Promocja non-profit w internecie

Obecność organizacji społecznych w internecie jest w dzisiejszych czasach niemal koniecznością, ułatwia to bowiem dotarcie do większej liczby darczyńców. Strona internetowa wcale nie musi być droga i można ją przygotować bez pomocy informatyka.

Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym stworzymy stronę internetową w kilka godzin i to bez znajomości języków programowania. Jakie są zalety przygotowania takiej strony?

  • Niewielkie koszty. Korzystając z gotowych rozwiązań, nie musimy martwić się o koszty programistycznego wdrożenia strony czy o wykupienie usługi hostingu.
  • Łatwe i szybkie uruchomienie. Stworzenie strony, bazującej na gotowych elementach zajmuje maksymalnie kilka godzin. W dowolnym momencie możemy podejrzeć efekty i sprawdzić, jak działają poszczególne elementy na stronie.
  • Samodzielne zarządzanie treściami na stronie. Tworząc stronę samodzielnie, to wy macie bezpośredni wpływ na wygląd poszczególnych elementów, ich rozmieszczenie czy treść. W każdej chwili możecie też wprowadzić niezbędne zmiany.

Strona z informacjami z Facebooka

Wiele organizacji swoją internetową przygodę zaczyna od założenia profilu na Facebooku. Na początek jest to jak najbardziej dobre rozwiązanie – dzięki temu mamy możliwość dotarcia do użytkowników serwisu i możemy wchodzić z nimi w bezpośrednią interakcję. Po jakimś czasie strona na Facebooku może jednak nie wystarczać – to właśnie moment, w którym przydałaby się strona internetowa. Jeśli nie macie czasu na przygotowanie nowych treści, możecie skorzystać z rozwiązania umożliwiającego stworzenie witryny uzupełnionej danymi pobranymi z waszej facebookowej strony.

Przygotowanie takiej witryny możliwe jest dzięki narzędziu Pagevamp. Wystarczy wkleić link do fanpage’a waszej organizacji, autoryzować dostęp do strony i przejść do kreatora, w którym możemy samodzielnie dobrać poszczególne elementy. Na początku możecie skorzystać z bezpłatnego, 14-dniowego okresu próbnego, co pozwala na sprawdzenie wszystkich możliwości, jakie daje wspomniane narzędzie. Po tym czasie, za utrzymanie takiej strony zapłacicie 12 (jeśli wybierzecie pakiet z darmową domeną) lub 15 dolarów miesięcznie.

Strona www na gotowym szablonie

Innym rozwiązaniem jest przygotowanie strony www na gotowym szablonie lub z użyciem gotowych elementów, jak bloki tekstowe, zdjęcia, przyciski itp. Wśród narzędzi oferujących takie rozwiązanie znajdują się Wix , Weebly oraz Landingi.pl.

Pierwsze z nich umożliwia wybór szablonu dla non-profit (wystarczy wybrać sekcję “Społeczności”). Możemy też wybrać puste szablony z zaproponowanym układem i dodać własne zdjęcia, przyciski, kolory i inne elementy.

wix

Korzystanie z tak stworzonej strony jest bezpłatne, jednak wówczas w nazwie linku oraz na stronie www będzie widoczna nazwa serwisu Wix oraz będą wyświetlane reklamy. Jeśli zależy nam na własnej domenie, możemy zdecydować się na zakup jednego z pakietów premium, których cena zaczyna się od 17,08zł miesięcznie.

Weebly oferuje bardzo podobne funkcjonalności jak Wix. Można wybrać jeden z gotowych szablonów lub utworzyć stronę z gotowych elementów, wybierając je z menu w intuicyjnym edytorze. Witryna bez własnej domeny i z niewielką liczbą załączników (do 500 MB) jest bezpłatna. Pakiety z własną domeną i większą liczbą udogodnień rozpoczynają się od 8 dolarów miesięcznie.

Landingi.pl działają na podobnej zasadzie jak Wix i z tego narzędzia warto skorzystać, gdy tworzymy stronę poświęconą konkretnej akcji. Tutaj również znajdziecie gotowe szablony i elementy, z których stworzycie stronę docelową. Zanim zdecydujecie się na takie rozwiązanie, możecie je przetestować – usługa jest darmowa do 100 wizyt. Jeśli jednak zależy wam na własnej domenie i braku logotypu Landingów na stronie, konieczne jest wykupienie pakietów (59 lub 99 zł – w zależności od potrzeb).

Pomoc wolontariuszy

Mimo możliwości jakie dają gotowe narzędzia, zależy wam na przygotowaniu unikalnej strony www z własnym układem i domeną, ale nie możecie przeznaczyć na to zbyt wiele środków? Poproście o pomoc wolontariuszy. Wśród osób, które chcą pomóc na pewno znajdzie się ktoś z wiedzą informatyczną, czy np. umiejętnościami projektowania stron lub tworzenia treści na www. Popytajcie również wśród znajomych lub skorzystajcie z serwisu zrzeszającego wolontariuszy (na przykład TuDu). Nie zapominajcie o dodatkowych kosztach, jak opłata za domenę czy hosting.

Możliwości na przygotowanie własnej strony internetowej jest wiele i, jak widać, można ją stworzyć bez wydawania dużej sumy pieniędzy. Warto pamiętać, że gotowa strona powinna być później promowana, aby dowiedziało się o niej jak najwięcej osób. Umieśćcie więc informacje o niej na materiałach drukowanych, dodajcie ją do waszych profili w serwisach społecznościowych. Możecie również skorzystać z płatnej promocji, np. z wykorzystaniem grantu od Google (o którym pisaliśmy we wpisie o przydatnych narzędziach dla non-profit).

Powodzenia!

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również