Aktualności / Działalność społeczna

W Polsce co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Stanowi on trzecią przyczynę śmierci oraz pierwszą przyczynę niepełnosprawności. I choć może pojawić się u każdego, niezależnie od wieku i płci, to znacznie częściej doświadczają go osoby po 65. roku życia.

Z tej perspektywy warto szczególnie docenić organizacje, które stawiają sobie za cel pomoc osobom, które doznają niepełnosprawności w wieku dorosłym. Wśród korzystających z FaniMani stowarzyszeń zajmujących się pomocą takim osobom jest ich kilkanaście wszystkie wykonują bezcenną, ważną społecznie pracę. Dziś chcemy przedstawić wam jedną z nich: Fundację ORCHidea

Początki fundacji, czyli idea ORCHidei

Fundacja ORCHidea

Zajęcia w siedzibie Fundacji ORCHidea.

Pomysł na założenie fundacji powstał jako rezultat doświadczeń i przemyśleń osób, które na co dzień zawodowo zajmują się osobami cierpiącymi na choroby neurologiczne i neurodegeneracyjne, utrudniającymi im codzienne funkcjonowanie, oraz seniorami z otępieniem. Założyciele ORCHidei – prezes zarządu dr Piotr Orchowski, neurolog, i wiceprezes Aleksandra Czarczyńska-Orchowska, neurologopeda – w swojej pracy zawodowej każdego dnia spotykali się z osobami, którym choroba stanęła na drodze do pełnego, satysfakcjonującego życia. Na własne oczy widzieli nie tylko to, jak często staje się ona przyczyną wykluczenia społecznego, ale przede wszystkim: jak często spotyka się z niezrozumieniem, lękiem czy nawet ostracyzmem. 

Ich obserwacje i doświadczenia umocniły decyzję o założeniu fundacji, która prowadziłaby wszechstronne działania w zakresie ochrony zdrowia i pomocy medycznej, wspierania i prowadzenia inicjatyw o charakterze zdrowotnym, edukacyjnym, społecznym i charytatywnym oraz przeciwdziałania społecznemu wykluczeniu osób, zwłaszcza osób starszych (powyżej 70. roku życia), dotkniętych zaburzeniami neurologicznymi. Zmniejszać ograniczenia, ułatwiać codzienne funkcjonowanie, edukować: takie cele postawiła sobie Fundacja ORCHidea.

Jak ORCHidea działa na co dzień?

Fundacja ORCHidea

Terapia zaburzeń mowy wymaga specjalistycznych narzędzi i materiałów.

Fundacja ORCHidea koncentruje się na działaniach polegających na wielospecjalistycznym wsparciu osób z deficytami neurologicznymi: po udarach lub urazach mózgu, po operacjach neurochirurgicznych guzów mózgu oraz z chorobami neurodegeneracyjnymi (otępieniem). Zwiększa dostęp do specjalistycznej pomocy, w tym neurologicznej, neurologopedycznej, psychologicznej, psychiatrycznej oraz fizjoterapeutycznej. Podopieczni fundacji korzystają z indywidualnych konsultacji, grup wsparcia, treningów umiejętności społecznych, treningów czynności życia codziennego, grupowych zajęć ruchowych (np. choreoterapii) oraz zajęć arteterapeutycznych.

Fundacja organizuje szkolenia i warsztaty zarówno dla osób dotkniętych zaburzeniami neurologicznymi, jak i dla ich rodzin i opiekunów. Podczas zajęć można poznać sposoby radzenia sobie z przeszkodami wywołanymi przez choroby neurologiczne (takimi jak np. zaburzenia pamięci i koncentracji, trudności w mówieniu itp.). Warsztaty odbywają się w niewielkich, maksymalnie 10-osobowych grupach, dzięki czemu każdy z ich uczestników ma możliwość indywidualnej pracy z osobą prowadzącą. Spotkania przeznaczone są dla różnych grup (np. seniorzy, dorośli z zaburzeniami neurologicznymi). 

W ofercie fundacji znajdują się też szkolenia dla osób, które chciałyby poświęcić się pracy z ludźmi wymagającymi wielospecjalistycznej terapii – całość opłaty za takie szkolenie przekazywana jest na realizację celów statutowych fundacji. 

Niedawno ORCHidea zyskała nową siedzibę: zajęcia prowadzone przez fundację odbywają się w budynku przy ul. Hetmańskiej 15 w Poznaniu. 

Jak pomóc Fundacji ORCHidea?

Fundacja ORCHidea

Życzliwy uśmiech to podstawa udanej terapii!

Fundację ORCHidea możesz wspierać bezpłatnie przy okazji zakupów w internecie, korzystając z FaniMani.pl. Dzięki temu część kwoty, jaką wydasz na swoje internetowe zakupy, trafi na konto fundacji. Wystarczy, że wejdziesz na tę stronę  i zainstalujesz wtyczkę do przeglądarki – Przypominajkę.

Teraz możesz też pobrać mobilną aplikację FaniMani, dzięki której zakupy z darowizną zrobisz z każdego miejsca na Ziemi! Aplikację znajdziesz w  iTunes i Google Play. 

Możesz również wesprzeć Fundację Orchidea, wpłacając darowiznę na stronie fundacji.

FaniMani pomaga organizacjom społecznym zbierać pieniądze. Więcej »Zobacz również