Gwiazdy charytatywnie

Za fundacjami, stowarzyszeniami czy inicjatywami non-profit często kryją się wyjątkowe historie wyjątkowych osób. Dziś przyglądamy się znanym nazwiskom, które – mimo barwnego i często niełatwego życia – założyły organizacje pozarządowe i znalazły czas na pomoc innym.

Helena Rubinstein

Helena Rubinstein, urodzona 25 grudnia 1872 roku w Krakowie, znana jest przede wszystkim jako założycielka centrum kosmetycznego, ale z chęcią angażowała się również w działalność dobroczynną. Jak mawiała: „Piękność jest tylko jedna i niepodzielna. Nie sposób jej oddzielić od pojęcia dobroci i szczęścia”. W Krakowie studiowała matematykę, teologię i stare języki, rozpoczęła też studia medyczne, a w 1892 r. wyjechała do Australii z otrzymanym od mamy słoiczkiem kremu, który zainspirował Helenę do rozpoczęcia produkcji kremów pielęgnacyjnych dla wymagającej cery Australijek. To ona jako pierwsza podzieliła skórę na suchą, normalną i tłustą.

Rubinstein swoją ciężką pracą osiągnęła bardzo wiele i nie zapomniała o innych. Podkreślała, że jej fortuna została stworzona rękami kobiet i im powinna służyć. Założyła więc w 1953 r. fundację na rzecz praw i dobrobytu kobiet, która działa do dziś.

Ewa Błaszczyk

Ewę Błaszczyk wiele osób kojarzy głównie z aktorstwem, ale kilkanaście lat temu wydarzyło się coś, co całkowicie odmieniło jej życie. W 2000 roku jej córka zapadła w śpiączkę i w tym stanie trwa do dziś. Osobista tragedia stała się dla znanej aktorki motorem do pomagania innym. Gwiazda w 2002 r. założyła fundację “Akogo?”, której celem jest pomoc dzieciom w śpiączce po najcięższych urazach mózgu, i zainicjowała budowę kliniki „Budzik”, w której leczone są dzieci dotknięte śpiączką.

Aktorka nie poddaje się i przez cały czas walczy o dobro pacjentów, ale też wytrwale szuka sposobu i nadziei na wybudzenie swojej córki.

Anna Dymna

Fundacja Mimo Wszystko również została założona przez znaną aktorkę – Annę Dymną. Początki organizacji sięgają 2003 r. i założono ją w celu pomocy dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Aktorka osiągnęła wiele sukcesów zarówno na ekranie i na scenie, jak i pomagając osobom chorym i cierpiącym.

Fundacja Anny Dymnej

http://mimowszystko.org/

Anna Dymna funkcję prezesa fundacji pełni społecznie. Nadal jest aktywna zawodowo i występuje w teatrze, ale z powodzeniem łączy obie funkcje. Aktorka angażuje się w wiele projektów i bardzo często podkreśla, że ważna jest pomoc innym ludziom i że każdy jest komuś potrzebny. Dymna nie raz wspominała też, że pomaga się z potrzeby serca, a nie dla poklasku, a to, że jest osobą publiczną znacznie ułatwia jej pozyskanie środków na działalność organizacji.

Bohdan Smoleń

Bohdan Smoleń, urodzony w 1947 r. w Bielsku-Białej jest znanym i utalentowanym twórcą kabaretowym, jednak nie każdy wie, że ukończył studia na Wydziale Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Życie go jednak nie rozpieszczało. Najtrudniejszym doświadczeniem dla niego była śmierć syna, który odebrał sobie życie. Rok po tej tragedii życie odebrała sobie też żona artysty (nie umiała pogodzić się ze śmiercią syna).

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

Obecnie artysta zmaga się z ciężką chorobą, która zmusiła go do przerwania działalności kabaretowej. Smoleń dwukrotnie przeszedł też jednostronny wylew, ale mimo to nie poddaje się i chętnie pomaga innym. W 2007 roku założył fundację Stworzenia Pana Smolenia zajmującą się rehabilitacją dzieci i dorosłych poprzez hipoterapię.

Jacek Pikuła

O Jacku Pikule głośno zrobiło się przede wszystkim w ostatnich tygodniach, kiedy to media zainteresowały się jego historią. Mężczyzna wiele lat pomagał bezdomnym, a teraz sam stracił dach nad głową. W Katowicach znają go niemal wszyscy, bowiem nie tyko pomagał bezdomnym, ale też założył Skrawek nieba – świetlicę dla zaniedbanych dzieci. Pieniądze dla potrzebujących zbierał m.in. grając na ulicy.

Miejscowi nazywają go legendą, dworcowym samarytaninem i bardem ubogich. Dziś można go spotkać na górskich szlakach, nie ma już domu, a cały swój dobytek mieści w plecaku. Jego kłopoty rozpoczęły się, gdy remontował zrujnowaną świetlicę dla dzieci. Popadł w długi, wyprowadził się z domu, a po dwóch latach tułaczki rozpoczął życie w górach.


Osoby o wielkim sercu znajdziemy też w innych krajach. Przyjrzeliśmy się nieco bliżej znanym i lubianym, których nazwiska znane są na całym świecie.

Bill Gates

Urodzony w 1955 roku Bill Gates, założyciel Microsoftu to nie tylko jeden z najbogatszych ludzi na świecie, ale też osoba, która dba o dobro innych. Programowaniem zaczął się interesować już w wieku 13 lat i przez lata rozwijał swoją pasję, która przerodziła się w dochodowy biznes.

Bill Gates znany jest również z tego, że chętnie angażuje się w akcje charytatywne. W 1994 roku założył wraz z żoną fundację William H. Gates, wspierającą edukację i zdrowie na świecie i pomagającą ubogim społeczeństwom. W 2000 roku natomiast małżeństwo połączyło kilka rodzinnych fundacji w Bill & Melinda Gates Foundation – obecnie jest to jedna z największych fundacji na świecie.

Bill Gates Foundation

http://www.gatesfoundation.org/

Od kilku lat Bill Gates nie zarządza już Microsoftem i cały swój czas poświęcił fundacji. Wraz z żoną chętnie pomagają ubogim społecznościom, zapewniają szczepionki, zajmują się ochroną zdrowia, edukacją seksualną, a także edukacją związaną z rolnictwem, które daje biednym rodzinom szansę na utrzymanie.

Elizabeth Taylor

Znaną osobą o wielkim sercu była też Elizabeth Taylor. Aktorka była jedną z pierwszych osób, które głośno mówiły o walce z HIV i AIDS. Sprzeciwiała się zamiataniu tej kwestii pod dywan i marginalizacji osób homoseksualnych zmagających się z chorobą. Założyła fundację The Elizabeth Taylor Aids Foundation.

Elizabeth Taylor Foundation

http://elizabethtayloraidsfoundation.org/

Mimo że jej działalność charytatywna była postrzegana przez wiele osób jedynie jako sposób na ocieplenie wizerunku, gwiazda mocno angażowała się w pomoc cierpiącym. Jej życie przeplatane było wzlotami i upadkami, więc nie ma nic dziwnego w tym, że ciągle o niej mówiono, niekoniecznie dobrze. Mimo spływającej na nią fali krytyki, nadal robiła swoje, a zarobione pieniądze przekazywała na badania przyczyniające się do stworzenia leku na AIDS. Ponadto Tylor zasilała konta fundacji pieniędzmi ze sprzedaży swoich perfum.

Keanu Reeves

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć Keanu Reevesa, aktora, którego życie wcale nie jest tak kolorowe, jak mogłoby się wydawać. Aktor powszechnie uważany jest za człowieka zamkniętego w sobie. Gdy miał 3 lata, porzucił go ojciec, który trafił później do więzienia za handel narkotykami, rodzice się rozwiedli, a matka jeszcze trzy razy wychodziła za mąż. Częste przeprowadzki do różnych krajów i brak stabilizacji sprawiły, że nie miał szczęśliwego dzieciństwa. W szkole również nie mia łatwo – częste zmiany otoczenia, a także dysleksja sprawiły, że zaniedbywał swoje obowiązki, został wyrzucony z liceum i musiał wcześnie zacząć pracę.

Karierę aktorską rozpoczął dzięki znajomościom reżysera Paula Aarona, byłego męża matki Reevesa. Mimo rozwijającej się kariery, w życiu aktora nie zabrakło kolejnych dramatów – stracił bliskiego przyjaciela, który przedawkował narkotyki, dziecko Reevesa urodziło się martwe, a jego siostra zachorowała na białaczkę. Mimo to aktor nie poddał się, opiekował się chorą siostrą i założył nawet fundację pomagającą chorym na raka.

Oprah Winfrey

Jedna z najbardziej wpływowych kobiet w USA, autorka i prowadząca znanego talk-show The Oprah Winfrey Show to również osoba o wielkim sercu. Nie miała łatwego dzieciństwa, była niechcianym dzieckiem, wykorzystywano ją seksualnie, przydarzył jej się również epizod z narkotykami, ale to jej nie złamało i nie przeszkodziło w osiąganiu sukcesów. Jej kariera telewizyjna potoczyła się w szybkim tempie, jako pierwsza Afroamerykanka wypracowała majątek przekraczający miliard dolarów.

Gwiazda ma też ogromny wpływ na opinię publiczną, wykorzystała swoją rozpoznawalność, by założyć fundację The Angel Network, zbierającą pieniądze na cele charytatywne. Fundacja obejmuje pomocą m.in. osoby przedstawiane w jej audycjach, znajdujące się w trudnej sytuacji. Magazyn „Parade Magazine” przyznał jej tytuł Najhojniejszej Sławnej Osoby na Świecie. Oprah przyczyniła się do stworzenia w USA banku danych o przestępcach seksualnych, do którego wgląd mają urzędnicy i pracodawcy. Z jej inicjatywy w Afryce powstały szkoły dla 50 tys. dzieci.

Osób angażujących się w działalność dobroczynną nie brakuje, szczególne tych, których nazwisk nie znajdziemy na pierwszych stronach gazet czy portali plotkarskich. Zanim ocenimy danego człowieka, warto przyjrzeć mu się bliżej, zajrzeć w jego duszę i zobaczyć jakim jest człowiekiem. O tych, którzy pomagają najwięcej często mówi się niewiele…



Comments

  1. To wspaniałe, że tacy ludzie stoją za fundacjami, tworzą własne stowarzyszenia. Pomoc bliźnim jest bardzo pięknym gestem. Co do gestu istnieje fundacja Szlachetny Gest, która również wspiera dzieci i nie trzeba być aktorem, żeby zostać bohaterem. Każdy z nas może wspomóc podopiecznych i przywrócić radość na ich twarzach.

Comments are closed.



FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »



Zobacz również