako video też będzie lepiej promowana. Na końcu są udostępnienia postów wewnątrz Facebooka oraz udostępnienie spoza FB – to ma najmniejszą wagę. Warto wspomnieć, że linki w postach są także najniżej indeksowane, jeśli chodzi o treści (nie ma znaczenia czy link znajduje się w treści posta czy w komentarzu).

Z worka innych wskazówek – bawcie się formą publikowanych treści. Dobrym pomysłem jest na przykład przyklejenie naklejki z pytaniem na zdjęciu Waszej organizacji. Pytania mogą być naprawdę różne, ważne aby zaangażowały Waszych odbiorców (Co wiesz o naszej organizacji? Co nowego chcesz się dowiedzieć? Zagadka, co szykujecie dla podopiecznych, czy jakiś żart). Następnie udostępniajcie odpowiedzi Waszych użytkowników.

Decay oznacza aktualność wpisu oraz to, kiedy ostatnio nastąpiła interakcja z daną stroną/ użytkownikiem. Przez pierwsze 20-30 minut losowa grupa widzi daną treść, a system bada czy jest zaangażowanie, czy podoba się to użytkownikom. Jeśli tak – to podbija zasięg organiczny, jeśli nie to zmniejsza go. 

Reelsy w świecie algorytmów

Reelsom, zwanym też rolkom poświęcimy osobny akapit, ponieważ algorytm Facebooka bardzo je promuje. Wiąże się to z tym, że w social mediach nastąpiła “tiktokizacja” – spada nam uważność, więc dlatego coraz krótsze formy będą dawały więcej rozrywki. Co jest wyzwaniem dla Was? Aby w bardzo krótkim czasie zwrócić taką rolką uwagę użytkownika. Być może Wasi potencjalni darczyńcy oglądają rolki, więc ta forma komunikacji na pewno jest warta uwagi. Może warto połączyć zabawę z konstruktywną wiedzą, ciekawostkami? Spróbujcie się pobawić tą formą i na pewno zobaczycie efekty w zasięgach!

Co się nie zmieniło na Facebooku?

Na Facebooku na pewno nie zmieniło się to, że nadal docieracie do człowieka. Pojawia się więc pytanie czy dobrze znacie swoich odbiorców? Czy wiecie co zrobić, aby Wasz komunikat wzbudzał emocje? Musicie się zastanowić, co jest ważne dla Waszego odbiorcy, w co klika, czego słucha, do czego używa mediów społecznościowych, jakie ma wartości, oczekiwania i potrzeby, zachowania cyfrowe, czy nawyki itp. Takich pytań można mnożyć. Ostatecznie ważne jest to, czy Wasze treści wzbudzają emocje (a pamiętajcie, że inne emotikony niż lajk są wyżej promowane).

Sprawdzajcie reakcje na posty, które generują inne reakcje niż lajki i testujcie, powtarzajcie, bawcie się tym. Usiądźcie i przejrzycie posty z ostatniego tygodnia – róbcie to regularnie – zwróćcie uwagę na reakcje, zasięgi i wyciągnijcie wnioski z Waszej komunikacji.

Niechciany post = spam

Niekoniecznie jeśli wrzucicie w godzinę kilka postów to będzie to odczytane jako spam, ale musi być tak, że te posty wygenerują reakcje. Częstotliwość nie jest istotna, ważniejsze jest zaangażowanie użytkowników. Ponownie więc wraca pytanie, czy dobrze znacie swoich odbiorców.

Może warto pomyśleć o tym, jak zaskoczyć odbiorców w takich kilku postach. Spróbujcie wykorzystać hasło “ciąg dalszy nastąpi”, poinformujcie, że coś się będzie działo, ale powoli zdradzajcie tajemnicę. Zostawcie ludzi w niepewności. Tutaj pojawia się czar storytellingu, który jest tematem rzeką, ale clou jest najważniejsze – dobrą historią możecie wzbudzić ogromne zainteresowanie.

Nie tylko Facebookiem człowiek żyje

Podsumowując, poznajcie swoich odbiorców, bo algorytmy będą się zmieniać cały czas, więc jeżeli wiecie gdzie znaleźć Waszych odbiorców to możecie wyjść poza algorytm i docierać do nich. Dbajcie więc o relacje także poza Facebookiem – twórzcie podcasty, piszcie do zainteresowanych ciekawe newslettery, takich pomysłów może być wiele.

 

Bonus – sesja pytań i odpowiedzi:

 

 

Źródła wiedzy:

@creators na Instagramie.

https://www.instagram.com/mosseri

https://www.facebook.com/zuck

https://www.facebook.com/MetaPolska

https://www.facebook.com/business/learn?ref=ens_rdr

https://about.fb.com/

https://www.instagram.com/instagram/

https://www.facebook.com/Engineering/

https://www.instagram.com/instagramforbusiness/

https://www.facebook.com/agencjaSocialMediaNow

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również